Świat

Świat

Fairdale na celowniku. Osada zmieciona przez tornado

Po tym, jak potężne tornado przetoczyło się 9 kwietnia przez rolnicze tereny Fairdale w Illinois, krajobraz okolicy zmienił się nie do poznania. Domy zostały przekształcone w chaotyczne stosy drewna, a samochody leżą jak zabawki, rozrzucone przez dziecko.

Izrael: intensywny deszcz, ponadto dotkliwy chłód. Tak zimno nie było od 18 lat

Jeśli ktoś zaplanował wycieczkę do Izraela na pierwszą połowę kwietnia, z pewnością nie spodziewał się, że temperatura powietrza wyniesie tam tyle samo co w Polsce. 11 kwietnia w Jerozolimie było jedynie 9 st. C. Poza tym z nieba lał się deszcz, który zalewał ulice. O tej porze roku taka pogoda w Izraelu nie zdarza się często.

W Japonii morze wyrzuciło na brzeg 150 delfinów

Na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, w okolicach Hokoty, plażowiczów spotkała przedziwna niespodzianka. Grupa 150 delfinów grubogłowych leżała na plaży na odcinku o długości 10 kilometrów.

Pies przeżył upadek z 70-metrowego klifu

Uratowano psa, który spadł z 70-metrowego urwiska. Został wciągnięty przez ratowników na linie w koszu ratunkowym. Mimo obrażeń i strachu był przyjacielski i spokojny. Jego życiu nic nie zagraża.

Nagranie, które budzi szacunek wobec Natury. Pędzące masy błota w Chile

Mieszkańcy Chile nie mieli ostatnimi czasy łatwo - część kraju płonęła, podczas gdy inna zmagała się z obfitymi ulewami. Lokalne media donosiły, że pod koniec marca liczba ofiar powodzi obejmowała 10 osób, zaś za zaginionych uznawano na ówczesną chwilę około 20 osób. Uzbrojeni w telefony komórkowe i aparaty mieszkańcy na bieżąco relacjonowali, jak powodzie, lawiny i błotne osuwiska wyglądały. Respekt do natury budzi m.in. widok, jak masa błota i wody wypełnia wysuszone koryto rzeki. Nagranie zamieścił w serwisie YouTube świadek niecodziennego zjawiska.

"Największa rzeź reniferów w ostatniej dekadzie"

W północnej części rosyjskiej Republiki Komi znaleziono szczątki 30 reniferów. To największa rzeź tych zwierząt w ciągu ostatnich 10 lat. Polowanie na renifery jest na terenie republiki zabronione przez prawo.

"Bogu dzięki (...) Po raz kolejny udało nam się uniknąć katastrofy"

Maysak, który jeszcze kilka dni temu określany był jako supertajfun, słabnie. W niedzielę rano tajfun dotarł do Filipin, przekształcając się w międzyczasie w depresję tropikalną. Mimo to władze nawołują mieszkańców do zachowania ostrożności z uwagi na towarzyszące mu porywiste wiatry i deszcze.

Maysak jednak nie oszczędzi Filipin

W sobotę, 4 kwietnia, ewakuowano około 24 tysiące mieszkańców Filipin - dzień przed potencjalnym atakiem tajfunu. W pierwszej kolejności katastrofalne skutki mogą odczuć mieszkańcy północno-wschodniego wybrzeża. Ludność z nadmorskich miasteczek ucieka w strachu przed falami sztormowymi, gwałtownymi powodziami i lawinami błotnymi wywołanymi supertajfunem.