Ciekawostki

Ciekawostki

Plaże w hafcie, tiulu i welwecie. Tak wyglądały przed wojną

Czy to Kalifornia, czy Międzyzdroje - na plaży nie może zabraknąć szyku. Tak dziś, jak i wczoraj. Hafty, welwety, tiule obficie rozpościerały się na piaskach przed II wojną światową. A ponieważ styl retro nadal jest w modzie, poniżej zatem garść inspiracji opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Już tylko 38 st. C. Temperatura wreszcie spadła

Do 38 st. C spadła temperatura w Pakistanie. To niewyobrażalna ulga dla milionów ludzi, po trwającej ponad cztery tygodnie fali potwornego gorąca, w skutek której setki osób zmarły. Zniszczyła także tysiące hektarów upraw. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że to jeszcze nie koniec upałów w tym roku. Winne ma być globalne ocieplenie.

Samolot na słońce krok od pokonania Stanów Zjednoczonych

Ma rozpiętość skrzydeł jumbo jeta i waży tyle co mały samochód. Mowa o samolocie napędzanym wyłącznie energią słoneczną - Solar Impulse. W niedzielę ukończył swój czwarty i przedostatni etap lotu z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA, wylądował w Waszyngtonie.

Transportowiec i aneks mieszkalny w jednym. Albert Einstein dołączył do ISS

Z dokładnością do kilku centymetrów 20-tonowy Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420-tonowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczył na stację blisko 2479 kg ładunku. Pozostanie do niej przyłączony prawie do końca października, dzięki czemu załoga ISS będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię.

Balony dostarczą internet z kosmosu tam, gdzie go nie ma?

Amerykański koncern Google wysłał w kosmos ok. 30 specjalnych balonów niosące sprzęt komputerowy. Być może dzięki nim uda się zapewnić internetową infrastrukturę na terenie tzw. białych plam, czyli tam, gdzie internetu nie ma. Wynalazek jest na razie w bardzo wczesnej fazie testów.

Jak ssakom udaje się godzinami wytrzymać bez oddechu?

Naukowcy twierdzą, że rozwiązali największą tajemnicę ssaków morskich i poznali mechanizm, dzięki któremu udaje im się wytrzymać pod wodą bez oddechu nawet kilka godzin. Według nich sekret tkwi w mioglobinie. Swoje badania opublikowali w magazynie "Science".

Częściej na raka skóry chorują Brytyjki z północy. Przez solaria i tanie wakacje

Wskaźnik śmiertelności z powodu raka skóry jest zaskakująco wysoki u kobiet mieszkających na północnym zachodzie Anglii - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy wyniki badań opublikowali w "British Journal od Dermatology". Za taki stan rzeczy winią solaria i tanie wycieczki do egzotycznych krajów. Badania są zaskakujące, bo do tej pory to mieszkanki południa częściej chorowały na czerniaka złośliwego.

Wyspy Owcze tworzą rejestr DNA wszystkich swoich mieszkańców

Wyspy Owcze chcą poznać geny wszystkich swoich obywateli - donosi portal PopSci.com. Pula genowa obywateli malutkiego archipelagu jest mało zróżnicowana, co prowadzi do chorób o podłożu genetycznym. Poznanie DNA miałoby pomóc w ich szybszym diagnozowaniu i leczeniu. Jednak stworzenie centralnego, rządowego rejestru DNA całej populacji budzi wiele wątpliwości.

Narodziny planety niezgodne z teorią

Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Milion metrów sześciennych helu wyniosło balon wysoki jak wieża Eiffla

Długi jak wieża Eiffla obiekt wzniósł się ponad 36 km nad Ziemię. To naukowy balon niosący specjalistyczny teleskop do badania pola magnetycznego Słońca. SUNRISE spędzi nad Ziemią od czterech do ośmiu dni, a naukowcy mają nadzieję, że ze względu na okres nasilonej aktywności naszej gwiazdy dokona wyjątkowo cennych obserwacji.

