Ciekawostki

Ciekawostki

Potężne burze na Saturnie wysysają wodę z dolnych partii atmosfery

Obserwacje atmosfery Saturna, które wykonywane są przez sondę Cassini, to źródło coraz ciekawszych analiz. Trzy lata temu dzięki przekazom satelitarnym można było śledzić burze na szóstej planecie od Słońca, teraz dzięki zdjęciom wykonywanym w podczerwieni można dokładniej zbadać jej atmosferę.

Zbliża się do Ziemi co 22 lata. Będzie widoczna przez lornetkę

- Planetoida Bamberga o średnicy ponad 200 kilometrów będzie niedługo widoczna przez zwykłą lornetkę. Na tak małą odległość do Ziemi nie zbliża się żaden tak duży obiekt. Bamberga robi to raz na 22 lata - wyjaśnił dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Źle widzisz? To przez piękne oczy

Duże oczy od dawna wpisane są w kanon piękna, dlatego zwykło się uważać, że ci, którzy je posiadają, należą do grupy szczęśliwców. Jednak nowe badania dowodzą, że duże oczy niekoniecznie muszą być powodem do radości, bowiem są one bardziej narażone na choroby i prowadzą do krótkowzroczności.

Żaba, która słyszy ustami

Żaba seszelska (Seychelles Gardiner) jest jednym z najmniejszych płazów na świecie, mierzy nieco ponad 1,2 cm. Ale wyjątkowość tych stworzeń objawia się nie tylko w niewielkich rozmiarach. Jak wynika z nowych badań, ten gatunek nie posiada ani błony bębękowej, ani ucha środkowego, a mimo to ma doskonały słuch.

Wielkomiejski styl życia rozwija. Gryzoniom rosną większe mózgi

Podczas badań gryzoni miejskich i wiejskich naukowcy zauważyli dziwną właściwość: mózgi mieszczuchów okazują się o 6 proc. większe niż ich wiejskich pobratymców. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy to kwestia ewolucji, czy łatwiejszego dostępu do pożywienia.

Złote rybki odróżniają Bacha od Strawińskiego

Ryby może i głosu nie mają, ale jak wynika z najnowszych badań - słuch owszem. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, podczas którego dowiedli, że zwierzęta te potrafiły rozróżnić barokowe dźwięki Bacha od XX-wiecznego baletu Strawińskiego.

Asteroida zrobiła z ludzi rolników

- Pierwsza globalna zmiana klimatu była związana z upadkiem asteroidy lub komety w Quebec - dowodzą badacze z Dartmouth College. Kataklizm spowodował wymarcie dużych ssaków, co najprawdopodobniej doprowadziło do zmiany trybu życia ludzi.

Trojańczyk na orbicie gazowego olbrzyma

Kosmos wciąż zaskakuje naukowców. Tym razem o ból głowy przyprawiła naukowców planetoida 2011 QF99, zmuszając do wyjaśnienia niezwykłego fenomenu, jakim sposobem 60-kilometrowa bryła skały i lodu znalazła się na orbicie Urana.

Honorowy Zielony Laur dla Mai

Lata pracy Mai Popielarskiej nad popularyzowaniem pasji ogrodniczej na antenie TVN Meteo zostały uhonorowane prestiżową nagrodą.

Bocian w policyjnym areszcie. W Egipcie wzięli go za szpiega

Egipt może się pochwalić naprawdę oddanymi krajowi obywatelami. Pilnują, by żaden szpieg nie prześlizgnął się przez ich granice. Jeśli komuś się uda, szybko trafia w ręce władz. Nie inaczej było z bocianem, którego pewien rolnik wziął za szpiega.

"Marco Rubio niszczy wszystko, co stanie mu na drodze". Huragany będą nosić nazwiska polityków?

