Mieszkańcy Azorów przygotowują się na nadejście huraganu Lorenzo. Żywiołowi towarzyszy wiatr wiejący z prędkością 155 kilometrów na godzinę, co oznacza, że ma on drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.
W północnych regionach Niemiec pojawiła się trąba powietrzna. Groźne zjawisko było związane z niżem Mortimer, który przyniósł w kraju spore utrudnienia.
Od trzeciego największego lodowca szelfowego Antarktydy oddzielił się ogromny fragment lodu. Naukowcy spodziewali się, że do tego dojdzie, ale sądzili, że nastąpi to w innym miejscu.
Tajwan szykuje się na przejście tajfunu Mitag, który w poniedziałek wieczorem, według synoptyków, uderzy w północną i północno-wschodnią część wyspy. Zamknięto już szkoły, biura i instytucje finansowe.
Na Oceanie Atlantyckim znajduje się huragan Lorenzo, któremu towarzyszą porywy wiatru dochodzące do 230 kilometrów na godzinę. To oznacza, że ma czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Na drodze żywiołu znajdują się Azory.
- O tym, że wzrost koncentracji gazów cieplarnianych spowoduje ocieplenie klimatu było wiadomo już w XIX wieku, ale wtedy nie wydawało się to bliską perspektywą - mówiła w niedzielę w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery.
Nawet 190 litrów deszczu na metr kwadratowy - tyle spadło w ciągu dwóch dni w jednym ze stanów na północy Indii. Z powodu ulew w ciągu tygodnia zginęło 59 osób.
Książę Harry, podczas podróży po Afryce, przybył do Botswany, gdzie przez lata trwała nieustająca deforestacja. Wziął udział w akcji sadzenia baobabów.
Większość z nas słyszało o czarnej dziurze. Wciąż jednak nie wiemy wszystkiego o tym, jak to zjawisko funkcjonuje w kosmosie. Dzięki najnowszej wizualizacji znalezienie odpowiedzi na to pytanie może okazać się łatwiejsze.
W tureckim Stambule odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7. Mieszkańcy w panice wybiegali z budynków. Kilka osób zostało rannych. Służby nie wykluczają kolejnych wstrząsów wtórnych.
Przyczyna lokalizacji miasta Machu Picchu od dawna frapowała naukowców. Według najnowszych badań rozwiązanie zagadki leży głęboko pod powierzchnią ziemi - na poziomie płyt tektonicznych.
Intensywna burza spadła na Phoenix, stolicę amerykańskiego stanu Arizona, doprowadzając do wielu podtopień w mieście i jego okolicach. Na ratunek mieszkańcom ruszyły brygady strażaków.
Trzech naukowców z Irish Whale and Dolphin Group wypłynęło w zeszłym tygodniu na wody wybrzeża Irlandii, aby przeprowadzić obserwację waleni. Im oczom ukazała się znajomo wyglądająca para długopłetwców oceanicznych. Po raz pierwszy sfotografowano ją tam 20 lat temu.
Weterynarze ze szpitala dla zwierząt w Kensington w amerykańskim stanie Connecticut uratowali cztery małe wiewiórki. Młode miały splątane ze sobą ogony. Gdyby nie pomoc ludzi, prawdopodobnie groziłaby im śmierć. Niestety jednej z nich trzeba było amputować ogon.
Portoryko przygotowuje się na uderzenie burzy tropikalnej Karen, która niesie ze sobą porywisty wiatr i ulewy. Miejscami może spaść 150 litrów deszczu na metr kwadratowy. Amerykańscy meteorolodzy ostrzegają przed powodziami i spływami błotnymi.
Drastycznie maleje lodowiec Pizol. Szacuje się, że z powodu ocieplenia klimatu całkowicie zniknie w ciągu najbliższej dekady. Szwajcarzy podczas pożegnalnej ceremonii uznali go za "martwego".
Niebezpieczna aura zapanowała u wybrzeży Japonii - rozszalał się tam tajfun Tapa. Żywioł niesie ze sobą intensywne opady deszczu, które miejscami mogą sięgnąć nawet 400 litrów deszczu na metr kwadratowy w ciągu doby. Zginęły dwie osoby, a 19 jest rannych.