Świat

Świat

Portugalskie kurorty są oblegane przez turystów - zarówno miejscowych, jak i zagranicznych. Pierwszych nie stać było na spędzenie urlopu zagranicą, drugich do wyboru portugalskiego wybrzeża niejako zmusiły zamieszki w Grecji i w państwach Afryki Północnej.

W niedzielę rano przypomniał o sobie jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji, Soputan. Położony na wyspie Celebes Północny wyrzucił z siebie, na wysokość 5 tys. metrów, obłoki popiołu.

W Moskwie lato już w pełni. Termometry pokazywały rano 30 st. C. Kolejne dni mają być jeszcze cieplejsze. Mieszkańcy boją się powtórzenia fali upałów z zeszłego roku, która przyniosła wiele ofiar.

W argentyńskich kurortach od dwóch dni pada gęsty śnieg. O tej porze roku to nic nadzwyczajnego, jednak tym razem biały puch jest zbawieniem. Daje bowiem szansę na powrót do normalnego życia po tym, jak 4 czerwca pył z chilijskiego wulkany Puyehue-Cordon Caulle pokrył stoki grubą warstwą.

Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Niepodległości nie wszyscy Amerykanie będą świętować tak hucznie, jak dotychczas. W większości miast położonych na terenach dotkniętych suszą, lokalne władze zakazały odpalania sztucznych ogni, pisze USA Today. Wszystko po to, żeby zapobiec roznieceniu kolejnych pożarów.

Deszcze i burze, które wystąpiły w czwartek wieczorem na wschodzie Polski i w Czechach spowodowały nagły wzrost poziomu wód w dorzeczu Odry. Zalane zostały drogi i domy, w tym część Ostrawy. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - informowały czeskie media.

Atlantis opuści przylądek Canaveral i wyleci w przestrzeń kosmiczną 8 lipca - tak jak pierwotnie planowano. Podczas konferencji, która odbyła się we wtorek w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego, NASA poinformowała, że wahadłowiec jest w dobrym stanie technicznym i niebawem wyruszy w swoją misję, która będzie jednocześnie ostatnią misją w programie promów kosmicznych NASA.

Pierwsza tropikalna burza w północnej części Oceanu Atlantyckiego, Arlene, zaczyna powoli wchodzić na ląd. Dziś rano przyniosła obfite opady deszczu i porywisty wiatr w północno-wschodniej części Meksyku.

Trzęsienie ziemi o sile 5,5 stopnia w skali Richtera zarejestrowano w czwartek rano w środkowej części Japonii - poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w prefekturze Nagano. Władze nie wydały ostrzeżenia przed tsunami.

W gwałtownych powodziach na Filipinach, spowodowanych przez ulewne deszcze, zginęło we wtorek wieczorem co najmniej 11 osób. W większości ofiarami były dzieci. Wzburzona woda porwała dziesiątki domów.

We wtorek w szkołę podstawową w Ugandzie uderzył piorun. Co najmniej 19 dzieci zginęło, a 50 zostało rannych - podała gazeta "Daily Vision", powołując się na rzeczniczkę policji z regionu Kiryandongo około 250 km na północ od Kampali.

Ponad 10 milionów ludzi cierpi z powodu największej od 60 lat suszy w rejonie Półwyspu Somalijskiego - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Klęska głodu dotknęła mieszkańców kilku państw.

Amerykańskie władze nakazały ewakuację 12 tys. mieszkańców Los Alamos. Miejscowość w stanie Nowy Meksyk, w której powstała pierwsza bomba atomowa, zagrożona jest przez gwałtowny pożar.

Pietrek11, sfotografował wyjątkowy wschód słońca nad Chicago. Udało mu się uchwycić piękne obłoki, oświetlone promieniami wschodzącego słońca.

Amerykańskie władze ogłosiły, że informacje na kremach z filtrem powinny dostarczać dokładniejszych instrukcji ich użytkownikom. Jakiego rodzaju filtr będzie najlepszy w danych warunkach, jak długo wytrzyma w wodzie, czy sprawdzi się w aerozolu - na te m.in. pytania klienci powinni znaleźć odpowiedzi już na etykietach.

Gwałtowne burze przeszły w sobotni wieczór nad miastem St. Louis w amerykańskim stanie Missouri. Drogi zamieniły się w wartkie strumyki. Zalało lokalne boisko do gry w baseball.

Pióropusz popiołu z chilijskiego wulkanu Puyehue nadal zagraża samolotom lecącym do i z Nowej Zelandii. W niedzielę większość tamtejszych linii lotniczych odwołała loty. Sytuacja wróci do ładu prawdopodobnie w poniedziałek.