Ciekawostki

Ciekawostki

Skłonność do obżarstwa mamy w genach?

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili eksperyment, w którym zbadali, czy przejadanie się jest w jakikolwiek sposób uwarunkowane genetycznie. Potrzebowali na to czterech lat i 1 200 świń. Wreszcie udało im się opracować wnioski. Okazuje się, że istnieje gen, który odpowiedzialny jest za przejadanie.

Świetna łączność między półkulami mózgu. Zadecydowała o geniuszu Einsteina?

Albert Einstein w wieku zaledwie 26 lat opublikował kilka prac przełomowych dla fizyki, w tym tę zawierającą szczególną teorię względności. Innych naukowców od lat fascynuje fenomen jego inteligencji. Według najnowszych badań kluczem do tego sekretu mogło być wyjątkowo dobrze rozwinięte połączenie między półkulami mózgu noblisty.

Astronauci pstrykali "focie z rąsi", zanim to stało się modne

Moda na fotograficzne autoportrety nazywane "selfie" zatacza coraz szersze kręgi. Śledząc doniesienia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, moglibyśmy powiedzieć, że dotarła już nawet w kosmos. "Dotarła" to jednak niewłaściwe słowo, bo nawet szybki wgląd w archiwa NASA pokazuje, że astronauci wykazywali się sporą inwencją w tej kwestii na długo przed erą portali społecznościowych i aparatów w telefonie.

Krople wody opierają się grawitacji. Dzięki nim energię pozyskamy z atmosfery

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) zauważyli, że kropelki wody, które spadają na specjalną powierzchnię, a następnie na niej "podskakują", przenoszą ładunek elektryczny. Eksperci twierdzą, że ich odkrycie doprowadzi do powstania bardziej wydajnych elektrowni, w których będzie wykorzystywany nowy sposób pozyskiwania energii - z atmosfery.

Ta ryba jest warta 10 mln dolarów. "Można było zainwestować w edukację"

Chińska wyspa Yangzhong może pochwalić się nietypowym tarasem widokowym - ogromną rzeźbą w kształcie ryby rozdymki. Składająca się z prawie 9 tysięcy miedzianych płytek konstrukcja stoi 15 pięter nad ziemią i stała się lokalną atrakcją jeszcze przed otwarciem. Niektórzy chwalą, inni zaś bardzo krytykują inwestycję za 10 milionów dolarów, która w nocy błyszczy kolorowymi światłami.

Ujarzmiona moc przyrody: nowa edycja "Dobrych Klimatów" na antenie TVN Meteo

Siły zgromadzone w przyrodzie można spożytkować na nasz użytek, z korzyścią dla środowiska i... domowego budżetu. Jak to zrobić? Wszystko zostanie wyjaśnione w nowej edycji programu "Dobre Klimaty" w TVN Meteo. Już w piątek o godz. 19.05 zapraszamy do inteligentnego domu nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Smartfon pomoże uniknąć kolizji z waleniem

Zderzenie wieloryba z ogromnym statkiem zwykle kończy się fatalnie dla zwierzęcia. By uchronić je przed wypadkami, stworzono specjalną bezpłatną aplikację na smartfony. Pokazuje ona na mapie, gdzie po raz ostatni czujniki zarejestrowały obecność wielkich zwierząt.

Drukowanie 3D w kosmosie coraz bliżej. NASA chce zacząć już w przyszłym roku

Narzędzia czy części zamienne na zawołanie - to tylko niektóre przedmioty, jakie mogłaby zapewnić astronautom drukarka 3D będąca na wyposażeniu statku kosmicznego. Wykorzystanie tej technologii mogłoby nie tylko ułatwić im życie, ale też pomogłoby zredukować koszty misji kosmicznych. NASA chce jak najszybciej przetestować takie rozwiązanie i planuje wysłać pierwsze urządzenie w kosmos już w przyszłym roku.

