Ciekawostki

Ciekawostki

"Dzika" walka w Zielonej Górze

Od kilku w Zielonej Górze ustawiane są pułapki na dziki. Tylko dziś złapano ich kilkanaście. Zwierzęta w ogóle nie boją się ludzi i sieją postrach w ruchliwych częściach miasta.

Globalne ocieplenie przyniesie więcej tsunami

Jeśli topnienie lodowców nadal będzie tak szybko postępować, można spodziewać się częstszych tsunami. Wytopiona woda powoduje wzrost poziomu oceanów, a co za tym idą konsekwencje dla lądów. Na stromych podwodnych stokach kontynentów mogą się utworzyć osuwiska.

Kangur Emil wraca do domu

18 tygodni temu mały kangur musiał opuścić zoo. Zajęła się nim wówczas pewna rodzina. Zwierzę jest już na tyle samodzielne, że kilka dni temu mogło zostać oddane z powrotem do ogrodu zoologicznego.

Hamburgery z gołębi i żuki w sosie barbecue

Kolejki chętnych ustawiły się w samym sercu Londynu, by skosztować zaskakujących przysmaków serwowanych przez nowo otwartą restaurację. Chętni mogli spróbować m.in. hamburgerów z gołębi, a także żuków w sosie barbecue.

Naukowcy "na żywo" obserwują chmurę pyłu po eksplozji nad Czelabińskiem

Eksplozja nad Czelabińskiem w lutym tego roku wciąż o sobie przypomina naukowcom. Jak informują, satelity monitorujące ziemską atmosferę wykazały, że chmura pyłu wciąż jest obecna. Prowadzone badania są jedyne w swoim rodzaju - nieprędko zdarzy się, że badacze będą mieli okazję w rzeczywistym czasie określać skalę chmury.

NASA: mamy 12 kandydatek na kosmiczne kopalnie

Naukowcy NASA ogłosili, że mają 12 potencjalnych kandydatek na kosmiczne kopalnie. Współczesna technologia pozwala na umieszczenie na orbicie i eksploatację tych meteorytów. Wizja sprowadzania surowców z planetoid przestała być science-fiction.

Dwa cyklony nad Atlantykiem? Erin już grasuje

Meteorolodzy monitorują sytuację nad Karaibami, gdzie istnieje szansa na utworzenie się cyklonu tropikalnego. Tymczasem na wschodnim Atlantyku już daje o sobie znać tropikalna burza Erin.

Dlaczego mężczyźni zabijają swoje rodziny w sierpniowe niedziele?

Brytyjscy naukowcy odkryli pewną makabryczną zależność, mianowicie: rodzinne morderstwa często przytrafiają się w sierpniowe weekendy. Z badań wynika też, że zabójcą zazwyczaj jest mężczyzna, a do tych drastycznych sytuacji zachodzi w rodzinach, w których małżeństwa nie żyją razem.

Akupunktura uzdrowiła aligatora albinosa

Brazylijscy weterynarze leczą aligatory... akupunkturą. O tym, że to skuteczna terapia, najlepiej świadczy fakt, iż dzięki niej aligator albinos o imieniu Bino przestał cierpieć przez wadę kręgosłupa.

NASA chce zrewolucjonizować przemysł lotniczy. Ma strategię

Samoloty, którymi będziemy podróżować za 15-20 lat, będą w znacznie mniejszym stopniu wpływały na środowisko. Wszystko dzięki nowym kształtom, materiałom i technologiom, które pomogą zmniejszyć zużycie paliwa, hałas i emisję spalin - zapewnia NASA i zapowiada, że zamierza ściślej współpracować z przemysłem lotniczym.

Świecące króliki zrewolucjonizują produkcję leków

Dzięki wprowadzeniu do króliczych zarodków DNA meduzy, naukowcom udało się wyhodować świecące zwierzęta. To nie pierwszy raz, kiedy udało się tego dokonać, ale pierwszy, kiedy osiągnięto tak wysoką skuteczność. Według badaczy ta mutacja jest przełomowym krokiem, który pomoże wprowadzić innowacje w medycynie.

Pierwszy rodzinny samochód słoneczny. Stworzyli go studenci

Po ponad roku prac Holendrzy zaprezentowali pierwszy na świecie rodzinny samochód napędzany energią słoneczną. Stworzyli go studenci i doktoranci z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven. Auto Stella wystartuje teraz w liczącym 3 tys. km wyścigu w Australii.

Mielonka i krem czekoladowy sprawdzą się na Marsie. "Kolonizatorzy" z Hawajów zakończyli testy

Niektóre elementy życia przyszłych kolonizatorów Marsa mogą przypominać to, co znamy z wyjazdów pod namiot. Bardzo możliwe, że w menu pierwszych osadników na Czerwonej Planecie znajdą się dobrze nam znane produkty takie jak krem czekoladowy czy konserwa turystyczna. Zostały dobrze ocenione przez grupę ochotników, która przez cztery miesiące udawała Marsjan w specjalnej "kosmicznej" bazie na stoku hawajskiego wulkanu.

Walczyli o wolność humbaka. "Zwierzę było zmęczone"

10-metrowy humbak zaplątał się w sieci u wybrzeża australijskiego Queensland. Służbom udało się wyjątkowo szybko uwolnić zwierzę. Cała akcja trwała zaledwie 15 minut. Według ratowników wieloryb odpłynął na wolność w dobrej kondycji.

Tak oddycha Ziemia. "Każdy piksel jest skrzyżowaniem życia i lodu"

12 zdjęć i 12 miesięcy - tak powstała animacja "Oddychająca Ziemia". Pokazuje ona, jak w ciągu jednego roku zmienia się przyroda na Błękitnej Planecie, jak śnieg i lód po zimowych miesiącach ustępują miejsca bujnie zielonej roślinności. - Dla mnie to wygląda jak oddychanie. Każdy piksel jest skrzyżowaniem życia i lodu - twierdzi autor.

Dla chcącego nic trudnego. Nawet budowa własnego robota

35-letni chiński wynalazca Tao Xiangli zbudował własnego robota - od podstaw. Działa na pilota, jest w pełni automatyzowany, ma wbudowany czujnik ruchu i reaguje na polecenia. A jego twórca szkołę opuścił w piątej klasie podstawówki.