Ciekawostki

Ciekawostki

Temperatura rośnie, poziom wody się podnosi - a fundusze maleją

W porównaniu z 2011 rokiem zmniejszyły się globalne wydatki na walkę ze skutkami zmian klimatu. Pozostają przy tym dużo poniżej poziomu, jaki jest wymagany, by zapobiegać najgroźniejszym skutkom globalnego ocieplenia. Takie informacje podaje opublikowany we wtorek raport Inicjatywy Polityki Klimatycznej (ang. Climate Policy Initiative).

Zjawisko niemal tak stare jak Wielki Wybuch

W zaledwie kilka trylionowych sekundy po Wielkim Wybuchu doszło do zjawiska, które pomoże badaczom opisać najwcześniejsze chwile Wszechświata. Naukowcy pracujący przy dwóch obserwatoriach odkryli w tzw. mikrofalowym promieniowaniu tła polaryzację magnetyczną.

Jak chronić się przed asteroidami?

Poszukiwanie asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi nawet dla naukowców nie jest prostym zadaniem, bo obiekty te są ciemne i trudno je dostrzec z naszej planety. Dlatego eksperci chcą stworzyć nowy, skuteczniejszy plan działania i wykorzystają w nim nowy kosmiczny teleskop Sentinel, który prześwietli w podczerwieni Układ Słoneczny. Jednak do czasu, kiedy uda rozpocznie się jego misja, pozostała im tradycyjna metoda obserwacji za pomocą teleskopów.

Badają prastarą wodę z kopalni Timmis. Ekstremofile pomogą szukać "obcych"?

Naukowcy rozpoczęli badania nad poszukiwaniem życia w próbkach najstarszej wody świata, która ma prawie 3 mld lat. Eksperci mają nadzieję, że dzięki tym analizom, uda im się lepiej poznać proces powstawania życia na naszej planecie. Wierzą również, że ułatwi to przyszłe poszukiwania organizmów pozaziemskich.

Gigantyczne lustra rozświetlą mroczne miasto

Norweskie Rjukan przez pięć miesięcy pogrążone jest w mroku, a przez kolejnych siedem - w półmroku. Temu miastu, za sprawą położenia w otoczonej górami dolinie, od zawsze doskwiera brak naturalnego światła. Teraz Rjukan walczy o słońce za pomocą najnowszej technologii. Na szczytach otaczających gór zamontowano trzy systemy luster, które odbiją i skierują promienie słoneczne do centrum miasta. Oficjalne rozpoczęcie pracy heliostatów nastąpi jeszcze w październiku.

W środku żywiołu. Amatorskie nagranie strażaka

Zawód strażaka wymaga ogromnej odwagi - trzeba mieć nerwy ze stali, by podejść do ściany ognia i starać się ją ugasić. Adrian Hansor, strażak z brygady w Warnervale, wraz z kolegami walczy z płomieniami trawiącymi południowo-wschodnią Australię. Na amatorskim nagraniu zarejestrował próbę walki z pożarem i błyskawiczny odwrót.

Sztuczne Słońce inspiruje, by częściej myśleć o pierwowzorze

Ogromne, sztuczne słońce stworzone z kilkuset żółtych lamp i luster obchodzi okrągły jubileusz. Przez pół roku na przełomie 2003/04 wisiało w brytyjskim muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern. Instalację stworzoną przez Olafura Eliassona od jesieni do wiosny obejrzało ponad dwa miliony ludzi.

Szczepić się czy nie szczepić?

Każdego roku aż 50 proc. dzieci, które cierpią na grypę, umiera w wyniku jej powikłań. Dodatkowo, choroba ta przynosi ogromne straty ekonomiczne dla każdego kraju. Według wielu ekspertów, istnieje sposób, żeby jej zapobiec - szczepionka. Jednak to bardzo kontrowersyjny temat, który podejmowany jest każdego roku z tym samym skutkiem - społeczeństwo niechętnie korzysta z surowic. Czy są one skuteczne? I do czego może doprowadzić nieszczepienie - wyjaśnia prof. Lidia Brydak.

Czy powinniśmy bać się planetoidy?

Przed kilkoma dniami astronomowie odkryli ogromną planetoidę. Z szacunków ekspertów wynika, że jeśli obiekt ten uderzyłby w Ziemię, to siła eksplozji byłaby 50 razy większa od najsilniejszej bomby jądrowej. Czy jest więc się czego bać? Wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Tylko jeden gatunek praludzi? Czaszka z Gruzji może namieszać w ewolucji

Naukowcy badający znalezioną w Gruzji czaszkę pierwotnego człowieka twierdzą, że należy ona do tego samego gatunku, co szczątki hominidów odkryte w Afryce. Ich teza o rozwoju jednej tylko linii gatunkowej w rodzaju Homo, do którego należy też współczesny człowiek, wzbudziła jednak kontrowersje wśród paleontologów. - W początkach natura eksperymentowała - twierdzą zwolennicy teorii o kliku gatunkach hominidów.

