Mieszkańcy syberyjskiego miasta Surgut mogli w środę zobaczyć wielką trąbę wodną, która utworzyła się nad rzeką Ob. Wirujący lej sięgał od powierzchni wody do chmury burzowej, która była wtedy nad miastem.
Trąby wodne w odróżnieniu od trąb powietrznych powstają nad powierzchnią wody, np. nad morzem, jeziorem lub rzeką. To zjawisko, tak jak w tym przypadku w Rosji, przyjmuje postać wirującego leja, który zostawia ślad na powierzchni wody. Trąby wodne są zazwyczaj słabsze od tych, które przemieszczają się nad lądem i słabną albo zanikają gdy dotrą do wybrzeża.
Pod chmurą burzową
Trąba wodna podobnie jak tornado powstaje pod Cumulonimbusem, czyli silnie wypiętrzoną chmurą burzową. Chmury te charakteryzują się obecnością wirującej cyrkulacji powietrza, co jest bezpośrednią przyczyną powstania trąb nad wodą lub lądem. Trąby wodne utrzymują się zwykle kilka lub kilkanaście minut, a wiatr w porywach osiąga do ok. 100 km/h.
W Europie rocznie obserwuje się ok. 160 trąb wodnych, z czego ok. 60 w Holandii. W środę takie samo zjawisko pojawiło się na Bałtyku. Jego zdjęcia dostaliśmy na Kontakt24.
Autor: tw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Youtube/Мастер крановщик Самарский