Świat

Świat

Wezbrana rzeka przerwała wały. Dziesiątki tysięcy ewakuowanych

Mieszkańcy Serbii oraz Bośni i Hercegowiny walczą z powodzią największą od ponad 100 lat. Wysoka woda pozbawiła życia ponad 20 osób. Tysiące ludzi opuściły już swoje domy, a to jeszcze nie koniec opadów. W ciągu 40 godzin spadło tyle wody, ile zwykle w ciągu czterech miesięcy.

W Czechach i na Słowacji nie lepiej niż w Polsce. Wiatr powalił 100 tys. drzew

Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.

Sojuz przywiózł na Ziemię astronautów z ISS. Rosja chce skrócić eksploatację stacji

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z międzynarodową załogą na pokładzie wylądował w środę rano na terytorium Kazachstanu. Astronauci - Rosjanin, Amerykanin i Japończyk - wrócili na Ziemię po 188 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tymczasem długość działania misji ISS stanęła pod znakiem zapytania po wtorkowym wystąpieniu rosyjskiego wicepremiera, który oznajmił, że po 2020 roku Rosja chce "skierować środki na inne perspektywiczne projekty kosmiczne".

Zefir sypnął śniegiem w maju

Zablokowany przejazd, poślizgi, stłuczki - tak wyglądała w niedzielę sytuacja na lokalnych, górzystych drogach stanu Kolorado. Miejscami spadło tam około 20 cm śniegu. To nie koniec, bo synoptycy zapowiadają kolejne śnieżyce związane z frontem Zefir.

Tornada, wichury, grad jak piłki tenisowe. Niebezpieczna pogoda na Wielkich Równinach

Gwałtowne burze z tornadami przetaczają si przez środkowe stany USA. W niedzielę trąby powietrzne utworzyły się w kilku stanach, szkody i utrudnienia powodowały też obfite opady, silny wiatr i grad, który miejscami osiągał nawet rozmiar piłek tenisowych. Taka niebezpieczna pogoda ma się utrzymać przez kolejną dobę na rozległym obszarze od Teksasu po Wisconsin i Illinois.

Ratunek dla pszczół? Zwrot w kierunku rolnictwa ekologicznego

Choć nawozy, pestycydy, herbicydy i insektoidy zagwarantują lepsze zbiory, bez pszczół okażą się bezwartościowe - ostrzegają naukowcy. Obecnie aż 71 proc. wszystkich gatunków roślin jadalnych potrzebuje owadów zapylających. - A są takie miejsca w Europie, gdzie w ciągu roku padło 80 proc. populacji - alarmuje organizacja Greenpeace, nakłaniając rolników do rezygnacji z nawożenia pól chemią.

Moment, w którym utworzyło się tornado

Mieszkańcowi stanu Minnesota (USA) udało się nagrać moment tworzenia się tornada. "Lej miał kilkaset metrów szerokości, ale nie był w pełni skondensowany" - powiedział później łowca burz, który śledził trąbę powietrzną.

Śnieg, grad i burze w Egipcie i Izraelu

W Egipcie i Izraelu pogoda nieprzyjemnie doświadczyła przyzwyczajonym do wysokich temperatur i suchych dni mieszkańcom tego regionu. Ulewne deszcze zalały główną drogą wzdłuż Morza Martwego. W Egipcie pojawiły się nawet opady śniegu, które zniszczyły uprawy arbuzów i melonów.

Ulewy sprowadziły powódź na pustynię

Wiosenne ulewy nad Morzem Śródziemny doprowadziły do powodzi na pustyni. Pomiary wykonane 8 maja wykazały opad rzędu 22-35 l/mkw. w centralnej części Izraela. W Tel Awiwie kilka dróg znalazło się pod wodą, a lokalne stacje telewizyjne pokazywały powodzie tworzące się w regionie pustyni Negew.

Ziemia trzęsie się kolejny dzień. Ludzie boją się przebywać w domach

Seria silnych wstrząsów wtórnych nawiedziła prowincję Chiang Rai na północy Tajlandii. To następstwo poniedziałkowego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,3 w skali Richtera. Ci z mieszkańców, którzy nie stracili domów, ze względu na powtarzające się drgania ziemi boją się w nich dłużej przebywać.

Oszalałe słonie zdewastowały wioskę

Dzikie słonie stratowały wioskę we wschodnich Indiach. Zginęły co najmniej dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych. To nie pierwszy taki wypadek, mieszkańcy nie mogą się doprosić żadnej pomocy ze strony władz.

"Nasi bracia i siostry, pogrzebani pod tonami błota, są martwi"

Władze Afganistanu zakończyły akcję poszukiwawczą w miejscowości Hobo Barik (północno-wschodnia część kraju), zniszczonej przez lawinę błotną. - Dalsze poszukiwania pozbawione są sensu, gdyż nie ma szans na odnalezienie żywych ludzi - oświadczył w sobotę wiceprezydent Karim Chalili.

Lawina błota zmiotła całą wioskę

Co najmniej 350 osób zginęło po przejściu lawiny błotnej, która w piątek zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie - poinformowała ONZ. Miejscowe władze uznają ponad 2000 osób za zaginione. Cały czas trwa akcja ratunkowa, jednak utrudnia ją brak podstawowego sprzętu.

Sparaliżowane lotniska, kolej i drogi w Nowym Jorku i stanie New Jersey

Ulewne deszcze, które spadły w stanie New Jersey i okolicy Nowego Jorku spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zamkniętych. Ucierpiała również komunikacja kolejowa i lotniczna. Liczne samochody zostały uwięzione pod wodą, a domy podmyte. Ekipy ratowicznie, by pomóc poszkodowanym musiały korzystać z łodzi i kajaków.