Ciekawostki

Ciekawostki

Tysiące martwych chrząszczy na wybrzeżu Bałtyku

Litewskie wybrzeże całe w martwych chrabąszczach majowych. Owadów jest tak dużo, że władze parku narodowego zdecydowały się nie pobierać opłaty za wstęp w zamian za worek zebranych z plaży żuków.

Największa deratyzacja na świecie na finiszu

Wielka deratyzacja Georgii Południowej powoli zbliża się do końca, ogłosili przeprowadzający ją naukowcy. Gryzonie dziesiątkujące populację ptaków, wyciągając młode z piskląt oraz niszcząc jaja, są bliskie wytępienia.

Deweloperzy zrównali z ziemią starożytne piramidy

Władze Peru potwierdziły, że zniszczone zostały starożytne piramidy w najstarszej części kraju nieopodal stolicy, Limy. Demolki dokonały dwie firmy deweloperskie, które siłą postanowiły przejąć teren wykopalisk. Archeolodzy twierdzą, że "wyrządzili nieodwracalne szkody dla peruwiańskiej historii".

Jeden z dwudziestu. Jedyny, który przeżył. "Nie da się postawić w jego sytuacji"

- Jego zadaniem była obserwacja i ostrzeganie. Brendon McDonought nie przypuszczał, że będzie świadkiem śmierci wszystkich swoich kolegów - powiedział Wade Ward, rzecznik straży pożarnej w Prescott. W rozległym pożarze lasów w Arizonie zginęło 19 strażaków z elitarnej jednostki powołanej do wykonywania najtrudniejszych zadań. Przeżył tylko jeden - McDonought właśnie.

Na głowie myszy wyhodowali ludzką wątrobę

Japońskim naukowcom udało się stworzyć funkcjonalną ludzką wątrobę z komórek macierzystych - donosi Reuters. Uczeni wierzą, że dzięki ich odkryciu ludzkie organy będą powstawać w warunkach laboratoryjnych.

Tak Mars wyglądał 16 lat temu

Sonda kosmiczna NASA Mars Pathfinder wystrzelona została w kosmos 4 grudnia 1996 roku na rakiecie Delta II i bezpiecznie wylądowała na Marsie dokładnie 16 lat temu, 4 lipca 1997 roku. Pierwsze dane wysłała na Ziemię ok. godz. 17. Kilka godzin później - zdjęcia. NASA w rocznicę lądowania opublikowała jedno z ze zdjęć z misji Pathfindera.

Wielki krab Aleksander zamieszkał w Holandii

Największy żyjący na świecie stawonóg zamieszkał w Centrum Życia Morskiego w Scheveningen niedaleko Hagi. Japoński krab pacyficzny zwykle występuje na dnie Oceanu Spokojnego, niedaleko wschodniej strony Archipelagu Japońskiego. Od środy będzie można go podziwiać w Holandii.

W piątek Ziemia osiągnie aphelium

W piątek, o godz. 17, Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca - osiągnie tzw. aphelium. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152,1 mln kilometrów.

Za nami dekada wyjątkowych ekstremów

W pierwszej dekadzie XXI wieku świat zmagał się z bezprecedensowymi ekstremami pogodowymi - ogłosiła w najnowszym raporcie ONZ. Takie wydarzenia jak fale upałów w Europie, susze w Australii, katastrofalne powodzie w Pakistanie, pochłonęły w sumie 370 tys. ofiar śmiertelnych. Zdaniem ekspertów, do tych wydarzeń mocno przyczyniły się wzmacniane przez działalność człowieka zmiany klimatyczne, ale naturalne procesy pogodowe też mogły mieć znaczenie.

Spacerem pośród meduz

Zapierające dech w piersiach widoki na wulkan Fudżi i podwodne królestwo Zatoki Sagami - to wszystko gwarantuje położone na japońskiej wyspie Enoshima akwarium. Już niedługo będzie obchodzić swoje 70 urodziny.

