Ciekawostki

Ciekawostki

W Australii narodził się nowy język

Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z ginącymi kulturami, którym towarzyszy zapominanie dawnych języków, jednak w niewielkiej australijskiej miejscowości Lajamanu doszło do odwrotnego zjawiska: powstał nowy język. I choć posługuje się nim zaledwie 350 osób, to sam fakt zaintrygował wielu językoznawców na całym świecie.

Krokodyle i jadowite węże w służbie narkomafii

Handlarze narkotykami w Australii wykorzystują jadowite węże i krokodyle do ukrycia towaru przed policją i złodziejami - podała rządowa agencja ds. ochrony dzikich zwierząt EHP w stanie Queensland na północnym wschodzie kraju.

Perseidy ozdobią wakacyjne noce

Tym, którzy zasiedzą się do późna w wakacyjne noce, radzimy w najbliższych dniach spojrzeć w niebo. Zaczną się na nim pojawiać pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów. Na największe zagęszczenie "spadających gwiazd" trzeba jeszcze poczekać niecały miesiąc.

Naukowcy odkryli tajemnicę oceanu sprzed czternastu tysięcy lat

Pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, czyli ok. 14 tys. lat temu, nastąpił nagły wzrost temperatury na Ziemi. Po nagłym termicznym impulsie, w morzu wzrosła aktywność biologiczna i rozwinął się fitoplankton. I tak samo szybko, jak się ten proces rozpoczął, tak się zakończył. Dotąd za przyczynę nagłego wzrostu aktywności biologicznej uważano żelazo, ale międzynarodowy zespół naukowców w trakcie swoich badań zaobserwował, że pierwiastek ten wcale nie był główną przyczyną zmiany.

Powrót niedźwiedzicy z dziećmi

Mieszkańcy Colorado Springs z zaskoczeniem powitali starą znajomą, która postanowiła odwiedzić rodzinne tereny. Mowa o niedźwiedzicy, którą Amerykanie poznali niegdyś jako młode zwierzę. Teraz postanowiła pokazać znajome drzewa swoim pociechom.

"Luca Skywalker". Europa chwali się astronautą

Astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej rzadziej niż przedstawiciele NASA czy Roskosmosu trafiają na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dlatego ESA stara się dobrze wypromować dokonania swoich wysłanników. Obecnego - Lukę Parmitana - nazwała nawet Skywalkerem, po tym, jak odbył pierwszy w swojej karierze kosmiczny spacer.

Rejonom odwiertów grożą wstrząsy. "Nie możemy przewidzieć ich siły"

Prace związane z odwiertami naftowymi czy szczelinowaniem gazu łupkowego mogą się przyczyniać się do występowania trzęsień ziemi nawet w regionach, które wcześniej nie były na nie podatne. To wina nie tyle samego wiercenia, co towarzyszącego mu odpompowywania wody do gruntu. Osłabia ono podziemne skały, które stają się niezwykle czułe nawet na niewielkie fale sejsmiczne pochodzące ze wstrząsów odległych o tysiące kilometrów.

Deszcz w proszku zmieni przyszłość rolnictwa?

Solid Rain - bo tak nazwano proszek - powoduje, że woda zmienia swoją konsystencję w galaretę. Substancja, która wywołuje ten efekt, absorbuje jej cząsteczki, nie pozwalając na parowanie jej do atmosfery. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć nawet na pustyni.

Rozpad lodowców to więcej szklanych gąbek

Zanikanie lodowców Antarktyki postępuje coraz szybciej, negatywnie wpływając na ekosystemy. Ostatnie badania wykazały jednak, że dzięki temu szybciej rozwija się fauna i flora na dnie Oceanu Antarktycznego.

Potrącony wilk w Holandii to żart Polaków?

Tydzień temu na poboczu drogi w okolicy holenderskiej miejscowości Luttelgeest znaleziono wyglądającego na potrąconego wilka. Znalezisko było o tyle ciekawe, że w gęsto zaludnionej Holandii wilki nie występują od ponad 150 lat. O martwym zwierzęciu pisały prawie wszystkie holenderskie media. Teraz okazuje się, że najprawdopodobniej zwierzę podrzucili "żartownisie z Polski" - pisze portal RTLnieuws.nl.

Tajfun pustoszył Tajwan. Teraz idzie na Chiny

Silny tajfun Soulik przeszedł w sobotę nad Tajwanem, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc kolejnych 21. Wywołał chaos komunikacyjny. Ponad pół miliona domów jest bez prądu.

Meduzy opanowały śródziemnomorskie plaże

W rejonie basenu Śródziemnomorskiego, zwłaszcza Grecji, obserwuje się w ostatnim czasie nagły wzrost liczebności meduz. Nie są to na szczęście gatunki zagrażające życiu lub zdrowiu człowieka. Jednak stwarzają niekomfortowe warunki wypoczynku.

