Świat

Świat

"Będzie trzeba rozkuwać, może nawet strzelać". Wąskie korytarze przeszkodą dla ratowników

- Zabezpieczenie logistyczne, techniczne tego typu akcji to jest niesamowite przedsięwzięcie - komentuje działania bawarskich służ ratownik GOPR Marcin Feliks. W piątek rozpoczęli ewakuację rannego rannego speleologa, który po wypadku utknął na głębokości kilometra w jaskini Riesending. Najtrudniejsze może być pokonanie wąskich odcinków korytarzy, miejscami mających zaledwie kilkadziesiąt centymetrów średnicy.

Burze z gradem demolują niemieckie miasta i lasy

Grad powybijał okna, szpitale znalazły się pod wodą, zamknięte są szkoły, odnotowywane są przerwy w dostawach prądu. Pogoda w Niemczech wciąż jest niebezpieczna. W południowej części Nadrenii-Westfalii wiele linii kolejowych podmiejskich i dalekobieżnych jest poważnie uszkodzonych. Niemiecka służba pogodowa ostrzega przed kolejnymi burzami w centrum i na wschodzie Niemiec.

Wielka woda przetacza się przez Diabelską Gardziel. Powódź w Brazylii zabija

Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju - zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

Kule lodu wielkości piłek do tenisa zrujnowały uprawy winorośli

Gwałtowne burze i towarzyszące im gradobicia nękające Francję spowodowały dotkliwe straty. Kule lodu wielkości piłek tenisowych uszkodziły zarówno budynki, jak i samochody oraz uprawy winorośli - do tego stopnia, że w kilku regionach nie będzie zbiorów winogron. Na terenie 32 departamentów nadal obowiązuje pomarańczowy alert meteorologiczny.

Superkomórka nad Nowym Meksykiem. "Widok nie z tego świata"

Potężna komórka burzowa rozwinęła się nad Roswell w stanie Nowy Meksyk. Posypał się z niej grad wielkości piłek baseballowych. Do miasta zjechało wielu łowców burz, którzy liczyli na pojawienie się tornada. Mimo że do tego nie doszło, superkomórka nie zawiodła obserwatorów. "Widok zapierał dech w piersiach" - przyznawali.

"To błogosławieństwo, że nadal tu jestem"

Naderwane dachy, połamane płoty, powyrywane drzewa i zerwane linie energetyczne - to skutki ostatniego tornada, które przetoczyło się przez jedną z miejscowości stanu Missouri. - To błogosławieństwo, że nadal tutaj jestem - przyznała jedna z mieszkanek.

U nas upały, w Chile śnieg i mróz

Ciepłej i słonecznej pogody, jaka panuje obecnie w Polsce, mogą nam pozazdrościć m.in. mieszkańcy Chile. Kiedy my wylegujemy się na plażach, Chilijczycy walczą ze skutkami ulewnych deszczy i obfitych opadów śniegu.

Oberwanie chmury sparaliżowało miasto

W piątek mieszkańcy półnonej części Chin zmagali się ze skutkami burz i ulewnych deszczy, jakie przeszły nad tym regionem. W ciągu trzech godzin spadło 30 l/mkw. wody. Najbardziej ucierpiało przemysłowe miasto tego regionu: Tianjin.

Alarm na Alasce: wulkan wyrzuca popiół i lawę

Obserwatorium wulkanów na Alasce wydało ostrzeżenie przed intensywną erupcją wulkanu Pavlof, podczas której popiół został wyrzucony na wysokość 6700 metrów, a niedaleko szczytu zaczęła wypływać lawa. Ostatni alarm, jaki wydano w tym rejonie w związku z erupcją wulkanu, miał miejsce w 2009 roku.

"Tule fog" zanika w górach Sierra Nevada

Zdjęcia wykonane z satelity pozwoliły zaobserwować coraz mniejszą częstotliwość występowania gęstych mgieł w kalifornijskich górach. Od roku 1981 między listopadem a lutym liczba przypadków pojawiania się tego zjawiska zwanego "tule fog" spadła o 46 procent. Mgła unosiła się zawsze w porze zimowej w dolinie między pasmami górskimi Sierra Nevada i Coastal Range.

Huragan zepchnął pociąg z torów

W amerykańskim stanie Wisconsin doszło do wypadku kolejowego - 52 wagony spółki Union Pacific Railroad zostały zdmuchnięte z torów przez szalejący huragan. Wykolejony skład w chwili wypadku stał na torach niedługo po awaryjnym hamowaniu. - Na szczęście nikt nie został ranny - potwierdził rzecznik spółki.

Osunięcie gruntu po ulewnych deszczach. "Myślałem, że to trzęsienie ziemi"

Ulewne deszcze doprowadziły do osunięcia ziemi w miejscowości Tepequexpa w meksykańskim stanie Puebla. Kilka rodzin zostało bez dachu nad głową, 10 domów jest zagrożonych. Ulewy są związane z burzą tropikalną, która dociera do południowego wybrzeża kraju. Synoptycy ostrzegają, że na południu kraju może spaść nawet 250 l deszczu na metr kwadratowy.

Monsun się spóźnia, a na dodatek będzie słabszy przez El Nino

W tym sezonie monsun przyjdzie do Indii tydzień później niż zwykle. Mieszkańcy z utęsknieniem wyczekują opadów, bo jeśli się nie pojawią, dojdzie do klęski nieurodzaju. Na horyzoncie widać już jednak opady - leje w Bangladeszu. I to tak mocno, że stolicę tego kraju zalewa powódź.