Świat

Świat

Brytyjczyków znowu czekają wichury. Met Office: w porywach do 112 km/h

Orkan Ksawery jest jeszcze świeżym wspomnieniem, a tymczasem mieszkańcy północnych regionów Wysp Brytyjskich znów muszą się szykować na gwałtowną pogodę. W weekend w Irlandii Północnej, na wyspach Northern Isles, w Szkocji i północnej Anglii mocno powieje - prędkość porywów mogą przekraczać nawet 100 km/h.

Angielska mgła uziemiła samoloty. Widzialność spadła 50 metrów

Ponad 100 lotów odwołano łącznie przed południem na brytyjskich stołecznych lotniskach Heathrow i London City. Inne planowe rejsy były opóźnione lub przekierowywane. Gęsta mgła, która rozlała się po południowej Anglii, poważnie utrudniła też ruch na drogach w porannym szczycie komunikacyjnym, ograniczając widzialność do 50 m.

Madera odcięta od świata. Zamknięte porty i lotnisko

Intensywne opady deszczu i silny wiatr doprowadziły w nocy z wtorku na środę do znacznych zniszczeń na Maderze. Kilkanaście dróg na tej portugalskiej wyspie jest nieprzejezdnych, porty morskie są zamknięte, a praca lotnisk w Funchal i Porto Santo znacznie ograniczona.

Kanada zażąda Bieguna Północnego

Kanada rości sobie prawa do Bieguna Północnego - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych tego kraju John Baird. Kanada złożyła już wstępną aplikację do specjalnej komisji ONZ zbierającej konkurencyjne roszczenia do terenów. Poinformowano, że szczegóły zostaną ujawnione później.

Jest -18 st. C zamiast -7. Zimowy front dotarł na wschód USA

Zimne masy powietrza utrzymują się nad dużą częścią USA, powodując silne ochłodzenie oraz obfite opady śniegu i marznącego deszczu. Zarówno na północy kraju, jak i w stanach od środkowego zachodu po Wschodnie Wybrzeże. W wielu miejscach zima zaatakowała wyjątkowo wcześnie, a temperatury są znacznie niższe od średnich wartości dla początku grudnia.

Śnieg, mróz i lód paraliżują wschodnie stany USA

Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

Morze Północne wdarło się do miast Holandii

Orkan Ksawery sięgnął także krajów Beneluksu. Mimo tego, że centrum niżu znajdowało się daleko na północ, to jednak w Holandii i w Belgii zagrożeniem stał się wysoki poziom wód.

Niemcy liczą straty. Są ogromne

Orkan opuszcza Niemcy - wiatr zwolnił o połowę. Służby kolejowe i drogowe usiłują przywrócić komunikację. Nie kursują jeszcze promy, ale działają lotniska, relacjonuje na antenie TVN24 Wojciech Hernes, korespondent Radia Zet w Berlinie. - To będzie weekend odpoczynku i szacowania strat - podkreśla.

Orkan Ksawery uderzył w Niemcy i Danię

Po południu orkan Ksawery dotarł do wysuniętego najdalej na północ niemieckiego kraju związkowego - Szlezwika-Holsztynu. Uderzył także w zachodnie wybrzeże Danii, wywołując powódź w portowym mieście Esbjerg, by pod koniec dnia dotrzeć do Kopenhagi. Wiatr osiąga prędkość 160 km/h. Służby ratownicze są w pełnej gotowości, a pociągi kursują z ograniczoną prędkością. Wstrzymany jest ruch lotniczy, a władze apelują o pozostanie w domach.

Najgorzej ma być w Polsce i Niemczech

Ostrzeżenia pogodowe najwyższej kategorii wydano dla północno-zachodnich części Polski i Niemiec - wynika z danych zaprezentowanych przez europejskie służby meteorologiczne (EUMETNET). Groźnie może być też w Skandynawii, Danii, Europie Środkowej i Estonii. Na wybrzeżu Holandii poziom morza może się podnieść o 6 metrów. Orkan, nazwany przez przez Niemców Ksawery, funkcjonuje w Europie pod różnymi nazwami.

Norwegia: tam wiało z prędkością 160 km/h

W Norwegii w środę wiało. Najsilniejsze porywy wiatru osiągały prędkość nawet 162 km/h, na Morzu Norweskim od wtorku panował sztorm. Na lądzie wichura i opady mokrego śniegu powodowały problemy na drogach i awarie sieci energetycznych.

Po ulewach wiatr, sztorm i śnieg. Aura nie daje Grekom odetchnąć

Najpierw ulewy i powodzie, a teraz wichura i ochłodzenie - Grecja od kilku dni zmaga się z ciężką pogodą. Wiejący od poniedziałkowego wieczoru silny wiatr, osiągający w porywach prędkość 100 km/h, powoduje zniszczenia, awarie prądu, utrudnienia w ruchu i wstrzymuje ruch morski. Na Peloponezie kierowców zaskoczyły obfite opady śniegu.

Śmiertelnie niebezpieczne ulewy we Włoszech

Dwie osoby zginęły, a ok. 1500 zostało ewakuowanych w poniedziałek z powodu ulewnych deszczów padających w poniedziałek w centralnych i południowych Włoszech. Ze względu na rosnącą liczbę zalań i podtopień oraz kolejne szkody powodowane przez deszcz, wiatr i sztorm na morzu, ogłoszono tam alarmy pogodowe. W niektórych miastach sypał grad. Najgorsza sytuacja panuje w okolicach adriatyckiego kurortu Pescara.