Ciekawostki

Ciekawostki

Polska pod wpływem frontu okluzji

Nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem aktywnego niżu znad południowego Bałtyku i frontu okluzji, przemieszczającego się od Pomorza w głąb kraju.

Najstarszy delfin w Europie kończy 50 lat

Skinny, najstarszy delfin w Europie i jedno z najstarszych takich zwierząt żyjących w niewoli, kończy 50 lat. Mieszka w holenderskim Harderwijk, w specjalnym siedlisku dla zwierząt morskich. Z okazji jubileuszu swojej podopiecznej delfinarium planuje zniżki dla gości w tym samym co ona lub starszym wieku.

Tak Francuzi odczuli tegoroczny antycyklon

Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.

W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

Polski satelita PW-Sat, wystrzelony w poniedziałek na orbitę okołoziemską został namierzony przez amerykański system śledzenia obiektów na orbicie. W tym czasie okrążył kilkanaście razy Ziemię, przeleciał też nad Polską.

Koniec ery gigantycznych komputerów

Ostatni z wielkich komputerów klasy mainframe, będących niegdyś symbolem potęgi NASA, został wyłączony. Kolosy produkowane przez IBM, służyły amerykańskiej agencji kosmicznej od niemal pół wieku.

Dlaczego zebry mają paski?

Czemu zebry są w paski i dlaczego w czarno-białe? Na to pytanie od dziesięcioleci próbowali odpowiedzieć biolodzy z całego świata. Naukowcy z Węgier i Szwecji twierdzą, że rozwiązali zagadkę.

Zmierzyli, o ile ruszyła się ziemia

Geolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego skonstruowali urządzenie, dzięki któremu mogą zbadać, jak trzęsienia ziemi zmieniają krajobraz - w skali niedostrzegalnej gołym okiem. Po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować wyniki swojej pracy na początku lutego. W opublikowanych materiałach widzoczne są różnice w topografii terenu przed i po trzęsieniu ziemi w Meksyku w kwietniu 2010 roku.

Lodospad cieszy alpinistów. Sami go stworzyli

Sople, kalafiory, kolumny, stalaktyty - w Kielcach, przy Jeziorze Szmaragdowym na Kadzielni, dzięki pracy ludzkich rąk powstał sztuczny lodospad. Wysokie na 10 metrów cudo, stworzone z myślą o zimowej wspinaczce, cieszy alpinistów z całej Polski i wzbudza zachwyt wszystkich, którzy mieli okazję je zobaczyć. Zdjęcia zamarzniętego wodospadu zamieścił w serwisie Kontakt 24 Waldeczek75.

Na stoku pogoda nie ma znaczenia

Dawno mnie u nie było, wybaczcie proszę, ale najpierw urlop, później wyjazdowa pogoda z Krynicy Zdroju. W Alpach mieliśmy do dyspozycji wszystkie stoki i doliny, i na szczęście nie było takiego mrozu. Dopiero po powrocie do Wawy poczułem, co oznacza prawdziwa zima.

Takiej zorzy jeszcze nie widzieliście

Zapierające dech w piersiach zdjęcia zorzy polarnej możemy podziwiać dzięki NASA. Na przygotowany przy pomocy najnowszej technologii film z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej składa się ponad 500 wysokiej jakości zdjęć.

Pawie śpią na drzewach. W dzień tańczą na mrozie

Dumne przechadzają się po parku i nie straszny im nawet 20 stopniowy mróz. Choć sypiają w konarach drzew, najlepiej czują się przed Pałacem na Wodzie, gdzie lubią jeść z rąk spacerowiczów. Kamera tvnwarszawa.pl podglądała je w stołecznych Łazienek Królewskich.

Posłuchaj miłosnej pieśni sprzed 165 mln lat

Jesteście ciekawi, jaka muzyka towarzyszyła dinozaurom podczas nocnych polowań 165 mln lat temu? Była to pieśń miłosna świerszcza jurajskiego, nowo odkrytego prehistorycznego gatunku owada.

"Apokaliptyczny wybuch" w St. Petersburgu

Jak będzie wyglądał początek końca świata? Być może tak, jak w Sankt Petersburgu, gdy doszło do wybuchu w tamtejszej elektrowni. Gdy wielki błysk ogarnął niebo nad miastem, ludzie zatrzymywali się w samochodach na autostradzie.

Belgia: fale wyrzuciły wieloryba na brzeg

Na plażę w pobliżu Knokke-Heist na północy Belgii fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota - podał w środę Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych Belgii. Jak powiedział jego przedstawiciel Jan Haelters, zwierzę miało liczne rany i umierało.

Wijący kształt wywołał sensację. Islandzki "potwór z Loch Ness"?

Operator islandzkiej telewizji nagrał dziwny, wijący się kształt w wodach rzeki Jokulsa w dolinie Fljotsdal. Nagranie umieszczone na stronie internetowej islandzkiego nadawcy RUV szybko stało się sensacją. Wiele osób uważa, że widać na nim "robaka z Lagarfljot", czyli lokalnego odpowiednika potwora z Loch Ness.

Kapusta kiszona zablokowała autostradę

Nietypowy wypadek na niemieckiej autostradzie wiodącej do Frankfurtu. Z rozbitej ciężarówki na jezdnię wypadła... kiszona kapusta i natychmiast zamarzła.

12-metrowy rekin wyłowiony w Karaczi

Pakistańczycy znaleźli martwego, ślepego i gigantycznego rekina u wybrzeży Karaczi. Do jego wyłowienia potrzebne były dwa dźwigi. Zwierzę ma ponad 12 metrów długości.

Warszawskie surykatki na solarium

Surykatki z warszawskiego zoo mają klawe życie. Mroźne i śnieżne dni spędzają leniwie pod specjalnymi dogrzewającymi lampami. Podpatrywała je kamera tvnwarszawa.pl.

Spojrzenie z góry: piramidy okiem astronauty

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię średnio co 90 minut. Od momentu powstania zrobiła to już ponad 60 tys. razy. Nic więc dziwnego, że przebywający na pokładzie astronauci są autorami niezwykle pięknych i ciekawych zdjęć naszej planety.

Ze zmarzniętej Polski na stoki St. Moritz

W Polsce uciążliwie zimno. Zaczynamy być zmęczeni i udręczeni bólem zmarzniętych rąk i stóp. Źle jest ludziom i zwierzętom. Skąpa pokrywa śnieżna nie chroni roślin, więc i one przemarzną. Chciałoby się uciec od męczącej rzeczywistości, od prognoz mówiących, że mróz jeszcze się utrzyma, co najmniej do 20 lutego. Są takie miejsca na naszym kontynencie, gdzie mrozy spędza się w miłej atmosferze, luksusie i doborowym towarzystwie...

Anglia: z nieba spadły tajemnicze kule

Badacze z Uniwersytetu w Bournemouth już wiedzą, czym były tajemnicze niebieskie żelowe kule, które na początku tygodnia znalazły się w ogrodzie jednego z mieszkańców miasta. Mieszkańcy przypuszczali, że to jaja morskiego potwora, które spadły z nieba. Nie, nie mieli racji.