Świat

Świat

"Unijny pociąg właśnie odjeżdża, a my zostajemy na peronie"

Na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodzili się szefowie wszystkich państw. Poza Polską. Rada Europejska podjęła decyzję w sprawie długofalowej unijnej strategii klimatycznej. Zdaniem profesora Bogdana Chojnickiego to błędna decyzja Polski, bo "absolutnie jest to ostatni czas, aby reagować". Greenpeace w formie protestu na kominie elektrowni w Bełchatowie wyświetlił wizerunek premiera Mateusza Morawieckiego z napisem "Serio?!".

Śnieżyce i silny wiatr. Zimowy paraliż na Islandii

Islandia od wtorku zmaga się ze skutkami potężnych śnieżyc i wichur. Lokalne media piszą o jednej z największych awarii prądu w ciągu ostatnich dekad. W części kraju nie działają telefony komórkowe, telewizja i radio.

Władze Nowej Zelandii zamówiły 120 metrów kwadratowych ludzkiej skóry

W Nowej Zelandii służby medyczne walczą o życie osób poszkodowanych w poniedziałkowym wybuchu wyspy-wulkanu White. W tym celu władze kraju zamówiły ponad 120 metrów kwadratowych ludzkiej skóry. Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych - osiem osób zginęło, a 25 jest w stanie krytycznym.

Spędzali miesiąc miodowy pod wulkanem na wyspie White

Wśród rannych po wybuchu wulkanu na nowozelandzkiej wyspie White są Amerykanie Matthew i Lauren - młoda para ze stanu Wirginia, która spędzała miesiąc miodowy, podróżując po świecie. Ich rodzina przez kilka dni nie miała z nimi kontaktu telefonicznego.

Wulkan White był niespokojny od kilku tygodni. "Ta erupcja nie jest zaskoczeniem"

W poniedziałek doszło do erupcji wyspy-wulkanu White przy wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii. Naukowcy dokładnie analizują budowę geologiczną wulkanu i zastanawiają się, czy można było przewidzieć tragedię. W ostatnich tygodniach władze alarmowały, że wulkan jest niespokojny.

Coraz mniej tlenu w oceanach

Zwartość tlenu w wodach oceanicznych gwałtownie spada, a strefy martwych wód, gdzie zawartość tlenu jest zbyt niska, by mogły żyć w niej organizmy oddychające tlenem, powiększają się. To skutki kryzysy klimatycznego i intensywnego rolnictwa - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców.

Pożar szaleje, kłęby dymu spowiły Sydney

Pożary na wschodzie Australii stają się coraz trudniejsze do opanowania. Sześciu strażaków zostało rannych podczas gaszenia ognia, który trawi stan Nowa Południowa Walia. Największe miasto kraju, Sydney, przykryły kłęby gęstego dymu.