Ciekawostki

Ciekawostki

Pomarszczona skóra na palcach zwiększa pewność chwytu przy obchodzeniu się z mokrymi lub zanurzonymi w wodzie obiektami. - Bruzdy działają jak bieżnik na oponie, który powiększa powierzchnię styku z podłożem - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment.

Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu obiektów na niebie zobaczymy w czwartkowy poranek. Obserwacja nie będzie łatwa, bo z Księżyca dostrzeżemy zaledwie wąski rogal. Nie trzeba natomiast zarywać nocy - najlepszy czas na wypatrywanie koniunkcji przypadnie tuż przed godz. 7.00.

Węże dość szybko przystosowują się do globalnego ocieplenia - ustalili amerykańscy naukowcy. Wyższa temperatura w ciągu dnia zmusza gady do większej aktywności nocą. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przewidują, że zmiana przyzwyczajeń przełoży się na zwiększenie populacji węży w Ameryce Północnej.

Zakłócenia snu i depresja grożą astronautom, którzy w 2035 r. mają polecieć na Marsa. To wyniki eksperymentu Mars500, podczas którego sześciu ochotników przez 17 miesięcy przebywało w odizolowanych od świata pomieszczeniach bez okien. - To ogromne zagrożenie dla przyszłych misji marsjańskich - mówią eksperci z dziedziny medycyny kosmicznej.

Biopaliwa cieszą się uznaniem ekologów, ale okazują się mniej zdrowe, niż dotąd uważano. Zwiększanie ich produkcji w walce ze zmianami klimatu grozi niekorzystnym wpływem na środowisko i zdrowie ludzi - wynika z najnowszych badań. Przyczynia się do zwiększania ilości ozonu, który może doprowadzić do zmniejszenia plonów z upraw i powodować 1400 przedwczesnych zgonów rocznie w Europie.

Japońskiej ekipie naukowców i dokumentalistów udało się dokonać czegoś wyjątkowego. Po raz pierwszy w historii nagrali żywą, dorosłą kałamarnicę olbrzymią w jej naturalnym środowisku. Żeby tego dokonać, zeszli na głębokość 900 m w specjalnej łodzi podwodnej ze światłami niewidzialnymi zarówno dla ludzi, jak i dla głowonogów.

Słońce, turkusowe morze, cisza i spokój. Żyć nie umierać. Tę maksymę wzięli sobie do serca mieszkańcy greckiej Ikarii. Rdzenna ludność tej wyspy żyje średnio dziesięć lat dłużej niż reszta Europejczyków.

Fakt, że mało zarabiasz, podnosi ci ciśnienie? Udaj się do swojego szefa z prośbą o podwyżkę, powołując się na amerykańskich badaczy. Udowodnili oni, że podwojenie płacy przywróci ci zdrowie.

Zima nie jest ulubioną porą roku kierowców. Negatywne nastawienie można jednak łatwo zmienić, siadając za kierownicą dobrego samochodu. Udowadnia to szwedzki narciarz i pasjonat motoryzacji Jon Olsson, który nawet w takich warunkach nie zamierza rezygnować z dynamicznej jazdy autem - nic dziwnego, skoro może testować lamborghini.

Niemieccy naukowcy schłodzili atomy poniżej granicy zera absolutnego. "Może się wydawać, że prędzej zamarzłoby piekło" - komentuje to sensacyjne odkrycie "Nature". Eksperyment otwiera drogę do powstania zupełnie nowych form materii.

Kosmos jeszcze nigdy nie był tak blisko. Wszyscy śniący o międzyplanetarnych podróżach mogą zgłosić się do NASA i kupić np. wyrzutnię wahadłowców lub pas, na którym lądowały promy kosmiczne. Po cięciach budżetu agencja wyprzedaje część swojego majątku.

Bóle głowy, trudności z koncentracją, zmęczenie - za złe samopoczucie często winimy pogodę i niekorzystny biomet. Dotąd nie doszukiwaliśmy się natomiast meteorologicznych przyczyn grypy żołądkowej. Jednak według najnowszych badań większa ilość opadów deszczu i intensywne burze mogą powodować rozstrój żołądka u mieszkańców niektórych części Europy.

Węgierskie sowy uszate postanowiły zakosztować miejskiego życia. Ostatnio coraz więcej tych ptaków widują mieszkańcy Debreczyna - drugiego co do wielkości miasta tego kraju. Eksperci przewidują, że coraz więcej uszatek będzie w miastach nie tylko zimować, ale mieszkać na stałe.

Nowy rodzaj sterowca finansowanego przez amerykańską armię czeka na swój pierwszy próbny lot. Ten model statku powietrznego budowany przez firmę Aeros niedługo może zrewolucjonizować transport - i to nie tylko powietrzny. Ma mieć świetną ładowność i prędkość, zużywać mało paliwa, a dzięki pionowemu startowi i lądowaniu docierać nawet do niedostępnych miejsc.

Rozbłyski słoneczne nie należą do rzadkich zdarzeń, ale wciąż potrafią fascynować kolorami, dynamiką czy kształtami, jakie przybierają towarzyszące im wyrzuty masy. Niektóre wyróżniają się niezwykłą siłą wpływającą na otoczenie Ziemi. Przypominamy kilka najciekawszych takich zdarzeń na powierzchni naszej gwiazdy z minionego roku.