Ciekawostki

Ciekawostki

Sukcesy polskich łazików sięgają misji Apollo. "Mamy to po prostu we krwi"

Szanse na sukcesy i rozwój kolejnych inżynierskich karier, ale też spora konkurencja - tak zapowiadają się zawody łazików marsjańskich, które w przyszłym roku zorganizuje nasz kraj. Odnotowujących ostatnio sukcesy polskich konstruktorów czekają nowe wyzwania, bo do konkursu szykują się drużyny, którym nie udało się dotrzeć na rywalizację do USA.

Mgławica w kształcie piwnego dzbana

Kształtem przypomina wielki kosmiczny dzban w towarzystwie gazowych smug i gwiezdnego pyłu. Teleskop należący do ESA zarejestrował w Chile obraz niezwykłej mgławicy Toby Junk. Znajduje się ona 1,2 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Tajemnicza choroba zabija ostrygi. Została tylko jedna piąta populacji

Wzdłuż francuskiego wybrzeża w ciągu ostatnich miesięcy wymarło prawie 80 procent ostryg, alarmuje Francuski Instytut Badań i Eksploatacji Morza. Pogrom wśród mięczaków zebrała bakteria, którą wykryto w każdej ze zbadanych ostryg, choć hodowcy wskazują też na wpływ zmian klimatycznych.

Nagroda Nobla dla trzech chemików. "Połączyli dwa spojrzenia w jedno"

Czym na Nagrodę Nobla zasłużyli sobie tegoroczni laureaci w dziedzinie chemii? Dzięki ich pracy "można było stworzyć programy komputerowe, które symulują, przewidują, jak zachowają się różne związki chemiczne w różnych sytuacjach" - tłumaczy publicysta naukowy Tomasz Rożek.

W 9 lat przeżył dwa ataki rekina

55-letni australijski nurek dochodzi do siebie w szpitalu w Perth po tym, jak we wtorek zaatakował go rekin. Przydarzyło mu się to drugi raz w ciągu ostatnich dziewięciu lat.

Plastik truje jeziora, a nas razem z nimi

Nie tylko oceany zanieczyszczone są tworzywami sztucznymi. Plastik osadza się także w jeziorach - twierdzą naukowcy, którzy niedawno odkryli duże stężenie niebezpiecznych substancji w osadach włoskiego jeziora Garda.

Nobel dla Higgsa. "Zakład o nagrodę za odkrycie bozonu, to żadna sztuka"

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafi do Brytyjczyka Petera Higgsa oraz Francois Englerta, którzy wyliczylli istnienie bozonu Higgsa. Choć o nagrodzie dla nich spekulowano już rok temu, wtedy przeszkodą okazało się długie oczekiwanie na potwierdzenie wyników doświadczalnego wykrycia bozonu w ośrodku CERN. Laureatów tegorocznej edycji trafnie wytypował już dwa dni przed wyborem ekspert agencji Reutera.

Technologia nie zna granic: sygnał SOS przebył 18 tysięcy kilometrów

Współczesna technologia nie zna granic, o czym przekonał się nastolatek w Nowej Zelandii. W wyniku upadku w górach stracił przytomność, a sygnał alarmowy odebrali ratownicy w... Wielkiej Brytanii. Dzięki ich szybkiej reakcji lokalne służby odnalazły chłopca i przetransportowały do szpitala.

Hawaje powstały inaczej niż sądziliśmy

Dlaczego Hawaje się zapadają? Co powoduje, że skały, które pokrywają powierzchnię tego archipelagu są takie słabe? I wreszcie, w jaki sposób uformowały się te wyspy? Naukowcy sformułowali właśnie nową teorię dotyczącą powstania archipelagu.

Idzie burza, maleje ochota na seks

Kiedy zaczyna spadać ciśnienie atmosferyczne i psuje się pogoda, niektóre owady tracą ochotę na kopulację. Naukowcy tłumaczą, że dzięki temu zwierzęta mogą przetrwać nadchodzące zagrożenie: silny wiatr i ulewny deszcz.

Mumie odkrywają tajemnice współczesnych chorób

Starożytne mumie są bezcennym źródłem informacji o współczesnych chorobach, uważają naukowcy. Dotychczas uważano, że tryb życia ubogi w ruch i pełny przetworzonego, chemicznie udoskonalonego jedzenia skutkuje szeregiem dolegliwości, popularnie określanych "chorobą cywilizacyjną". Naukowcy badający mające po kilka tysięcy lat mumie udowodnili, że nie jest to do końca prawda.

"Noblowska ruletka": nawet przełomowe odkrycia nie zawsze są nagradzane

- Im bardziej środowisko naukowe jakimś tematem żyje, im częściej czerpie z pracy danego naukowca, to okazuje się, że on faktycznie ma coraz większe szanse na Nobla - przyznaje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Właśnie dlatego według niego to Peter Higgs jest najmocniejszym tegorocznym faworytem w dziedzinie fizyki. Popularyzator nauki przypomina jednak, że zdarzali się już "pewniacy" do nagrody, którzy ostatecznie jej nie dostali, a spekulacje na ten temat nazywa "noblowską ruletką".

Metal, który może zmieniać kształt bez końca

Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że pewien stop żelaza z węglem może pod wpływem temperatury wielokrotnie zmieniać kształ bez szkody dla swojej wewnętrznej struktury. Zachowanie atomów znajdujących się wewnątrz tego materiału przypomina przesunięcia szyku oddziałów wojskowych: rzędy atomów w uporządkowany sposób zmieniają swoje lokalizacje.

Stratosferyczne sprzężenie zwrotne ociepla nam klimat

Para wodna znajdująca się w stratosferze przyczynia się do wzrostu temperatur - dowodzą nowe badania prowadzone na Texas A&M University. Według uczonych czym wyższa temperatura, tym więcej wody w stratosferze, a to z kolei prowadzi do tego, że na Ziemi robi się jeszcze cieplej.

Uderzenie wiązki protonów przeżył jeden człowiek. W Wielkim Zderzaczu nie miałby szans

"Błysk jaśniejszy niż tysiąc słońc" i zero bólu zapamiętał z momentu wypadku rosyjski naukowiec Anatolij Bugorski. To jedyny na świecie człowiek, który przeżył uderzenie wiązki protonów w radzieckim akceleratorze. Specjaliści pracujący przy sto razy silniejszym Wielkim Zderzaczu Hadronów zapewniają, że skutków ewentualnego wypadku w tym urządzeniu nie poznamy, bo tam człowiek na drodze rozpędzonych cząstek po prostu nie może się znaleźć.