Ciekawostki

Ciekawostki

Opady śniegu na Marsie. To one wyżłobiły doliny?

Naukowcy z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych wykazali, że niektóre doliny na Marsie mogą być efektem opadów. Wysnuli takie wnioski na podstawie zaobserwowanej sieci zagłębień, które rozgałęziają się na jego powierzchni. Ale skąd pochodziła woda opadowa na Czerwonej Planecie? Na to pytanie badacze nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć.

Grenlandia płynie. Roztopowe jeziora na pokrywie lodowca

Wraz z nadejściem dnia polarnego w rejonie arktycznym rozpoczyna się sezon roztopowy. Zaczynają działać promienie słońca, które przez poprzednie pół roku omijały te najbardziej wysunięte na północ obszary. Na Grenlandii utworzyły się roztopowe jeziora, które dodatkowo nasilają proces rozmarzania lodu.

Bolesny scenariusz ocieplenia

W maju tego roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze okazało się największe od początku historii człowieka. Temperatura wzrosła w ciągu ostatniego stulecia o 1 st. C. Jaki ma to wpływ na florę i faunę? Odpowiedzi na to pytanie szukali badacze z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Delfin gwizdem odpowie na swoje imię

Naukowcy odkryli kolejny dowód na to, że delfiny nawołują się nawzajem po "imieniu". Badania przeprowadzone na University of St Andrews w Szkocji wykazały, że te ssaki morskie do identyfikacji wykorzystują unikalnych gwizdów. Wyniki opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Wielka powódź na biegunie północnym

W rejonie bieguna północnego w ostatnich latach w miesiącach letnich zaczął bardziej intensywnie roztapiać się lód. Wszystko za sprawą zmiennej pogody, która w lipcu przynosiła na przemian opady deszczu i promienie słoneczne. Międzynarodowy zespół naukowców od ostatnich 13 lat stara się wypełnić lukę w danych z bieguna północnego i co roku przeprowadza tam badania.

Nowoczesne protezy jak nogi owadów?

Naukowcy wykazali, że owady są w stanie poruszać się, mimo że nie posiadają w kończynach żadnych mięśni. To może być przełom w robotyce - twierdzą badacze. Zrozumienie ich mechaniki pozwoli na udoskonalenie m.in. protez.

Jak uchronić się przed piorunem?

Uderzenie pioruna może zabić albo wyrządzić szkody na całe życie. Przez ciało człowieka przechodzą przy uderzeniu pioruna tysiące woltów energii, które mogą zaburzyć działanie układu nerwowego (utrata pamięci, zaburzenia koncentracji, zmiany osobowości). Co zrobić, żeby uchronić się przed tym niebezpieczeństwem?

Małpy sięgają pamięcią całe lata wstecz

Nowe badania dowodzą, że szympansy i orangutany pamiętają odległe wydarzenia z przeszłości. Dzięki pamięci epizodycznej oba gatunki potrafiły wybrać użyteczne narzędzie. Były w stanie również przypomnieć sobie specyficzne wydarzenia.

Telewizory przygniotły 200 tysięcy dzieci

BBC informuje, że ok. 200 tys. dzieci zrobiło sobie krzywdę w ciągu ostatnich 20 lat, przewracając odbiornik telewizyjny. Ostatnio do takich wypadków dochodzi częściej ze względu na coraz mniejszą wagę telewizorów.

Księżyc w burzowej pełni

W nocy z niedzieli na poniedziałek Księżyc jaśniał do tego stopnia, że wielu osobom nie pozwalał spać. Dziś Srebrny Glob, tym razem znajdujący się już całkiem w pełni, jeszcze mocniej rozświetli nocne niebo.

Prywatny teleskop stanie na Księżycu

Nie tylko Mars, ale też Księżyc znalazł się na celowniku prywatnych przedsiębiorców planujących eksplorację Kosmosu. Pierwsza taka misja w rejon południowego bieguna ziemskiego satelity ma zaowocować ustawieniem tam teleskopu już w 2015 roku.

Posłuchaj, jak brzmi globalne ocieplenie

Na wspaniały pomysł na to, jak przedstawić statystyki dotyczące dokonującej się zmiany klimatu wpadł Daniel Crawford z amerykańskiego University of Minnesota. Zamiast tworzyć nudne wykresy, przełożył dane na dźwięki, po czym zagrał je na swojej wiolonczeli.

Tam Dawid walczył z Goliatem. Izraelscy archeolodzy odkopali królewski pałac

Izraelscy archeolodzy ogłosili odkrycie dużego pałacu na obszarze ruin miasta Shaaraim w Judei, które uważa się za miejsce opisanej w Biblii walki króla Dawida z Goliatem. Oprócz niego odsłonięto także ruiny starożytnego magazynu podatkowego. To pierwsze obiekty administracji państwowej, który tak jednoznacznie można przypisać do czasów władania słynnego judejskiego władcy.

Tyranozaur czai się na Marsie?

Jurassic Park w Kosmosie? Kształt uchwycony przez krążącą wokół Marsa sondę Odyssey rozpoznają wszyscy fani prehistorycznych gadów. Wygląda na to, że na Czerwonej Planecie czai się groźny T. rex.

Déjà vu to pomyłka mózgu odurzonego dopaminą

Masz wrażenie, że po raz drugi przeżywasz dokładnie to samo? To tzw. zjawisko déjà vu, złudzenie naszego umysłu, jakiego czasem doświadczamy. Naukowcy odkryli, co je wywołuje, i kto jest na nie najbardziej podatny.

Mały żubr kica radośnie po wybiegu

Kilkunastodniowy byczek, który urodził się w Wolińskim Parku Narodowym, został wypuszczony na ogólny wybieg. Sprawia, że wszyscy goście od razu uśmiechają się na jego widok, gdy radośnie hasa pośród reszty stada.

Zwierzęce sposoby na upalną pogodę

Upały nie sprzyjają zimnolubnym zwierzętom z antwerpskiego zoo. Tygrysy syberyjskie chowają się w cieniu. Hipopotamy chłodzą się w basenach. Tylko surykatki i wielbłądy wydają się zadowolone.

Rekin trawi strategicznie i długoterminowo

Badacze odkryli, że żarłacz biały potrafi zaplanować zgromadzenie potężnych zasobów oleju i tłuszczu, pozwalających mu podróżować bez odpoczynku na dystansie nawet 4 tys. km. Wyniki badań pozwoliły lepiej zrozumieć biologię i logikę postępowania tych zwierząt.