Ciekawostki

Ciekawostki

Mieli chronić kraj przed UFO, zajmowali się porwanym psem. Ostatnie dokumenty dostępne

Brytyjczycy dowiedzieli się właśnie, czym w ostatnich latach funkcjonowania zajmowało się biuro, które miało chronić kraj przed niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, czyli UFO. Jak pisze BBC, po lekturze dokumentów resort obrony ocenił, że te działania nie niosły ze sobą celów obronnych. Pracownikom biura doradzono zaś, by zajęli się... pożyteczniejszymi sprawami.

Mewy przelecą ponad 120 km, by zjeść chipsy

Zapach smażonych ziemniaków, który wydobywa się z fabryki chipsów w belgijskim Mouscron, wabi mewy żyjące w oddalonym o ponad 60 km Zeebruge. Ptaki te pokonują kawał drogi w tę i z powrotem, tylko dlatego, że mają nadzieję na posilenie się swoim przysmakiem.

Superpojemna płyta ma zmieścić 50 tys. filmów w HD

Naukowcy z Australii opracowali technologię, dzięki której na zwykłej płycie będzie można zapisać 1 petabajt danych, czyli tysiąc terabajtów - donosi portal "The Conversation". Oznacza to, że na jednym dysku będzie można zapisać 50 tys. filmów w HD.

Mamy lato! Przyszło o godz. 7.04

O godz. 7.04 polskiego czasu, Słońce wstąpiło w znak Raka. To oznacza, że mamy astronomiczne lato i najdłuższy dzień w roku. Od jutra dzień będzie się skracał.

Śmiertelne żniwo Orlej Perci. "Nie zamkniemy tego szlaku"

To najniebezpieczniejszy szlak w polskich Tatrach. W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób. Tym razem już na rozpoczęcie sezonu góra okazała się zbyt dużym wyzwaniem dla jednego z turystów. Jego wyprawa skończyła się tragicznie. TPN zdaje sobie sprawę z tego jak trudny jest szlak, ale ograniczenia dostępu do niego nawet nie rozważa.

Kolory Ziemi w obiektywie satelity NOAA

75 proc. planety jest niezmiennie błękitna dzięki wodom oceanicznym, kolor pozostałej części ulega nieustannym przeobrażeniom. Dzięki wizualizacji stworzonej ze zdjęć satelity pogodowego Suomi NNP możemy prześledzić, jak w ciągu roku zmieniała się porastająca Ziemię roślinność.

Alaska nietypowo bezchmurna i rekordowo gorąca

Układy baryczne potrafią bardzo silnie oddziaływać na pogodę, czasem wywołując zjawiska nietypowe dla danego obszaru. Tak zdarzyło się w przypadku Alaski. Wyż nie tylko "wyczyścił" niebo nad tym wyjątkowo pochmurnym regionem, ale też sprawił, że temperatury w niektórych miejscach sięgnęły tam nawet 36 st. C.

NASA rozpoczęła katalogowanie asteroid zagrażających Ziemi

Grand Challenge - taką nazwę nosi projekt, który NASA zainaugurowała we wtorek. Jego celem jest wykrycie wszystkich zagrożeń, jakie stwarzają dla nas asteroidy, a także ustalenie, w jaki sposób można zapobiec ich ewentualnemu niebezpiecznemu zbliżeniu się do Ziemi.

Przełom w architekturze za sprawą liny do windy

Wieżowce dużo wyższe od tych, które obecnie wznoszą się na rekordowe setki metrów nad Ziemią? Niebawem to marzenie architektów może się spełnić. A to dzięki Finom, którzy wynaleźli superwytrzymałą linę służącą do podnoszenia wind.

Europa z Ameryką idą na czołowe zderzenie

Europa zaczyna zbliżać się do Ameryki. Australijscy naukowcy odkryli, że u wybrzeża Portugalii nasuwają się na siebie płyty tektoniczne. Połączenie kontynentów nastąpi za około 220 mln lat.

