Świat

Świat

Jezdnia zapadła się na oczach drogowców

W amerykańskim stanie Michigan na jednym ze skrzyżowań w Detroit zapadła się ulica. W powstałej dziurze bez trudu zmieściłby się samochód osobowy. Świadkami zapadania się drogi byli pracownicy wykonujący prace konserwatorskie na tym odcinku.

Tornada przetoczyły się przez USA. Pierwsze takie zjawiska tej wiosny

W USA rozpoczął się sezon tornad. Pierwsza wiosenna trąba powietrzna przeszła przez północne obszary stanu Missouri. Wirujący lej przetoczył się również przez Północną Kalifornię. W efekcie zniszczonych zostało kilkanaście budynków. Wiatr połamał także gałęzie i pozrywał linie energetyczne.

Bomba niżowa na wschodzie USA. Wiosnę zamieniła w srogą zimę

Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych wiatr w środę osiągał prędkość około 100 km/h, spadło blisko pół metra śniegu. Narodowa Służba Meteorologiczna wystosowała liczne ostrzeżenia dla miejscowości znajdujących się blisko brzegu, w który uderzały 3-metrowe fale. - To skutek bomby niżowej - tłumaczą meteorolodzy.

Decyzja o zabiciu lwów w duńskim zoo "nie ma uzasadnienia"

- Nie jestem Duńczykiem, dlatego trudno mi zrozumieć tę decyzję - przyznał w rozmowie z TVN24 Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo. - O ile decyzja podjęta w przypadku żyrafy była wytłumaczalna względami genetyki, to w przypadku tych lwów uważam, że tego uzasadnienia nie ma - zaznaczył.

Naukowcy: lawina miała siłę trzęsienia ziemi

Sejsmolodzy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego analizują przyczyny osunięcia się potężnej połaci ziemi w stanie Waszyngton. Instrumenty zarejestrowały dwa silne i serię słabszych uderzeń, które badacze przyrównują do odczytów uzyskiwanych podczas trzęsień ziemi. W lawinie zginęły co najmniej 24 osób, a lista zaginionych obejmuje 176 nazwisk.

Habub przyniósł ciemność i chaos

Nietypowa ciemność zapadła we wtorek w rejonie Phoenix w amerykańskim stanie Arizona. Spowodowała ją burza piaskowa z porywistym wiatrem. Mimo złej widoczności, normalnie działało miejskie lotnisko, natomiast na drogach doszło do kilku kolizji.

4-latek cudem ocalony z lawiny

Ratownicy starający się pomóc ofiarom sobotniej lawiny błotnej, jaka zrujnowała amerykańskie miasteczko w stanie Waszyngton, cudem uratowali małego chłopczyka. Maluch był o krok od śmierci. - To błoto tak go pochłonęło i wessało, że nie mógł wykonać żadnego ruchu - mówią świadkowie.

Trzydzieści złotych za każdy dzień w smogu

W Chinach wprowadzono ubezpieczenie od zanieczyszczeń powietrza. Turyści, którzy podczas smogu będą zwiedzać jedno z miast objętych ubezpieczeniem, otrzymają zwrot części kosztów wycieczki. Jest jednak pewien haczyk...

Mundial na klepisku? W Sao Paulo zaczyna brakować wody

Coraz poważniejsza susza nęka południowo-wschodnią Brazylię. Największa metropolia tego kraju - Sao Paulo może stanąć przed koniecznością racjonowania wody, a ograniczenia jej zużycia lub po prostu niedobory już dają się we znaki w mniejszych miejscowościach. Według ekspertów na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, bo dostarczająca zwykle największej dawki wilgoci letnia pora deszczowa była wyjątkowo niełaskawa i właśnie się kończy.

Meteor rozświetlił niebo nad Kanadą

Nad Kanadą pojawił się niezwykle jasny obiekt. Początkowo mieszkańcy mieli problem z ustaleniem, czym było świetliste zjawisko. Ostatecznie okazało się, że najprawdopodobniej mieli oni do czynienia z meteorem.

Ciężarówka przegrała z wiatrem. "Byłem pewien, że giniemy"

Jak niebezpieczny dla zmotoryzowanych potrafi być silny wiatr, pokazuje sytuacja zarejestrowana na Hansen Bridge w amerykańskim stanie Idaho. Wichura przewróciła tam kilka potężnych ciężarówek z naczepami. Jedną z takich sytuacji zarejestrowała kamera.

Koszmar z alei wiązów: 80-letnie drzewa przewracają się na groby

Wichura, jaka przeszła przez słowackie miasto, powaliła rosnące na miejscowym cmentarzu wiekowe drzewa wraz z korzeniami, przewracając je na groby. Miasto zapewnia, że jest ubezpieczone na podobne sytuacje i rodziny pochowanych osób dostaną odszkodowania na naprawę grobów.

Wstrząsy przerwały poranny program. Prezenterzy zanurkowali pod stolik

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w południowej Kalifornii wyrwało ze snu wielu mieszkańców Los Angeles i okolic. Tym, którzy już nie spali, np. prezenterom w studiach telewizyjnych, gwałtownie przerwało poranną rutynę. Jedni wykazali się niezłym refleksem, błyskawicznie nurkując pod stół, inni zimną krwią, z którą przeszli od omawianych wcześniej tematów do relacjonowania wstrząsów.

"Święty Graal" astrofizyków odkryty. To ostatni element układanki Einsteina

"Zmarszczki" na czasoprzestrzeni, czyli fale grawitacyjne w końcu zaobserwowane - ogłosili w poniedziałek naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zjawisko w teorii przewidział już niemal wiek temu Albert Einstein i jest uważane za ostatni element układanki - wiedzy o tym, jak powstał Wszechświat i jak się przekształcał. To odkrycie może być dla astrofizyków jak Święty Graal - komentuje Reuters.

Kolejne wstrząsy. Ewakuacja, ale bez paniki

Silny wstrząs wtórny o sile 6,2 odnotowano w poniedziałek nad ranem u północnych wybrzeży Chile. To następstwo niedzielnego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,7 w skali Richtera. Eksperci nie przewidują zagrożenia tsunami, ale względu na możliwość niewielkiego wzrostu poziomu morza ewakuowano mieszkańców wybrzeża w rejonie epicentrum.

W Paryżu autem pojadą co drugi dzień. Zdecydują numery rejestracyjne

W poniedziałek na ulice Paryża wyjadą tylko samochody i motocykle z numerem rejestracyjnym zakończonym cyfrą nieparzystą - zdecydował francuski rząd. Ma to pomóc w walce z gęstym smogiem, który już piąty dzień z rzędu utrzymuje się nad stolicą Francji. Ci, którzy będą próbowali używać auta częściej niż co drugi dzień, muszą liczyć się z karą grzywny.

Ogromna bryła lodu przebiła auto

Pokaźnych rozmiarów bryła lodu spadła na samochód jednej z mieszkanek amerykańskiego stanu Connecticut. Pojazd został doszczętnie zniszczony.