Ciekawostki

Ciekawostki

Nowoczesne protezy jak nogi owadów?

Naukowcy wykazali, że owady są w stanie poruszać się, mimo że nie posiadają w kończynach żadnych mięśni. To może być przełom w robotyce - twierdzą badacze. Zrozumienie ich mechaniki pozwoli na udoskonalenie m.in. protez.

Jak uchronić się przed piorunem?

Uderzenie pioruna może zabić albo wyrządzić szkody na całe życie. Przez ciało człowieka przechodzą przy uderzeniu pioruna tysiące woltów energii, które mogą zaburzyć działanie układu nerwowego (utrata pamięci, zaburzenia koncentracji, zmiany osobowości). Co zrobić, żeby uchronić się przed tym niebezpieczeństwem?

Małpy sięgają pamięcią całe lata wstecz

Nowe badania dowodzą, że szympansy i orangutany pamiętają odległe wydarzenia z przeszłości. Dzięki pamięci epizodycznej oba gatunki potrafiły wybrać użyteczne narzędzie. Były w stanie również przypomnieć sobie specyficzne wydarzenia.

Telewizory przygniotły 200 tysięcy dzieci

BBC informuje, że ok. 200 tys. dzieci zrobiło sobie krzywdę w ciągu ostatnich 20 lat, przewracając odbiornik telewizyjny. Ostatnio do takich wypadków dochodzi częściej ze względu na coraz mniejszą wagę telewizorów.

Księżyc w burzowej pełni

W nocy z niedzieli na poniedziałek Księżyc jaśniał do tego stopnia, że wielu osobom nie pozwalał spać. Dziś Srebrny Glob, tym razem znajdujący się już całkiem w pełni, jeszcze mocniej rozświetli nocne niebo.

Prywatny teleskop stanie na Księżycu

Nie tylko Mars, ale też Księżyc znalazł się na celowniku prywatnych przedsiębiorców planujących eksplorację Kosmosu. Pierwsza taka misja w rejon południowego bieguna ziemskiego satelity ma zaowocować ustawieniem tam teleskopu już w 2015 roku.

Posłuchaj, jak brzmi globalne ocieplenie

Na wspaniały pomysł na to, jak przedstawić statystyki dotyczące dokonującej się zmiany klimatu wpadł Daniel Crawford z amerykańskiego University of Minnesota. Zamiast tworzyć nudne wykresy, przełożył dane na dźwięki, po czym zagrał je na swojej wiolonczeli.

Tam Dawid walczył z Goliatem. Izraelscy archeolodzy odkopali królewski pałac

Izraelscy archeolodzy ogłosili odkrycie dużego pałacu na obszarze ruin miasta Shaaraim w Judei, które uważa się za miejsce opisanej w Biblii walki króla Dawida z Goliatem. Oprócz niego odsłonięto także ruiny starożytnego magazynu podatkowego. To pierwsze obiekty administracji państwowej, który tak jednoznacznie można przypisać do czasów władania słynnego judejskiego władcy.

Tyranozaur czai się na Marsie?

Jurassic Park w Kosmosie? Kształt uchwycony przez krążącą wokół Marsa sondę Odyssey rozpoznają wszyscy fani prehistorycznych gadów. Wygląda na to, że na Czerwonej Planecie czai się groźny T. rex.

Déjà vu to pomyłka mózgu odurzonego dopaminą

Masz wrażenie, że po raz drugi przeżywasz dokładnie to samo? To tzw. zjawisko déjà vu, złudzenie naszego umysłu, jakiego czasem doświadczamy. Naukowcy odkryli, co je wywołuje, i kto jest na nie najbardziej podatny.

Mały żubr kica radośnie po wybiegu

Kilkunastodniowy byczek, który urodził się w Wolińskim Parku Narodowym, został wypuszczony na ogólny wybieg. Sprawia, że wszyscy goście od razu uśmiechają się na jego widok, gdy radośnie hasa pośród reszty stada.

