Świat

Świat

O nieprzychylnych warunkach pogodowych NASA poinformowała w środę, po tym jak zespół Zarządzania Misją STS-135 zebrał się na jednej z konferencji poprzedzających odlot promu kosmicznego.

- Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji - poinformowali w środę islandzcy geologowie, którzy bacznie obserwowali ruchy magmy pod kraterem. Badacze uspokajają, że nawet jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on spowodować paraliżu ruchu lotniczego.

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna Meksyku i Stanów Zjednoczonych poszukuje siedmiu rozbitków, którzy zaginęli po wywróceniu się łodzi rybackiej. Do katastrofy doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Morzu Corteza podczas jednej z ostatnich burz pozostałych po huraganie Arlene. Ratownicy pierwszego dnia po tragedii znaleźli jedną ofiarę.

We wtorek potężna burza śnieżna nawiedziła północne Chile przy granicy z Boliwią. Chilijscy żołnierze pomogli ewakuować mieszkańców Andów, którzy zostali odcięci od świata na skutek nawałnicy. Śnieg wstrzymuje prace w kopalniach miedzi, co może doprowadzić do wzrostu cen tego surowca na światowych rynkach.

Wielka burza piaskowa przeszła we wtorek nad Arizoną. Stacje telewizyjne nagrały niesamowite filmy pokazujące uderzenie samumu w stolicę stanu, Phoenix.

O 51 proc. spadły przychody z turystyki w Tunezji w pierwszej połowie 2011 roku. Rząd kraju opublikował we wtorek dane z pierwszego kwartału. Powodem odpływu turystów jest styczniowa rewolucja, które obaliła prezydenturę dyktatora Zina Al-Abidina Ben Alego.

Sroga zima nawiedziła Boliwię. Z powodu zimna zmarło już 35 osób. W stolicy kraju, La Paz, temperatura wyniosła -5 st. C, co jest niespotykane w tej części świata.

10 milionów Afrykanów cierpi z powodu suszy. Najbardziej dotknięte klęską głodu i brakiem wody są Somalia, Kenia, Dżibuti i Etiopia. Potrzebnych jest 40 milionów dolarów na dożywianie dzieci i zaopatrywanie wiosek w wodę.

Jest gorąco i będzie jeszcze bardziej. Potem przyjdą gwałtowne burze - to prognoza pogody dla południowych Chin na najbliższe dwa tygodnie. Tymczasem północ kraju zmaga się z powodzią.

Kilkanaście osób zostało uwięzionych na moście w południowo-wschodniej chińskiej prowincji Sichuan. Most złamał się na skutek silnego nurtu lokalnej rzeki, która wezbrała po gwałtownych opadach deszczu. Strażacy ratują ludzi używając koparek i lin. Obrazy z działań ratowniczych przypominają filmy akcji.

Elektrownia jądrowa w Fessenheim zostanie zamknięta. Pozostaje pytanie, kiedy? Ekolodzy, po tym co zaszło w Fukushimie, żądają, by stało się to teraz. Dodają, że zbudowano ją na terenie, na którym dochodziło już do wstrząsów. W połowie XIV wieku. Francuski rząd nie widzi powodów do pośpiechu.

Pomoc w wysokości 3 mld dol. popłynie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Egiptu - podała agencja WAM. Ma to wyciągnąć egipską turystykę zapaści, w jakiej znalazła się po tzw. arabskiej wiośnie ludów.

Śri Padmanabhaswamiego to sanktuarium znajdujące się na południu Indii. Właśnie tam, podczas prac konserwacyjnych, odnaleziono drogocenny posąg i klejnoty, których wartość szacowana jest na 22 miliardy dolarów. Lokalne media rozpisują się na temat zawartości skarbu. Miejscowy maharadża i lokalne władze już się kłócą o to, do kogo należy.

Gwałtowne starcia na ulicach Aten, do których doszło w ostatnich dniach, mogły podkopać wizerunek Grecji w oczach turystów. Jednak sektor turystyczny liczy na nawet 10-procentowy wzrost odwiedzin kraju.

Czesi od kilku dni zmagają się z powodziami. Najgorzej sytuacja hydrologiczna przedstawiała się u naszych południowych sąsiadów w piątek, w kolejnych dniach było już lepiej. Alarmy powodziowe zostały odwołane.