Coraz cieplej, zwłaszcza na północy. Tak ma się zmieniać klimat do końca wieku

Stopniowy, coraz większy wzrost temperatur na północnej półkuli, dramatyczne ocieplenie Arktyki, zwiększenie sum opadów monsunowych, rozrost ciepłych wód pacyficznych wywołujących El Nino - to niektóre z najważniejszych zmian klimatu, jakie prawdopodobnie czekają nas do końca XXI wieku. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ opisuje je szczegółowo na 2 tys. stron. Nowa wizualizacja NASA ukazuje je w 4-minutowej graficznej pigułce.

Olbrzymia ściana skalna runęła na szlak w okolicach Cortiny d'Ampezzo

400-metrowy fragment skalnej ściany oderwał się od góry w masywie Sorapis we włoskich Dolomitach. Masy skał runęły częściowo na odcinek szlaku turystycznego znajdujący się na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Przyczyny osunięcia nie są znane, ale naukowcy podejrzewają wpływ pogody.

Fizycy: czarna dziura ma "włosy", którymi czepia się Wszechświata

Dotychczasowe hipotezy o czarnych dziurach są proste i nieskomplikowane - to obiekt ściągający i pochłaniający bezpowrotnie wszystko, nawet światło. Jednak najnowsze badania sugerują, że ta teoria jest niepełna, zaś czarna dziura jest otoczona wiązkami fal grawitacyjnych. Obserwacje fizyków z Triestu mogą podważyć dotychczasowe teorie.

Wielkanocna dieta: małe, ale smaczne szczury

Naukowcy odkryli, że głównym źródłem białka w diecie mieszkańców Wyspy Wielkanocnej na Pacyfiku wcale nie były ryby czy skorupiaki. Były nim... szczury. Naukowcy dowiedli tego badając szczątki ludzi, którzy zamieszkiwali wyspę około 800 lat temu.

Życie na Ziemi starsze o 700 mln lat?

Tlen pojawił się w atmosferze o 700 mln lat wcześniej niż dotychczas sądzono - ustalili naukowcy. Takie wyniki prowadzą do powstania szeregu nowych pytań na temat ewolucji.

Korki na orbicie. "Wkraczamy w nową erę"

Amerykański statek towarowy Cygnus musiał ostatnio opóźnić cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby ustąpić pierwszeństwa rosyjskiemu Sojuzowi wiozącemu astronautów. Ponieważ przybywa prywatnych operatorów usług kosmicznych, w otoczeniu ISS robi się coraz bardziej tłoczno. - Wkraczamy w nową erę kosmiczną - komentuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Asteroida przeleciała blisko Ziemi. Wykryli ją zaledwie kilka godzin wcześniej

Około 15-metrowa asteroida podobna do obiektu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem, minęła Ziemię w nocy z piątku na sobotę. Rosyjscy naukowcy wykryli ją na kilka godzin przed tym, zanim przeleciała w bliskim sąsiedztwie naszej planety. Poruszała się w odległości mniejszej niż wysokość orbity satelitów geostacjonarnych.

Ziemia "ukradła" Księżyc? Uczeni mają nową teorię

Księżyc może być "prezentem" od innej planety - głosi nowa teoria o pochodzeniu ziemskiego satelity. Według niej pierwotnie przynależał do Wenus, która jednak go utraciła. Po jakimś czasie grawitacja naszej planety miała go przyciągnąć na swoją orbitę.

"Odkrywcy umierali na tej trasie". Dwa miesiące wiosłowali po wodach Arktyki

Prawie 1900 km po wodach Oceanu Arktycznego przepłynęli czterej mężczyźni łodzią napędzaną jedynie siłą ich mięśni. Wioślarze wyprawili się z Kanady w kierunku Grenlandii fragmentem szlaku zwanego Przejściem Północno-Zachodnim. Ta trasa, choć znana od kilkuset lat, w przeszłości zatrzymała ekspedycje wielu słynnych odkrywców.