Księżyc wysuwa się na pierwszy plan

Dwa ciała niebieskie, dwie sondy kosmiczne i dwóch kreatywnych grafików - to połączenie zaowocowało spektakularnym widokiem. Wydawałoby się, że Księżyc niczym już nie potrafi zaskoczyć. Przeczy temu jednak nowe zdjęcie udostępnione przez NASA. Ziemski satelita wysunął się na nim na pierwszy plan przed Słońce i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo wyrazisty.

Pod koniec wieku zrobi się tłoczno. Do 2100 będzie nas 11 miliardów

W końcu tego stulecia na Ziemi może zrobić się naprawdę tłoczno. Liczba mieszkańców naszej planety do 2100 roku zbliży się do 11 miliardów - wynika z uśrednionych wyliczeń przeprowadzonych dla ONZ. To o 800 mln - czyli 8 procent - więcej, niż zapowiadały prognozy sprzed zaledwie dwóch lat.

Rozlana Łaba widoczna z orbity

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, setki zalanych i podtopionych miast, miliardy euro strat. Tak wygląda trwająca od początku czerwca powódź w Niemczech. Tragedię doskonale ilustrują zdjęcia satelitarne, pokazujące niemiecki krajobraz sprzed i w czasie powodzi.

Mammografia nieskuteczna w walce z rakiem?

Badania mammograficzne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi nie zmniejszają liczby zgonów na ten nowotwór, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Okazało się, że trwający od 25 lat program regularnych badań mammograficznych wśród Brytyjek nie dał wymiernych korzyści dla całej populacji.

Amerykanie uzyskali materiał, który przeczy prawom fizyki

Zazwyczaj kiedy coś ściskamy, sprawiamy, że to staje się mniejsze. W jednym z laboratoriów na przedmieściach Chicago grupa naukowców znalazła sposób na to, by pod wpływem ciśnienia materiał, którym był w tym przypadku cyjanek cynku, rozszerzał się.

Mięsień piwny? Piwo nie ma z nim nic wspólnego

Często sięgasz po piwo, masz wystający brzuch, a twoi znajomi nazywają go "mięśniem piwnym"? Nie ma żadnych naukowych podstaw do tego, by przypisywać go właśnie piciu piwa - uważają amerykańscy badacze.

Odkryto nową część ciała

Czas na napisanie na nowo podręczników okulistyki. Odkryto nową część oka, która jest szóstą warstwą rogówki. Fakt, że się na nią natknięto, ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób oczu.

Wpław z Florydy na Kubę. Pokonała ją meduza

"Australijska pływaczka Chloe McCardel musiała przerwać próbę przepłynięcia wpław z Hawany na Florydę, gdyż została boleśnie poparzona przez meduzę" - poinformowała w czwartek na portalu społecznościowym jej ekipa. W środę po południu McCardel wystartowała z brzegu Florydy, by pokonać wpław odległość dzielącą ją od brzegów Kuby. Dotychczas udało się to tylko jednej osobie 26 lat temu.

Drugie życie muszli zjedzonych ostryg

Luizjana stawia na recykling... muszli. Chodzi o skorupy ostryg, które są niezwykle popularnym przysmakiem w tym amerykańskim stanie. Zdaniem ekologów działających na rzecz odnowy tamtejszego wybrzeża, środowisko skorzysta, jeśli z kuchni i restauracji muszle zamiast na śmietnik trafią do morza.

Wiadomość do czerwonego karła

Zamiast bezczynnie czekać na znak, z którego wynikałoby, że gdzieś poza Ziemią są istoty myślące, członkowie Lone Signal Project namawiają każdego, kto ma dostęp do Internetu, by z ich pomocą 17 czerwca sam wysłał wiadomość w Kosmos. Dzięki tym wiadomościom ludzie zaznaczą swoją obecność we Wszechświecie.

Modyfikowana żywność szkodzi świniom

Naukowcy dowiedli, że prosięta karmione modyfikowaną genetycznie karmą częściej chorują na zapalenie żołądka. Zwierząt cierpiących na tę chorobę było w badanej grupie aż 32 procent.