"Książę Monaco i jego kobiety"

"Książę Monaco Tomasz Zubilewicz i jego kobiety Omenaa Mensah i Agnieszka Cegielska dziś na party" - napisała na swoim profilu na portalu społecznościowym Omenaa Mensah i zamieściła zdjęcie z wtorkowego bankietu.

Wulkany jak butelki, zapadają się po trzęsieniu ziemi

Po trzęsieniach ziemi wulkany zachowują się podobnie jak szybko otwarta, wcześniej wstrząśnięta butelka wody gazowanej. Gdy gaz się wydobędzie, woda opada, podobnie wulkan i jego komora magmowa. Po jednym trzęsieniu ziemi może to być nawet 15 cm.

Przebadał 17 tysięcy kleszczy i nie ma wątpliwości: "Lęk jest uzasadniony"

- Nasze badania potwierdzają, że powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony - mówi Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego badania wykazują, że na niektórych obszarach Polski ok. 30 proc. kleszczy ma patogeny albo jednej z groźnych chorób, albo nawet kilku z nich.

Dąb Wybickiego Drzewem Roku 2013

Dąb Wybickiego w Będominie (woj. pomorskie) zdobył tytuł Drzewa Roku 2013. Drugie miejsce zajęła sosna z Przerodek (woj. mazowieckie), natomiast trzecie Dąb Wojsław z Mikorowa (woj. pomorskie). Drzewa zostały wybrane przez internautów spośród 191 propozycji.

Rośnie martwa strefa w Zatoce Meksykańskiej

Ginące ryby, zamierające życie innych organizmów - to skutki niedoboru tlenu w wodach Zatoki Meksykańskiej. Choć zjawisko hipoksji w rejonie wybrzeży Luizjany i Teksasu pojawia się od lat, w tym roku może mieć wyjątkową skalę. Według najnowszego raportu tego lata martwa strefa osiągnie rekordowe rozmiary.

Wielka przebudowa strony NASA. "Uwaga, może wystąpić błąd 404"

Jasne niebieskie i szare barwy zamiast dotychczasowej "kosmicznej" czerni - zainteresowanych kosmicznymi tematami mógł zaskoczyć odświeżony wygląd strony internetowej NASA. Zmiany wizualne to dopiero początek gruntownej modernizacji tego jednego z najważniejszych serwisów dostarczających informacji o Ziemi i Wszechświecie. Agencja zapowiada więcej nowości i prosi o wyrozumiałość dla problemów technicznych.

To nie żart - Chińczycy zostali mistrzami świata w piłce nożnej

Mistrzami świata w piłce nożnej są ... Chińczycy. Spokojnie, nie zdetronizowali Hiszpanów. Wygrali turniej Robo Cup 2013, rozgrywany od 27 czerwca w holenderskim mieście Eindhoven. To międzynarodowe zawody humanoidów, których głównym celem w cale nie jest zdobycie jak największej ilości bramek, ale rozwijanie myśli technologicznej.

Wi-Vi pozwala obserwować ludzi zza ściany

Tani, przenośny aparat pozwala śledzić ludzi poruszających się za ścianą. To Wi-Vi - urządzenie, którego prototyp powstał na słynnej amerykańskiej uczelni technicznej.

Zasiedlają komórki, komputery i klimatyzatory

Zasiedlają telefony komórkowe, wkradają się do komputerów. Oznaką tego, że szalone mrówki Rasberry'ego, prawdziwa zmora Teksańczyków, sieją spustoszenie w ich domach, są przestające działać urządzenia elektryczne.

"Nie będzie żadnych problemów ze śniegiem"

- Nie będzie żadnych problemów z śniegiem - zapewnił na początku wakacji prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Rosjanie starają się w ten sposób uspokoić obawy, że wyjątkowo ciepła zima mogłaby popsuć Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2014 r. Będzie to pierwsza zimowa olimpiada rozgrywana na terytorium Rosji.