Świat

Świat

W Stanach Zjednoczonych trwa odbudowa populacji kondora kalifornijskiego, jednego z największych i najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków w Ameryce. W maju wykluło się tysięczne pisklę od czasu decyzji o ochronie gatunku. Jak twierdzą biolodzy opiekujący się populacją, to tylko krok do osiągnięcia stabilności gatunku.

Krótka, ale bardzo intensywna burza, jaka przeszła przez stan Ohio w USA, zostawiła po sobie mnóstwo zniszczeń. Z powodu silnych opadów wylało jedno z pobliskich jezior. Jak twierdzą władze miasta, pokrycie wszystkich szkód może sięgnąć milionów dolarów.

Po gwałtownej ulewie mieszkańcy północno-zachodnich rejonów Turcji zmagają się z powodziami. W wyniku żywiołu co najmniej jedna osoba nie żyje, a sześć osób uznanych jest za zaginione. Z zalanych terenów ewakuowano około 70 osób.

Przez Izrael przetoczyła się ostatnio fala upałów. Jak podało w czwartek krajowe biuro meteorologiczne, w okolicy Wzgórza Sodomskiego temperatura sięgnęła 49,9 stopni Celsjusza. To najwyższa zarejestrowana wartość od czasu powstania państwa.

Chiny zmagają się z ulewami, powodującymi powodzie. Na górzystych terenach okręgu Zhenba utknęło około 20 osób - potrzebna była interwencja strażaków. Zniszczone zostały też tory kolejowe.

Para pingwinów upodobała sobie jeden z barów sushi w Wellington, stolicy Nowej Zelandii. Zwierzęta dwukrotnie próbowały założyć pod nim gniazdo, ale służby za każdym razem je wywoziły. Niewykluczone jednak, że ptaki jeszcze tam wrócą.

Przez ulewne deszcze monsunowe, które nawiedziły południową Azję, zginęło co najmniej 119 osób. Ponad pięć milionów ludzi musiało opuścić swoje domy w Indiach, Nepalu i Bangladeszu. Woda wdarła się też do Parku Narodowego Kaziranga, który jest ostoją zagrożonego wyginięciem nosorożca indyjskiego.