Ekstremalne pożary w Australii nie ustępują. Tragiczny bilans wynosi już sześć osób. Ogień spalił ponad 3,7 miliona hektarów buszu i zniszczył mnóstwo budynków.
We Włoszech wieje silny wiatr i pada ulewny deszcz. Nie żyje jedna osoba, a dwie zostały ranne. Władze zarządziły ewakuację kilkuset mieszkańców. Według służb meteorologicznych to nie koniec gwałtownej pogody.
W amerykańskim stanie Nowy Meksyk wylądowała kapsuła bezzałogowego statku kosmicznego Starliner. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem, bo nie doleciał do znajdującej się na okołoziemskiej orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Od kilku dni zachodnia Europa zmaga się ze skutkami gwałtownej pogody. Przez Hiszpanię i Portugalię przeszły dwa sztormy - Elsa i Fabien. Niebezpieczna pogoda dotarła też do Francji, pozostawiając ponad 100 tysięcy odbiorców bez prądu.
Sztorm Fabien dotarł w sobotę do hiszpańskiej Galicji. Niesie ze sobą obfite opady deszczu i silny wiatr powodujący wysokie fale morskie. Niebezpiecznie jest w niemal całym kraju. Wylewają niektóre rzeki.
Australia wciąż walczy z pożarami lasów. Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w stanach Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Australia Południowa. Z żywiołem walczy tysiące strażaków.
Pięć osób zginęło w wyniku ulewnego deszczu i porywistego wiatru w Hiszpanii i Portugalii po przejściu sztormu Elsa. To jednak nie koniec zagrożeń, bo do krajów zbliża się kolejne pogodowe zagrożenie - Fabien.
We Francji wiał silny wiatr, który w porywach osiągał prędkość nawet 120 kilometrów na godzinę. Zawalił się dach jednej ze stancji benzynowych przy autostradzie A47.
Wysychają rzeki zaopatrujące największe słodkowodne jezioro w Chinach. Mieszkańcy utrzymujący się z rybołówstwa zamiast ryb "wyławiają" stare monety. Chiński rząd obwinia rybaków o problemy ekologiczne jeziora i jego dopływów, a w 2021 roku zamierza całkowicie zakazać połowów.
Badaczce z Uniwersytetu w Pizie udało się odtworzyć i przetłumaczyć cały napis z kamiennej tablicy, którą wiele lat temu znaleziono w okolicy Krzywej Wieży. Najprawdopodobniej wykonał ją autor budynku.
W Australii panuje niemiłosierny rekordowy skwar, który dokucza także zwierzętom. Pewna para z Adelajdy pomogła zdyszanej sowie, polewając ją wodą z węża ogrodowego.
Do zachodniej Europy dotarł sztorm Elsa, który niesie silne porywy wiatru i ulewy. W Portugalii strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. W Hiszpanii w niemal wszystkich regionach kraju wydano ostrzeżenia pogodowe. Niebezpiecznie jest też w Irlandii.
Nad Nowy Jork w środę nadciągnęła groźna burza śnieżna. Na jednym z filmów widać, jak przechodziła przez wybrzeże Manhattanu i sprawiła, że krajobraz zmienił się w zimowy.
W wodach Morza Śródziemnego w okolicach greckiej wyspy Kefalinia (dawniej Kefalonia) znaleziono wrak starożytnego statku. Naukowcy z trzech instytucji naukowych zdecydowali się zbadać obiekt.
Australia wciąż walczy z pożarami lasów. Władze stanu Nowa Południowa Walia ogłosiły w czwartek - po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - stan wyjątkowy.
Mieszkańcy Moskwy zastanawiają się, gdzie podziała się zima. Jest tak ciepło, że w ogrodzie botanicznym przy Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym zaczęły kwitnąć kwiaty.
Pewien Kalifornijczyk i jego pies wykazali się nieprawdopodobnym spokojem, gdy do auta, w którym przebywali zbliżył się wielki niedźwiedź. Zwierzę przed dłuższą chwilę przyglądało się pasażerom, po czym wspięło na dach samochodu.
Średnia maksymalna wartość temperatury we wtorek w Australii sięgnęła 40,9 stopni Celsjusza. Jak stwierdzili meteorolodzy, według wstępnych danych był to najcieplejszy dzień w historii kraju. Australia od kilku tygodni zmaga się z suszą i pożarami buszu.
Poniedziałek 16 grudnia niewątpliwie będzie niezapomnianym dniem dla mieszkańców Madery. Pierwszy raz od wielu lat pojawiły się tam silne opady śniegu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Listopad 2019 roku był drugim najcieplejszym listopadem w historii pomiarów - poinformowała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna. Na pierwszym miejscu niezmiennie znajduje się rok 2015.
Przez południowo-wschodnie Stany Zjednoczone przeszły tornada. Żywiołowi towarzyszył porywisty wiatr, który zrywał dachy z domów, wyrywał drzewa z korzeniami i uszkodził linie energetyczne.
Tysiące australijskich strażaków walczy z ponad 120 pożarami w Nowej Południowej Walii. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura powietrza i porywisty wiatr.
Do Portugalii w nocy z niedzieli na poniedziałek dotarł sztorm Daniel. Ulewy spowodowały wiele podtopień oraz sparaliżowały ruch na drogach w całym kraju. Wiatr był tak silny, że wywracał metalowe konstrukcje. Służby interweniowały kilkaset razy.
W australijskim stanie Nowa Południowa Walia szaleje ponad 100 pożarów. Z żywiołem walczy 2500 strażaków. W akcję zaangażowanych jest około 100 samolotów gaśniczych.
Burze z opadami deszczu i śniegu przesuwają się od centralnych części Stanów Zjednoczonych po północno-wschodnie regiony kraju. Na drogach panują bardzo trudne warunki. W wypadkach drogowych zginęły trzy osoby. 35 milionów Amerykanów otrzymało od służb ostrzeżenia przed niebezpieczną pogodą.
Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na filipińskiej wyspie Mindanao, wiele osób zostało rannych. Trwa akcja ratunkowa. Służby docierają do ludzi uwięzionych pod gruzami centrum handlowego.