Robo-kot szybki i zwinny jak żywy kot

W ciągu sekundy potrafi przebiec dystans równy 7-krotnej długości swojego ciała, jest przy tym stabilny i bardzo zwrotny. W przyszłosci może ratować życie. Mowa o robo-kocie, czyli robocie wzorowanym na kocie.

Szybki przyrost masy daje wyższe IQ

Noworodki, które w pierwszym miesiącu życia szybko przybierają na wadze, mają wyższe IQ w późniejszym życiu, dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe karmienie w pierwszych tygodniach. Duża ilość pokarmu, jaką przyjmą dzieci, będzie procentowała zwłaszcza, gdy maluchy rozpoczną edukację, podkreślają badacze.

Pirocumulus: "ciepła" chmura wysoka na 11 km

Do napędu potrzebuje ognia. Jest wysoka na kilka, a nawet kilkanaście kilometrów i zdecydowanie wygrywa w rankingu najgorętszych chmur. Mowa o pirocumulusie widocznym na zdjęciu. Wielki obłok uchwycił z satelity spektroradiometr MODIS.

Plaże w hafcie, tiulu i welwecie. Tak wyglądały przed wojną

Czy to Kalifornia, czy Międzyzdroje - na plaży nie może zabraknąć szyku. Tak dziś, jak i wczoraj. Hafty, welwety, tiule obficie rozpościerały się na piaskach przed II wojną światową. A ponieważ styl retro nadal jest w modzie, poniżej zatem garść inspiracji opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Już tylko 38 st. C. Temperatura wreszcie spadła

Do 38 st. C spadła temperatura w Pakistanie. To niewyobrażalna ulga dla milionów ludzi, po trwającej ponad cztery tygodnie fali potwornego gorąca, w skutek której setki osób zmarły. Zniszczyła także tysiące hektarów upraw. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że to jeszcze nie koniec upałów w tym roku. Winne ma być globalne ocieplenie.

Samolot na słońce krok od pokonania Stanów Zjednoczonych

Ma rozpiętość skrzydeł jumbo jeta i waży tyle co mały samochód. Mowa o samolocie napędzanym wyłącznie energią słoneczną - Solar Impulse. W niedzielę ukończył swój czwarty i przedostatni etap lotu z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA, wylądował w Waszyngtonie.

Transportowiec i aneks mieszkalny w jednym. Albert Einstein dołączył do ISS

Z dokładnością do kilku centymetrów 20-tonowy Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420-tonowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczył na stację blisko 2479 kg ładunku. Pozostanie do niej przyłączony prawie do końca października, dzięki czemu załoga ISS będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię.

Balony dostarczą internet z kosmosu tam, gdzie go nie ma?

Amerykański koncern Google wysłał w kosmos ok. 30 specjalnych balonów niosące sprzęt komputerowy. Być może dzięki nim uda się zapewnić internetową infrastrukturę na terenie tzw. białych plam, czyli tam, gdzie internetu nie ma. Wynalazek jest na razie w bardzo wczesnej fazie testów.

Jak ssakom udaje się godzinami wytrzymać bez oddechu?

Naukowcy twierdzą, że rozwiązali największą tajemnicę ssaków morskich i poznali mechanizm, dzięki któremu udaje im się wytrzymać pod wodą bez oddechu nawet kilka godzin. Według nich sekret tkwi w mioglobinie. Swoje badania opublikowali w magazynie "Science".

Częściej na raka skóry chorują Brytyjki z północy. Przez solaria i tanie wakacje

Wskaźnik śmiertelności z powodu raka skóry jest zaskakująco wysoki u kobiet mieszkających na północnym zachodzie Anglii - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy wyniki badań opublikowali w "British Journal od Dermatology". Za taki stan rzeczy winią solaria i tanie wycieczki do egzotycznych krajów. Badania są zaskakujące, bo do tej pory to mieszkanki południa częściej chorowały na czerniaka złośliwego.