Ciekawostki

Ciekawostki

Owocówki piją alkohol "na zdrowie"

Owocówki potrafią wykorzystać "lecznicze" właściwości alkoholu - wskazują naukowcy na łamach "Current Biology". Muszki są niemal nieustająco na rauszu, ale dzięki temu są w stanie pokonać wyniszczającego je pasożyta - czytamy.

Marzec będzie należał do Marsa. Zobaczycie szczegóły jego powierzchni

Najbliższe tygodnie będą świetnym czasem na obserwowanie Marsa. Wszystko dzięki jego korzystnemu ustawieniu, czyli tzw. opozycji, w której znajdzie się 3 marca. Choć odległość dzieląca nas od Czerwonej Planety wyniesie 100 mln kilometrów, będziemy w stanie dostrzec szczegóły na jego powierzchni.

Rosjanie na kosmicznym spacerze

W środę rosyjscy członkowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Anton Shkaplerov i Oleg Kononenko na 6 godzin wyszli w przestrzeń kosmiczną. Podczas kosmicznego spaceru mieli za zadanie zainstalować osłony ochronne oraz wysięgnik Strela-1. Niestety nie wszystkie cele udało się im osiągnąć.

Najpierw rzeźbi, potem surfuje w lodowatej wodzie

Brodzenie w wodzie, podczas gdy na zewnątrz panują dwucyfrowe mrozy, wydaje się szaleństwem. Tao Schirrmacherowi, projektantowi wnętrz i zapalonemu surferowi z Niemiec, trudne warunki pogodowe nie stanęły jednak na przeszkodzie, żeby połączyć obie swoje pasje. W środę nie tylko popływał, lecz także wyrzeźbił 20 rzeźb na wodach strumyka Eisbach.

Maluchem rzucił wyzwanie zimie

Zima przypuściła ponowny atak. Ulice miast przysypała spora warstwa śniegu. Wielu narzeka na służby miejskie, które nie nadążają z oczyszczaniem dróg. Pomysł na poradzenie sobie ze śniegiem prezentuje tvnwarszawa.pl.

Polska pod wpływem frontu okluzji

Nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem aktywnego niżu znad południowego Bałtyku i frontu okluzji, przemieszczającego się od Pomorza w głąb kraju.

Najstarszy delfin w Europie kończy 50 lat

Skinny, najstarszy delfin w Europie i jedno z najstarszych takich zwierząt żyjących w niewoli, kończy 50 lat. Mieszka w holenderskim Harderwijk, w specjalnym siedlisku dla zwierząt morskich. Z okazji jubileuszu swojej podopiecznej delfinarium planuje zniżki dla gości w tym samym co ona lub starszym wieku.

Tak Francuzi odczuli tegoroczny antycyklon

Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.

W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

Polski satelita PW-Sat, wystrzelony w poniedziałek na orbitę okołoziemską został namierzony przez amerykański system śledzenia obiektów na orbicie. W tym czasie okrążył kilkanaście razy Ziemię, przeleciał też nad Polską.

Koniec ery gigantycznych komputerów

Ostatni z wielkich komputerów klasy mainframe, będących niegdyś symbolem potęgi NASA, został wyłączony. Kolosy produkowane przez IBM, służyły amerykańskiej agencji kosmicznej od niemal pół wieku.

Dlaczego zebry mają paski?

Czemu zebry są w paski i dlaczego w czarno-białe? Na to pytanie od dziesięcioleci próbowali odpowiedzieć biolodzy z całego świata. Naukowcy z Węgier i Szwecji twierdzą, że rozwiązali zagadkę.

Zmierzyli, o ile ruszyła się ziemia

Geolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego skonstruowali urządzenie, dzięki któremu mogą zbadać, jak trzęsienia ziemi zmieniają krajobraz - w skali niedostrzegalnej gołym okiem. Po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować wyniki swojej pracy na początku lutego. W opublikowanych materiałach widzoczne są różnice w topografii terenu przed i po trzęsieniu ziemi w Meksyku w kwietniu 2010 roku.

Lodospad cieszy alpinistów. Sami go stworzyli

Sople, kalafiory, kolumny, stalaktyty - w Kielcach, przy Jeziorze Szmaragdowym na Kadzielni, dzięki pracy ludzkich rąk powstał sztuczny lodospad. Wysokie na 10 metrów cudo, stworzone z myślą o zimowej wspinaczce, cieszy alpinistów z całej Polski i wzbudza zachwyt wszystkich, którzy mieli okazję je zobaczyć. Zdjęcia zamarzniętego wodospadu zamieścił w serwisie Kontakt 24 Waldeczek75.

Na stoku pogoda nie ma znaczenia

Dawno mnie u nie było, wybaczcie proszę, ale najpierw urlop, później wyjazdowa pogoda z Krynicy Zdroju. W Alpach mieliśmy do dyspozycji wszystkie stoki i doliny, i na szczęście nie było takiego mrozu. Dopiero po powrocie do Wawy poczułem, co oznacza prawdziwa zima.

Takiej zorzy jeszcze nie widzieliście

Zapierające dech w piersiach zdjęcia zorzy polarnej możemy podziwiać dzięki NASA. Na przygotowany przy pomocy najnowszej technologii film z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej składa się ponad 500 wysokiej jakości zdjęć.

Pawie śpią na drzewach. W dzień tańczą na mrozie

Dumne przechadzają się po parku i nie straszny im nawet 20 stopniowy mróz. Choć sypiają w konarach drzew, najlepiej czują się przed Pałacem na Wodzie, gdzie lubią jeść z rąk spacerowiczów. Kamera tvnwarszawa.pl podglądała je w stołecznych Łazienek Królewskich.

Posłuchaj miłosnej pieśni sprzed 165 mln lat

Jesteście ciekawi, jaka muzyka towarzyszyła dinozaurom podczas nocnych polowań 165 mln lat temu? Była to pieśń miłosna świerszcza jurajskiego, nowo odkrytego prehistorycznego gatunku owada.

"Apokaliptyczny wybuch" w St. Petersburgu

Jak będzie wyglądał początek końca świata? Być może tak, jak w Sankt Petersburgu, gdy doszło do wybuchu w tamtejszej elektrowni. Gdy wielki błysk ogarnął niebo nad miastem, ludzie zatrzymywali się w samochodach na autostradzie.

Belgia: fale wyrzuciły wieloryba na brzeg

Na plażę w pobliżu Knokke-Heist na północy Belgii fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota - podał w środę Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych Belgii. Jak powiedział jego przedstawiciel Jan Haelters, zwierzę miało liczne rany i umierało.