Ciekawostki

Ciekawostki

Najcieplej, najszybciej, najwięcej: rekordy klimatyczne 2012 roku

Ubiegły rok pobił wiele rekordów klimatycznych, wynika z raportu opublikowanego przez amerykańskich meteorologów. Najszybciej topiły się lodowce, poziom oceanu światowego sięgnął najwyższego poziomu, a człowiek wyprodukował i wpuścił do atmosfery najwięcej gazów cieplarnianych.

"Strzelanki" źle wpływają na psychikę

Naukowcy zdiagnozowali kolejny objaw charakterystyczny dla osób dużo grających na komputerach w FPS, czyli popularne "strzelanki". Polega on na niemożności zmiany pewnych nawyków, jakie gracz wyrabia podczas gry. Według psychologów, może to stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno ich samych, jak i otoczenia.

Kolor lampki nocnej decyduje o jakości snu i samopoczuciu

Naukowcy dowiedli, że od koloru światła, na jakie jesteśmy narażeni w nocy uzależniony jest nasz nastrój. Lampka nocna potrafi doprowadzić do depresji lub wspomóc nocny relaks. Jej odpowiedni kolor sprawi, że lepiej się wyśpimy, a gdy pracujemy na nocnej zmianie, nasze oczy nie będą tak obolałe.

Delfin potrafi poznać kolegę nawet po 20 latach

Delfin pozna swojego kolegę nawet po 20 latach. Zwierzę zapamiętuje charakterystyczny pisk identyfikujący każdego osobnika, i odpowiada na niego nawet, jeśli przez lata go nie słyszał. Tak niezwykła pamięć to cecha tylko kilku gatunków na świecie.

"Kometa wieku" wielkim rozczarowaniem

Astronomowie mają podstawy do tego, by sądzić, że wyczekiwana, nazywana "kometą wieku" ISON będzie jednym wielkim rozczarowaniem. Ich zdaniem to ciało niebieskie mogło się już wypalić.

Polscy archeolodzy odkopują kościelny kompleks zapomnianego królestwa

Pierwszy sezon wykopalisk w Sudanie okazał się niesamowicie owocny. Polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w al-Ghazali (Północny Sudan). Odkopali ruiny unikatowego kościoła w bizantyńskiej architekturze monastycznej, dużą liczbę fragmentów steli grobowych i inskrybowanych naczyń. Dzięki badaniom, zweryfikowali również dotychczasową wiedzę o tym średniowiecznym centrum pielgrzymkowy.

Z probówki na talerz. Dokąd zaprowadzi nas genetyka?

- To może w przyszłości zastąpić hodowlę zwierząt - uważa prof. Ewa Bartnik z UW komentując pierwszy posiłek z mięsa wyhodowanego w probówce. Wczoraj ochotnicy zjedli pierwszego na świecie takiego hamburgera. Czy powinniśmy się obawiać się takich eksperymentów? A może to sposób na wyżywienie świata w przyszłości?

Muzeum inne niż wszystkie, bo pod wodą

Zamiast specjalnych kapci - pianka, butla, maska i możemy ruszyć zwiedzać. W Chorwacji razem z biletem otrzymujemy sprzęt do nurkowania, a przed sobą mamy 300 metrów do przejścia specjalną podmorską ścieżką.

Curiosity stuknął roczek. 12 miesięcy z życia w dwie minuty

Dziś mija pierwszy rok od lądowania amerykańskiego łazika Curiosity na powierzchni Marsa. To około połowa zaplanowanego czasu misji. Pojazd nadal działa i prowadzi badania naukowe. Do tej pory dostarczył na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Z okazji urodzin, amerykańska agencja przygotowała film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji.

Bilet w jedną stronę. To oni mogą polecieć na Marsa

Grupa wolontariuszy, którzy marzą o bilecie w jedną stronę na Marsa, po raz pierwszy spotkała się "w realu". Dyskutowali o podróży, a także uczestniczyli w premierowym pokazie o misji Mars One. Ci, którzy jeszcze się nie zgłosili, muszą się spieszyć - aplikować można do końca sierpnia.

"Hamburger in vitro" zadebiutował

Pierwszy w historii hamburger wyhodowany w laboratorium z komórek macierzystych krowy został zjedzony. - Wygląda identycznie, a smak ma zbliżony do mięsa, chociaż "czegoś" mu brakuje. Pomimo tego, że wiedziałam, że nie zawiera tłuszczu, myślałam, że będzie bardziej soczysty - w taki sposób swoje pierwsze spostrzeżenie po zjedzeniu hamburgera opisała ochotniczka.

Mamy polską Wenus. Niezwykłe odkrycie na Śląsku

Ma wyraźnie przedstawione nogi, szerokie biodra, piersi i, jak mówią naukowcy, jest sensacją w świecie archeologicznym. "Wenus z Raciborza" jest unikatową w skali Polski figurką glinianą z okresu neolitu (IV tysiąclecie p.n.e.).

Widowiskowy niż nad Australią

Tak malowniczego niżu, jaki pojawił się nad południowo-wschodnią Australią, jeszcze nie widzieliśmy. Nie dość, że pasma towarzyszących mu obłoków niemalże całkowicie przykrywają ląd, to jeszcze ich granica sprawia wrażenie równej linii.

Świat staje się bardziej brutalny przez upały

Coraz więcej napadów, gwałtów i morderstw, a także częstsze wybuchy zamieszek i wojen domowych - to może być efekt... zmian klimatycznych. Tak twierdzą amerykańcy naukowcy, według których nawet niewielkie zmiany temperatur i sum opadów mogą prowadzić do wzrostu przemocy w różnych częściach świata. Ostrzegają, że z prognozowanego poziomu zmian klimatycznych wynika, że świat stanie się jeszcze bardziej brutalny.

Śmiertelnie niebezpieczna ameba była także w Polsce

Czy do śmiertelnie niebezpiecznego zakażenia amebą może dojść w Polsce? Kilka dni temu świat obiegła informacja o 12-letniej Kali Hardig, która walczy o życie po inwazji pasożyta Naegleria fowleri. Doszło do tego w ciepłych akwenach parku wodnego Willow Springs w Little Rock w Stanach Zjednoczonych, ale szczepy niebezpiecznego pierwotniaka wykryto również w ciepłych wodach Jezior Konińskich.

Przybywa tygrysów w Nepalu

Zwiększa się liczba dzikich tygrysów bengalskich, a to daje nadzieje, że ich zagrożony gatunek zostanie zachowany. Wszystko to dzięki współpracy nepalskich ekologów, lokalnej społeczności i władz państwa, którzy wspólnymi siłami poprawili jakość działań ochrony zwierząt.

Pustynia budzi się nocą. "Tu jest mnóstwo życia"

Pustynia raczej nie kojarzy się nam z miejscem, gdzie intensywnie buzuje życie. Za dnia rzeczywiście takie miejsca sprawiają wrażenie niemal wymarłych. To się jednak mocno zmienia po zachodzi słońca. Nagranie z ukrytej kamery pokazuje, że najwięcej dzieje się przy wykopanej przez kojoty studni.