Zwierzęce sposoby na upalną pogodę

Upały nie sprzyjają zimnolubnym zwierzętom z antwerpskiego zoo. Tygrysy syberyjskie chowają się w cieniu. Hipopotamy chłodzą się w basenach. Tylko surykatki i wielbłądy wydają się zadowolone.

Rekin trawi strategicznie i długoterminowo

Badacze odkryli, że żarłacz biały potrafi zaplanować zgromadzenie potężnych zasobów oleju i tłuszczu, pozwalających mu podróżować bez odpoczynku na dystansie nawet 4 tys. km. Wyniki badań pozwoliły lepiej zrozumieć biologię i logikę postępowania tych zwierząt.

Wytresowane karpie przypłyną na gwizdek i dadzą się odłowić

Karpie, podobnie jak psy, można wytresować. Z doświadczenia przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców wynika, że te zwierzęta są podatne na dźwięki. Badacze chcą wykorzystać swoje odkrycie do regulacji przepływów ryb, by już dłużej nie pustoszyły słodkowodnych akwenów.

Jak się opalać bezpiecznie. Wakacyjny poradnik

- Przy naszym fototypie skóry ciemna opalenizna jest objawem tego, że sobie zaszkodziliśmy - powiedziała prof. Lidia Rudnicka, dermatolog. Jak opalać się tak, żeby sobie nie zaszkodzić? Rozwiewamy wasze wątpliwości.

Kilometrowy krok milowy Curiosity

335. dzień pobytu Curiosity na Czerwonej Planecie przyniósł kolejne osiągnięcie. W środę po południu łazik pokonał jeden z zaplanowanych etapów swoich marsjańskich wojaży. Przejechanie około 38-metrowego odcinka sprawiło, że łączny dystans pokonany przez łazika na powierzchni Marsa zwiększył się do 1,29 km.

Sztuczny nos "wywęszy" raka

Zaledwie minuta wystarczy by, stwierdzić obecność niektórych rodzajów raka w organizmie. Chorobę w powietrzu z oddechu wykryje stworzony przez izraelskich naukowców sztuczny nos. Do skonstruowania urządzenia zainspirowały badaczy psy potrafiące"wywęszyć" nowotwór.

Zakazują pływania syrence Eden, choć sprawia, że "wszyscy są szczęśliwi"

Mieszkanka jednej z amerykańskich miejscowości próbowała wprowadzić nieco baśniowej atmosfery na tamtejszym basenie. Pluskała się tam w kostiumie z imponującym syrenim ogonem. Choć polubili ją i młodsi, i starsi pływacy, "syrenka Eden" przegrała z prozą życia reprezentowaną w tym przypadku przez regulamin basenu.

"Słodka krew" to mit. Komary wabi zapach

Myślisz, że komary atakują cię chętniej niż innych dlatego, że masz tzw. słodką krew? Nic podobnego. Te uciążliwe owady przyciąga nie smak, lecz zapach człowieka.

Ptasi móżdżek? W pewnym stopniu ma go każdy z nas

Człowiek często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo podobny jest do zwierząt. Brytyjscy naukowcy z The Imperial College of Science, Technology and Medicine dowiedli na przykład, że ludzki mózg ma wiele wspólnych cech z mózgiem ptaka.

Dlaczego lubimy bąbelki?

Podczas picia napoju gazowanego na języku wytwarzają się reakcje chemiczne powodujące ból. Dlaczego więc tak chętnie sięgamy po "picie z bąbelkami"? Na to pytanie starali się odpowiedzieć amerykańscy naukowcy z National Institute of Dental and Craniofacial Research oraz z Monell Center.

Młodziutka panda poznaje świat

Zwierzątko urodziło się 10 czerwca, ale dopiero teraz jego opiekunowie uznali, że jest gotów na debiut przed oczami gości. Pralinek - bo tak nazwali go opiekunowie - należy do gatunku pandy czerwonej, zwanej mniejszą.