Ciekawostki

Ciekawostki

Tierieszkowa chce kolonizować Marsa. "Lot w jedną stronę. Jestem gotowa"

Chociaż od dnia, kiedy została pierwszą kobietą w kosmosie, mija już pół wieku, Walentyna Tierieszkowa nie zamierza odchodzić na emeryturę. 76-letnia kosmonautka teraz chce być jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Tym bardziej, że według niej pozaziemską eksploracją powinni się zajmować profesjonalni kosmonauci, a nie kosmiczni turyści.

Rosjanie stracili satelitę

Niespełna rok wytrzymał na orbicie rosyjski satelita, który miał z Kosmosu badać Arktykę. - Zond-PP uznano za utracony w następstwie usterki technicznej - powiedział rozmówca agencji Interfaks, która poinformowała o awarii.

Blizna na krajobrazie Oklahomy

39 minut wystarczyło, by tornado pozostawiło bliznę na krajobrazie Oklahomy. Ścieżkę, jaką 20 maja pokonał żywioł, doskonale widać na zdjęciu satelitarnym.

10 tys. biedronek stanie na straży przyrody

W pewnym włoskim mieście na straży zieleni miejskiej staną... biedronki. W Latinie nieopodal Rzymu, bo o tym mieście mowa, rozpoczęto eksperyment, w ramach którego pozwolono 10 tysiącom tych owadów powalczyć m.in. z mszycami.

Burunduk, a nie marsjański szczur podbija internet?

Wiewiórkę syberyjską zamiast słynnego "Marsjańskiego Szczura" widzi na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity astronom z toruńskiego planetarium. W ten żartobliwy sposób dowodzi niepewności metody "na oko" zastosowanej przy analizie fotografii przez amatorskich tropicieli życia w kosmosie. - Lubimy szukać tych Marsjan, tych zielonych ludzików na Czerwonej Planecie - stwierdził Jerzy Rafalski.

Łowił burzę, utopił samochód. "Pomyślałem: właśnie zobaczyłem śmierć człowieka"

Podczas ulewy towarzyszącej przejściu tornada przez Yukon w Oklahomie jeden z łowców burz przemierzał zalane ulice i nagrywał trudne warunki atmosferyczne. Reporterska pasja wciągnęła go tak bardzo, że nie zauważył na drodze rozlewiska, z którym jego auto nie miało szans. - Pomyślałem: właśnie zobaczyłem śmierć człowieka - relacjonował policjant, który uratował "rozbitka".

Merkel wysupła 100 mln euro dla powodzian. Bawaria dorzuci 150 mln

Bawarską Pasawę - miasto, które uchodzi za to, które najbardziej ucierpiało w wyniku ostatnich intensywnych opadów deszczu - odwiedziła niemiecka kanclerz Angela Merkel. Kanclerz obiecała, że rząd wesprze ofiary powodzi kwotą 100 mln euro. Sam rząd Bawarii da powodzianom 150 mln euro.

"Szczur" z Marsa hitem sieci

Marsjańska skała, która wygląda jak szczur - zdjęcie wykonane przez Curiosity, na którym ją widać, bije rekordy popularności w internecie.

Polscy uczniowie w nagrodę pojadą na Spitsbergen

Trzech uczniów szkół ponadgimnazjalnych, laureatów konkursu "Mój wymarzony Spitsbergen", pod koniec czerwca w nagrodę wraz z badaczami wyruszy na wyprawę do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. W poniedziałek w Warszawie wręczono im symboliczne bilety.

Stany alarmowe i podtopienia. Strażacy mają pełne ręce roboty

W związku z podtopieniami i silnym wiatrem strażacy interweniowali od czwartku prawie 2,5 tysiąca razy, z czego aż 530 w sobotę. Po utrzymujących się od blisko trzech dni opadach deszczu wezbrały rzeki. Najpoważniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku, gdzie strażacy w niedzielę walczą z podtopieniami oraz umacniają wały przeciwpowodziowe.