Ten zegar może na nowo zdefiniować sekundę

Zespół francuskich naukowców z Obserwatorium Paryskiego twierdzi, że skonstruował nowy rodzaj zegara atomowego, który traci tylko jedną sekundę co 300 mln lat. Tym samym jest on trzykrotnie dokładniejszy od tradycyjnych zegarów atomowych, obecnie uważanych za najbardziej precyzyjne. Być może pewnego dnia zegar ten zostanie użyty, by ponownie zdefiniować sekundę.

Chantal ustąpił, ale nadal stwarza zagrożenie

Tropikalny sztorm Chantal rozproszył się w środę na Karaibach. Nadal stwarza jednak zagrożenie, bo przyniósł silne deszcze. Najniebezpieczniej może być na wylesionej wyspie Haiti, gdzie opady szybko doprowadzą do powstania lawin błotnych.

Przełom w medycynie? Zmutowany wirus HIV wyleczył ciężkie choroby genetyczne

Sześcioro dzieci cierpiących na rzadkie choroby genetyczne zostało wyleczonych dzięki zastosowaniu terapii genowej i użyciu zmodyfikowanego wirusa HIV - donosi "The Wall Street Journal". Okazało się, że powodujący AIDS wirus jest na tyle inwazyjny, że bez problemu infekuje komórki macierzyste. Zabieg przeprowadzili włoscy genetycy.

Polka zawiesiła flagę Greenpeace. Ostatnie 18 z 310 metrów pokonała bez zabezpieczenia

Greenpeace zdobył najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Ostatnie 18 metrów z 310-metrowego wieżowca pokonała samotnie i bez zabezpieczenia Polka, Wioletta Smul. Na górze zawiesiła flagę z napisem "Save the Arctic". Wspinaczka zajęła aktywistkom 15 godzin. Na górze londyńskiego wieżowca na kobiety czekała policja. Działaczki spędziły noc w policyjnej izbie zatrzymań.

To była najdroższa powódź w historii Niemiec

Nawet 4,5 mld dolarów będą musiały wypłacić firmy ubezpieczeniowe, by pokryć straty po czerwcowej powodzi. Kwota ta jednak nie wyrówna wszystkich strat, ponieważ nie wlicza kosztów pośrednich.

Balony pokolorowały niebo nad Hiszpanią

Co najmniej 50 balonów na ogrzane powietrze wzbiło się w niebo nad katalońskim miastem Igualada. Trwający tam Europejski Festiwal Balonów zgromadził na widowni ponad 25 tys. osób.

Odchody dżdżownic skrywają tajemnice zmian klimatu

- Nawet odchody mogą odgrywać ważną rolę w przewidywaniu zmian klimatu - mówi prof. Mark Hodson z University of York, który badał odchody dżdżownic. Wynika z nich, że można z nich odczytać, jakie zmiany klimatyczne zachodziły na przestrzeni tysięcy lat.

Suchy szampon, grzebień i ręcznik. Tak astronautka myje włosy

Jeśli wybierasz się w kosmos, lepiej zetnij włosy - radzi astronautka Karen Nyberg, która od 28 maja 2013 roku mieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Relacjonując codzienne życie na orbicie, Amerykanka idzie w ślady emerytowanego komandora Chrisa Hadfielda.

Jeden karnet w Zakopanem? "Będziemy rozmawiać z właścicielami wyciągów"

Być może już niedługo w całym Zakopanem obowiązywać będzie jeden karnet na wszystkie wyciągi narciarskie. Pomysł zainicjował niedawno nowy właściciel Polskich Kolei Linowych. W planach jest też wspólny karnet z Bukowiną i Białką Tatrzańską, a w przyszłości z wyciągami po słowackiej stronie.

Sepsa zabija młode bociany

Młode bociany zaczęły padać na sepsę - wynika z śledztwa przeprowadzonego przez ornitologów, które miało wyjaśnić przyczynę wysokiej śmiertelności wśród małych bocianów w woj. lubuskim.

Tak wyglądają narodziny góry lodowej

Antarktyda zmniejsza się w zaskakująco szybkim tempie. Na lodowcach tego kontynentu powstaje coraz więcej głębokich szczelin, które za jakiś czas wydzielą nowe góry lodowe. W poniedziałek doszło do zjawiska, które inicjuje powstawanie ogromnych brył lodu - od najdłuższego lodowca PIG odłączył się fragment o powierzchni 720 km kw. Teraz naukowcy czekają, aż oderwany fragment lodowca stanie się samodzielną górą lodową.

Obłok pyłu nad idealnie błękitnymi wodami

Beżowy obłok pyłu "brudzący" idealnie lazurową taflę Morza Czerwonego - taki widok udało się uchwycić astronautom z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pyłowe chmury dość często powstają w tym rejonie.

Dlaczego niesłyszący nie robią "a psik"?

Środowisko wpływa na to, jaki dźwięk wydajesz podczas kichania czy śmiania się. Ludzie głusi nie słyszą dźwięków towarzyszących tym czynnościom, dlatego też nie potrafią ich naśladować. Słyszący natomiast starają się o to, by kichanie było "społecznie właściwe".