Ciekawostki

Ciekawostki

Nie wiesz, co zrobić z resztkami jedzenia? Oddaj sąsiadowi

Czasami zdarza nam się kupić lub zrobić za dużo jedzenia. Nie mamy wtedy pomysłu, co można zrobić z resztkami, które zostały przez nas nietknięte, a następnego dnia będą niedobre. Na przeciw temu problemowi wyszło dwóch amerykańskich programistów. Stworzyli aplikację, dzięki której można dzielić się "resztkami" z innymi ludźmi.

Ludzki minimózg wyhodowany w laboratorium

Miniaturowy ludzki mózg wyhodowali naukowcy w laboratorium w Austrii. Udało im się go stworzyć, namnażając komórki macierzyste. Uczeni wierzą, że teraz uda się wyjaśnić przyczyny powstawania chorób neurologicznych.

Tam żyje się najlepiej. Melbourne wygrywa po raz trzeci

Australijskie Melbourne znowu zostało uznane za najlepsze miasto do życia na świecie. Już trzeci rok z rzędu wygrywa w rankingu Economist Intelligence Unit, a do jego pierwszej dziesiątki trafiły też trzy inne miasta Krainy Kangurów. Ostatnie miejsce zajął syryjski Damaszek.

12 tys. cyklonów tropikalnych w jednym miejscu

Gdzie burze tropikalne pojawiają się najczęściej? Gdzie są najsilniejsze? W ostatnich latach ich zasięg zaczyna się rozszerzać, a to sprawia, że naukowcy bardziej się nimi interesują. Badacze z NOAA stworzyli niezwykłą mapę częstości występowania cyklonów na świecie, która ułatwi prognozowanie niebezpieczeństwa.

NASA chce hibernować astronautów

NASA współpracuje z naukowcami, którzy próbują wymyślić sposób na wprowadzanie astronautów w stan hibernacji po to, by ci lepiej znosili dalekie podróże, np. na Marsa.

Wulkan ciągle aktywny: Krakatau 130 lat po tragedii

Bilans wybuchu na Krakatau był przerażający. Najpierw ogromny huk, później ciemność spowodowana grubymi warstwami pyłu i 40-metrowe fale tsunami. Erupcja zabiła ponad 36 tys. ludzi. Dziś mija 130 lat od tego tragicznego wydarzenia.

Milion karaluchów zbiegło z hodowli

Co najmniej milion karaluchów uciekło z farmy w Chinach. Hodowano je tam na potrzeby medycyny tradycyjnej. Z problemem mają się zmierzyć funkcjonariusze służb sanitarnych.

W bursztynowych goglach sprawdzą, jak działa na nas niebieskie światło

Specjalne bursztynowe gogle sprawią, że noszący je wolontariusze przez kilka tygodni będą oglądać świat bez niebieskiego światła. Jest ono obecne w promieniowaniu słonecznym, ale także w coraz większej ilości w sztucznych źródłach - np. w oświetleniu LED i żarówkach. Naukowcy chcą zbadać, dlaczego światło niebieskie działa na nas inaczej niż światło o innych kolorach.

Mała Syrenka ma już sto lat. Jej urodziny świętuje cały świat

Dziś, w piątek 23 sierpnia swoje setne urodziny obchodzi słynna rzeźba Małej Syrenki przy kopenhaskiej promenadzie Langelinie. Z tej okazji sto akrobatek wskoczyło do wody z pobliskiego molo, by utworzyć dryfującą liczbę 100. W wielu miastach na świecie pojawiły się "żywe syrenki".

Nocna ewakuacja w prowincji Hunan

Mimo, że tajfun Trami osłabł, nadal zagraża wielu obszarom Chin. Teraz przesuwa się ku centrum kraju. Przyniósł ze sobą ulewne deszcze i burze, które podniosły stany wód w rzekach.

Projekt IceBridge: Antarktyda na mapie 3D

Cztery amerykańskie instytucje połączyły siły, by stworzyć mapę 3D wiecznie zmrożonych krain. IceBridge to rewolucyjny projekt, który umożliwi lepsze poznanie obszarów, o których wciąż niewiele wiadomo.

Brakuje karmy, za to wolontariuszy jest nadmiar

Schroniska dla zwierząt są przepełnione, brakuje pieniędzy na karmę. To jednak nie jedyne problemy, z jakimi borykają się te placówki w okresie wakacyjnym. Za to wolontariusze ustawiają się w kolejkach, by nieść pomoc.

Strumienie plazmy z czarnej dziury na nagraniach NASA

Naukowcy NASA zdołali zarejestrować strumienie plazmy emitowanej przez czarną dziurę w centrum gigantycznej galaktyki M87. Odkrycie pozwoli im ocenić wpływ czarnych dziur na proces formowania się galaktyk. Z nagrań powstał poklatkowy film przedstawiający strumienie gazów wyrzucanych przez czarną dziurę.

10 lat zjawisk pogodowych w trzy minuty

Na emeryturę odszedł GOES-12, jeden z satelitów pogodowych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (National Oceanic and Atmospheric Administration, w skrócie NOAA). Na jego część stworzono film, w którym w trzy minuty przedstawiono jego 10-letnie obserwacje.