Sód pokazuje, kiedy umiera gwiazda

Najnowsze badania kwestionują dotychczasowe założenia, że umierające gwiazdy tracą atmosferę. Okazuje się, że większość wcale nie dociera do tego etapu, a dodatkowo odkryto, że ilość sodu w gwieździe może pomóc przewidzieć naukowcom, kiedy nastąpi jej śmierć.

Zabawiały gości restauracji, teraz oddano im wolność

- Wszystkie niedźwiedzie brunatne trzymane w Kosowie w niewoli przez osoby prywatne, m.in. po to, by bawiły gości restauracji, trafiły już do przeznaczonego dla nich parku. W sumie wolność odzyskało 13 zwierząt - poinformowała w sobotę organizacja broniąca praw zwierząt z siedzibą w Wiedniu.

Ewolucja lubi elastyczne osobniki

Najnowsze badania wykazały, że ewolucja faworyzuje elastyczne osobniki, które potrafią wyciągać wnioski z przeszłości. Choć takie zachowanie przypisywano tylko ludziom, to cecha praktycznie każdego gatunku.

Ogród pokazowy i sklep w jednym

"Maja w ogrodzie" z wizytą w niewielkiej miejscowości na Śląsku. Prezenterka odwiedziła państwa Ziębów, właścicieli punku sprzedaży roślin, którzy część handlową połączyli z dekoracyjnym ogrodem pokazowym i szkółką.

Kolizja dwóch galaktyk. "Jakby się obejmowały"

Zderzenie dwóch galaktyk to wydarzenie spektakularne. Niesamowite zjawisko uchwycił niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zdjęcia "przytulających się" dwóch galaktyk opublikowała na swojej stronie Agencja NASA.

"Jestem zmęczona latem, więc... przyjechaliśmy na narty"

Niezwykle długo trwa w tym roku sezon narciarski we francuskiej części Pirenejów. Zdziwieni tym faktem są nawet pracownicy kurortów, którzy zwykle o tej porze roku przygotowują sprzęt i stoki do kolejnej zimy. 1 czerwca na trasach tłumnie pojawili się narciarze.

Lody po amerykańsku: sześć smaków piwa

Amerykanie z Portland postanowili połączyć dwa najpopularniejsze smakołyki, którymi chłodzą się w trakcie upałów. We współpracy z lokalnymi browarami stworzyli lody o smaku piwa.

Panamczyk udomowił pytona. Latem wypuszcza go do ogrodu

Pyton jako zwierzątko domowe? Na taki pomysł wpadł pewien mieszkaniec Panamy. Cesar z miasteczka La Chorrera przygarnął pod swój dach pytona birmańskiego, którego największe osobniki osiągają nawet 5 metrów długości. Mężczyzna trzyma zwierzę w domu, a w słoneczne dni wypuszcza je do ogrodu na spacer.

Podróż na Marsa na razie zbyt długa

Załogowa misja na Marsa przy dzisiejszym poziomie techniki mogłaby się źle skończyć dla astronautów. Dzięki pomiarom, jakie przeprowadził Curiosity wiadomo, że na razie nie dysponujemy technologiami, które pozwoliłyby na, by to odbyło się bezpiecznie. Ilość promieniowania, na jakie narażeni byliby w czasie samej podróży astronauci, jest gigantyczna.

Dramatyczna ucieczka przed tornadem

Dramatyczny film z ucieczki przez tornadem zarejestrowali Amerykanie, którzy znaleźli się na drodze żywiołu. Tornado zaskoczyło ich w Oklahomie, kiedy jechali zwykłym, nie przystosowanym do takich warunków samochodem.

Mocne dowody na istnienie wody na Marsie

Na powierzchni Marsa płynęły rzeki, jak donosi międzynarodowy zespół naukowców. Jedna z nich, położona w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości, a jej wody poruszały się z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na obecność rzek dostarczył łazik Curiosity, a opisano je w "Science".