Od ponad pół wieku wszystkie większe huragany otrzymują nazwy. Czasami jest to Sandy, innym razem Katrina - imiona nadawane są według uznania Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Jednak Organizacja "350 action" chce to zmienić i wprowadzić pewną innowację... huragany mają się teraz nazywać tak jak czołowi amerykańscy politycy sprzeciwiający się polityce proekologicznej.

13 Polaków chce kolonizować Marsa. Przejdą rekrutację?

Już 13 Polaków wysłało swoje aplikacje do udziału w kolonizacji Marsa. Wszystkich chętnych do wyprawy w jedną stronę na Czerwoną Planetę jest już ponad 165 tys. To ostatnie chwile, żeby zgłosić się do projektu Mars One.

Globalne ocieplenie wcale nie zwalnia. "Maskuje je naturalna zmienność klimatu"

Zła wiadomość dla rządów, które liczyły na to, że uda się uniknąć wypełniania restrykcyjnych limitów na emisję gazów cieplarnianych. Według najnowszych badań to naturalne cykle pogodowe, a nie celowa działalność człowieka odpowiadają za obserwowany od początku tego stulecia spadek tempa globalnego ocieplenia. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego twierdzą, że zostało ono tylko zamaskowane przez efekty zjawiska La Niña.

Mięta, eukaliptus i atrapa gniazda pomogą odstraszyć osy

Czerwone ubranie, brak zapachu perfum, pęczek mięty na stole i przekąski w zamkniętych pojemnikach - to sposoby na to, żeby podczas pprzekąski w ogrodzie czy pikniku w parku nie oganiać się rozpaczliwie od natrętnych os. Choć przed nami ostatnie letnie tygodnie, dla tych owadów to czas intensywnej aktywności. Sprawdźcie, jak sobie z nimi radzić.

Setki modeli, tysiące analiz, a meteorolodzy nadal nie potrafią prognozować huraganów

Modele atmosfery, które pokazują, w jaki sposób i gdzie tworzą się cyklony tropikalne, są coraz bardziej dokładne. Dzięki nim meteorolodzy zdobywają wiedzę o niebezpiecznych zjawiskach i na jej podstawie potrafią określić drogę, jaką wybierze konkretny cyklon. Nadal jednak nie potrafią najważniejszego: ustalić, do jakich rozmiarów urośnie huragan.

"Podróżnego kaca" i schizofrenię wywołuje ta sama substancja

Naukowcy odkryli przyczynę tzw. jet lagu - winnym jest poziom białka, wytwarzanego przez mózg. Okazało się, że ta sama substancja występuje u schizofreników. Naukowcy pragną stworzyć uniwersalny lek, regulujący jego poziom w organizmie. To dobra wiadomość dla wszystkich, których tryb życia zmusza do częstych podróży między skrajnie różnymi strefami czasowymi.

"Wszyscy jesteśmy Marsjanami"

Życie "trafiło" na Ziemię z... Czerwonej Planety. Na naszą planetę przyniosły je marsjańskie meteoryty - twierdzi Steven Benner z Westheimer Institute of Science and Technology w Gainesville.

Największe zaćmienie Słońca na Marsie

- To największe zaćmienie Słońca, jakie można dostrzec z powierzchni Marsa - ekscytuje się Mark Lemmon z Texas A&M University. Serię niesamowitych zdjęć chwili, w której Fobos - większy księżyc Marsa - ustawił się w jednej linii ze Słońcem wykonał niedawno Curiosity. Obrazy dotarły do NASA i tam zostały połączone w jeden.

Mit obalony. "Lodowce robiły dokładnie to, co kazał im klimat"

Brytyjczycy udowodnili, że zmiany klimatyczne mają wpływ na pokrywę lodową wschodniej Antarktyki. Dotychczas myślano, że jest inaczej. Badacze, którzy obalili mit, są zdania, że tę część globu trzeba nieustannie monitorować: gdyby cały lód ze wschodu Antarktyki stopniał, poziom wody w morzach świata podniósłby się aż o 50 m.