Ciekawostki

Ciekawostki

Kosmiczne "a kuku" i hula-hoop. Dzieciństwo gwiazd

Do dziecięcej zabawy w "a kuku" i akrobacji z obręczą hula-hoop porównują naukowcy to, co dzieje się w migoczącym układzie gwiezdnym YLW 16A znajdującym się w gwiazdozbiorze Wężownika. To o tyle trafne porównania, że ten system jest jeszcze bardzo młody. Należące do niego planety mają dopiero powstać, a niektóre z nich mogą przypominać znaną z "Gwiezdnych Wojen" Tatooine z dwoma słońcami.

Woda, mydło. Dzięki nim dzieci rosną wyższe

Dzieci, które mają stały dostęp zarówno do czystej wody, jak i do mydła, rosną wyższe niż ich rówieśnicy pochodzący z miejsc, w których nie jest prosto utrzymać właściwą higienę.

Kotiki z Frankfurtu już we Wrocławiu

Para kotików, Nabi i Chico, to nowi podopieczni wrocławskiego zoo. Choć zaledwie przed dwoma dniami kotiki przybyły z Frankfurtu, można je już oglądać w jednym z basenów ogrodu zoologicznego. Kiedy się zaaklimatyzują, dołączą do innych uchatek.

Słońce próbuje objąć ramionami kosmos

Sonda NASA zajmująca się monitorowaniem centralnej gwiazdy Układu Słonecznego zaobserwowała niezwykle widowiskowe zjawisko: Słońce wyrzuciło dwa ogromne strumienie plazmy, które ułożyły się w ramiona.

Niemieckie rozwiązanie na globalne ocieplenie: obrzydlce!

Od lat naukowcy są świadomi faktu, że lasy znakomicie pochłaniają ogromną ilość dwutlenku węgla, przerabiając go na czysty tlen. To układ idealny - zarówno fauna, i flora ma czym oddychać. To podsunęło niemieckim naukowcom pomysł, by pustynię zamienić w zielony las.

Serce lub nerka z moczu? Dla naukowców to całkiem możliwe

Naukowcy z Instytutu Wake Forest Baptist Medical Center zdołali stworzyć wielowarstwowe tkanki z komórek macierzystych wyizolowanych z... moczu. To przełom w medycynie. Dzięki tej metodzie można pobrać komórki macierzyste wielu organów bez ingerencji chirurgicznej.

Naukowcy: udawana radość prowadzi do choroby

Udawanie, że coś nam sprawia radość, może w przyszłości skutkować chorobą. Naukowcy udowodnili, że nasz organizm na poziomie komórkowym rozpoznaje, czy nasze szczęście jest prawdziwe, czy udawane. Badania potwierdziły, że sztuczne szczęście wpędza nas w chorobę.

Kocie dewiacje zagrożeniem dla całej populacji?

Naukowcy zauważyli, że niektóre lamparty w Kraju Nadmorskim mają jedną cechę wspólną - białe łapy. Badaczy ten fakt poważnie zaniepokoił, ponieważ może wskazywać na zbyt bliskie relacje rodzinne wielkich kotów. Jeśli ich obawy są słuszne, może to stanowić poważne zagrożenie dla całej populacji.

Chciały "wybielić" skórę, zostały im plamy na ciele. Koncern przeprasza

Gdy w Europie wakacje trwają w najlepsze i wielu z nas stara się złapać choć trochę słońca, w krajach Azji kobiety szukają coraz nowszych wynalazków, by rozjaśnić skórę. W odpowiedzi na popyt niektóre firmy kosmetyczne wprowadzają do sprzedaży kremy "wybielające". Okazuje się, że mogą one przynieść zupełnie niepożądany efekt.

Plaża z widokiem na "Grę o tron", błękitna Punta Rata

Plaża Punta Rata na chorwackiej Makarskiej Riwierze jest zaliczana do 10 najpiękniejszych plaż na świecie. Położona jest nieopodal urokliwego miasteczka Brela, między górą Biokovo a Morzem Adriatyckim. Bajkową scenerię docenił magazyn "Forbes". Ale to nie jedyna piękna plaża Chorwacji.

Naukowcy wyhodowali ucho na szczurze. Przez trzy miesiące nie straciło kształtu

Naukowcom z Bostonu udało się stworzyć sztuczne "ludzkie" ucho z tkanek krów i owiec. To przełom. Pierwszy sukces pochodzi z początku roku i należy do bioinżynierów z Cornell University. Wyhodowali oni ucho na myszy, ale nie rosło. Tym razem eksperyment się powiódł, a narząd przez trzy miesiące zachowywał się naturalnie i nie stracił kształtu. Badania opublikowane zostały w czasopiśmie Journal of the Royal Society Interface.