Sen to zdrowie mózgu. Tylko wtedy oczyszcza się z toksyn

O tym, że sen jest bardzo ważny dla zdrowia i dobrego działania naszych organizmów, lekarze i naukowcy przekonują od dawna. Najnowsze badania wykazały, że tylko kiedy śpimy, mózg ma szansę oczyścić się z toksyn, które mogą odpowiadać za rozwój jego poważnych zaburzeń. Naukowcy porównali go do domu, w którym nie możemy jednocześnie sprzątać i przyjmować gości.

Trwają poszukiwania złota, które... przyśniło się mnichowi

Indyjskie media w piątek na żywo relacjonują wykopaliska opodal ruin XIX-wiecznego fortu w północnych Indiach. Władze mają nadzieję, iż znajdą tam olbrzymi skarb w postaci tysiąca ton złota i srebra wart miliardy dolarów. Gdzie jest haczyk? Informacje o położeniu skarbu pochodzą... ze snu pewnego mnicha.

Czy potężna asteroida doprowadzi do zagłady Ziemi?

Odkryta kilka dni temu asteroida 2013 TV135 wywołuje niemałe zamieszanie. Istnieje prawdopodobieństwo, że za 19 lat uderzy w naszą planetę. Czy potężny, mający 400-metrów długości głaz trafi w Ziemię oraz czy jest szansa, żeby się przed tym ustrzec? Na te pytania odpowiada Jerzy Rafalski - astronom z toruńskiego planetarium.

Słońce podświetliło Saturna. Takiego zdjęcia nie widzieliście

Sondzie Cassini udało się wykonać zdjęcie Saturna i jego pierścieni w momencie, w którym cały ten system był podświetlany przez Słońce. Sonda zebrała dane w podczerwieni, a później naukowcy stworzyli z nich kolorowy obraz, dzięki któremu mogą bliżej przyjrzeć się niezwykłym pierścieniom szóstej planety od Słońca.

Zajrzyj do kancelarii premiera. To możliwe dzięki Google Street View

Od niedawna Belgowie, ale nie tylko, mogą zwiedzić kancelarię swojego premiera, a także kilka innych dotąd powszechnie niedostępnych budynków, które znajdują się w ich kraju. Wszystko to dzięki usłudze Google Street View, która udostępnia zdjęcia i umożliwia wirtualny "spacer po mieście".

Yeti to krzyżówka niedźwiedzi? Tak wykazało genetyczne badanie włosa

Rozwiązanie zagadki tajemniczego człowieka śniegów z Himalajów przedstawił brytyjski naukowiec z Oksfordu Bryan Sykes. Według niego legendarny yeti to krzyżówka niedźwiedzia polarnego z brunatnym lub nieznany gatunek spokrewniony z polarnym praprzodkiem. To właśnie hybrydalny charakter może odpowiadać za jego nietypowe cechy i zachowania.

400-metrowa planetoida leci w stronę Ziemi. Uderzy w 2032 roku?

Przed kilkoma dniami astronomowie odkryli dużą asteroidę pędzącą w kierunku Ziemi. Czy jesteśmy bezpieczni, będziemy mogli powiedzieć na pewno dopiero w 2028 roku. Jak szacują naukowcy, jeśli znaleźlibyśmy się na kursie kolizyjnym, siła eksplozji byłaby 50 razy większa od najsilniejszej bomby jądrowej.

2012 rok wyjątkowo mało zabójczy

W katastrofach wywołanych przez czynniki naturalne i techniczne na całym świecie w 2012 roku zginęło blisko 10 tys. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. To najniższy taki bilans na przestrzeni ubiegłych 10 lat. Najwięcej ofiar pochłonął tajfun Bopha.

Naukowcy testują podwodne "wi-fi"

Naukowcy testują "podwodne wi-fi" pod taflą jeziora - donosi BBC News. Próby mają na celu stworzenie sieci bezprzewodowego internetu głęboko pod powierzchnią morza.

Rozpadł się, potem zepsuł wagę. Pechowe wydobywanie meteorytu z dna jeziora

Ważącą ponad pół tony skałę wyciągnęli nurkowie z rosyjskiego jeziora Czebarkuł. To kolejny fragment meteoroidu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem. Cała operacja okazała się jednak pechowa, bo jednolity blok kosmicznej skały, który początkowo okazał się rekordowo wielki, podczas ważenia rozpadł się na fragmenty. A potem zepsuła się waga...