Dlaczego monogamia rozwinęła się u ssaków?

Istnieje wiele hipotez na temat ewolucji monogamii u ssaków. Niektórzy naukowcy twierdzą, że męskie osobniki naczelnych współżyją z jedną samicą, bo właśnie ją wybrały, by chronić przed zagrożeniem. Inni wskazują, że monogamia rozwinęła się, by uniknąć dzieciobójstwa w ramach gatunku. Na obu teoriach korzysta potomstwo.

Próbki śliny uzależnionych od komórek zdradzają: telefon podwyższa stres oksydacyjny

Badacze od lat próbują ustalić, w jaki sposób częste korzystanie z telefonów komórkowych może wpływać na nasze zdrowie. Z najnowszych badań, przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu w Tel Awiwie, wynika, że te niezwykle użyteczne urządzenia faktycznie mogą być rakotwórcze (za takie uznaje je Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami).

Orliki się spóźniają. "Pierwszy raz od wielu lat"

- Pierwszy raz od wielu lat opóźnił się sezon lęgowy orlików krzykliwych na Warmii - poinformowali ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów. W niektórych gniazdach jeszcze w połowie sierpnia, na miesiąc przed terminem odlotu do Afryki będą nielotne pisklęta.

Nagrali kapryśnego "chochlika" z szekspirowskimi korzeniami

"Chochlika", czyli rodzaj błyskawicy pojawiającej się nad chmurami burzowymi, uwiecznili Brytyjczycy. Niewielu udaje się dostrzec to zjawisko, a co dopiero sfotografować bądź nagrać. "Chochlik", który swoją nazwę zawdzięcza Pukowi, złośliwemu duszkowi z szekspirowskiego "Snu Nocy Letniej", to kapryśny fenomen.

Dzięki wilkom w lesie jest więcej jagód. To cieszy niedźwiadki

Naukowcy zauważyli, że od kiedy do parku Yellowstone wróciły wilki, lepiej rosną jagody, które są przysmakiem niedźwiedzi. Wcześniej te owoce niemalże zniknęły z leśnego runa, a niedźwiedzie musiały szukać zamienników tego ważnego w ich diecie składnika.

12-latka w stanie krytycznym. Pasożyt pożera jej mózg

Rzadki i zabójczy pasożyt od kilku dni żywi się mózgiem 12-letniej Kali Hardig. Dziewczynka jest w stanie krytycznym, podaje amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention. Do infekcji doszło najprawdopodobniej podczas zabawy w parku wodnym.

Pierwsze urodziny pandy. Był tort i prezenty

Mała panda z zoo w San Diego wczoraj obchodziła swoje pierwsze urodziny. Obsługa ogrodu zoologicznego zatroszczyła się o atrakcje dla zwierzaka. Był tort i prezenty. Nie zawiedli także goście, którzy tłumnie przybyli wspólnie świętować ten ważny dzień.

Lato. Najlepsza pora roku dla kieszonkowców

Krzysztof Seomiński był jedną z tych osób, które poniedziałek spędziły, stojąc w kolejce przed jednym z komisariatów w norweskim Bergen. 22-letni Polak padł ofiarą kieszonkowców, którzy latem mają pełne ręce roboty. Dobytek turystów, często beztroskich, to dla nich łatwy łup.

Wędkarz złapał aligatora

W poniedziałkowy poranek Ron Parsons, wędkarz z hrabstwa Huntingdon w amerykańskim stanie Pensylwania, natknął się na 1,5-metrowego aligatora. Widok gada był dla niego szokujący: kiedy ktoś rzuca hasło "dzikie zwierzęta żyjące w Pensylwanii", to ma na myśli nie aligatory, ale jelenie.

To przełom. Mamy pierwsze zdjęcie rentgenowskie egzoplanety

Po raz pierwszy mamy okazję oglądać egzoplanetę, a także okrążaną przez nią gwiazdę, na zdjęciach wykonanych za pomocą promieniowania rentgenowskiego. To, że udało się za ich pomocą wykryć taki układ, otwiera przed astrofizykami szereg nowych możliwości.

Przyczyną migren niekompletne ukrwienie mózgu?

Na migreny cierpią miliony ludzi na świecie. Dotychczas przyczyny ich pojawiania się nie były znane. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że rozwiązali tę zagadkę. Ich wyniki wskazują, że winę za to ponosi niekompletne ukrwienie mózgu.

Egzotyczne komary atakują Europę, do Polski jeszcze nie dotarły

Komary przenoszące choroby tropikalne coraz częściej pojawiają się w Europie. W Niemczech wykryto groźne komary azjatyckie o nazwie Aedes japonicus. - Do Polski te owady na szczęście jeszcze nie dotarły -mówi dr Beata Biernat z z zakładu parazytologii tropikalnej Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdańska.