Ciekawostki

Ciekawostki

Zagłada miasta za 8,5 mld zł

Jeśli planujecie podróż do kolebki Imperium Osmańskiego, lepiej się pospieszcie. Za kilka lat, najpóźniej dekadę, po dawnej świetności Stambułu nie będzie ani śladu - alarmują mieszkańcy miasta. Przyczyną zagłady ma być budowa nowego mostu na Bosforze, którą ogłoszono 29 maja, w rocznicę zdobycia Stambułu przez Turków.

Gorący prysznic spadł na Mekkę

Burza i deszcz zaskoczyły we wtorek mieszkańców i pielgrzymów w Mekce. Nietypowe przy 45-stopniowym upale opady to wynik ruchów powietrza związanych z bryzą morską. Deszcz nie przyniósł jednak przyjemnego orzeźwienia - krople osiągające temperaturę nawet 41 st. C bardziej przypominały gorący prysznic.

Piszą podręcznik na armagedon

- Cały świat musi współpracować ze sobą, żeby opracować system ostrzegania przed zderzeniem z tzw. obiektami bliskimi Ziemi - mówi raport opracowany przez członków Secure World Foundation (SWF), która chce uchronić świat przed niebezpieczeństwem nadciągającym z kosmosu.

Holendrzy chcą skolonizować Marsa w 2023 roku

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za 11 lat Holendrzy skolonizują Marsa. Chcą przekształcić ludzkość z gatunku osiadłego na Ziemi, w zdobywców kosmosu. Przygotowania, a także sam pobyt ludzi na Marsie, będą transmitowane jako reality show.

Podejrzyj pieprzyk na Słońcu przez teleskop NASA

Wczoraj oczy całego świata były zwrócone w stronę Słońca, na tle którego przez sześć godzin paradowała Wenus. Taka okazja za naszego życia już się nie powtórzy. Dlatego warto przeżyć to jeszcze raz - tym razem z perspektywy "żyjącego z gwiazdą" satelity NASA.

Enterprise już w nowym domu na wodzie

Enterprise, jeden z "emerytowanych" wahadłowców NASA, przepłynął w środę obok Statui Wolności i dotarł do swojego nowego domu - muzeum na nowojorskiej rzece Hudson.

Hordy jadowitych pająków atakują Indie

Hordy pająków, należących do nieznanego Hindusom gatunku, od kilku tygodni sieją postrach na północnym wschodzie Indii. Jak dotąd zmarły dwie osoby, choć nie ma pewności, czy to właśnie ukąszenie było bezpośrednią przyczyną ich śmierci.

Cały świat oglądał "pieprzyk" na Słońcu

Szanse, że jeszcze raz to zobaczymy, są niewielkie. Kolejny raz taki kosmiczny spektakl zdarzy się za około sto lat. W nocy z wtorku na środę na całym świecie można było oglądać tranzyt Wenus na tle Słońca. W niebo spojrzeli m.in. Amerykanie, Australijczycy, Koreańczycy i Hindusi.

Obiad ekstremalny: 50 metrów nad ziemią

Mieszkańcy Brukseli zaczynają miesiąc ekstremalnych doświadczeń kulinarnych. Zawieszeni 50 metrów nad ziemią będą mogli kosztować wybornych dań przygotowywanych przez najlepszych kucharzy w mieście. Jedyne przeciwwskazanie w podniebnej uczcie to lęk wysokości.

Dlaczego komary nie giną w deszczu?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego krople deszczu nie zabijają komarów, choć są od nich nawet 50 razy cięższe? Grupa naukowców z politechniki w amerykańskim stanie Georgia głowiła się nad tym długo i dopiero po wielogodzinnych obserwacjach odkryła, na czym opiera się komarzy survival. Klucz do rozwiązania zagadki leży w sztuce Dalekiego Wschodu: tai chi.

Tak będzie wyglądał tranzyt Wenus

Od kilku dni informujemy o niesamowitym zjawisku na niebie, do jakiego dojdzie nad ranem w środę. Zapewne zastanawiacie się, jak dokładnie będzie wyglądała wędrówka Wenus po tarczy Słońca. NASA wychodzi naprzeciw ciekawości i prezentuje symulację tranzytu.

Nie widzieliście nic podobnego. Oto biały paw

Nie budzik, a przeraźliwy krzyk obudził w poniedziałek rano mieszkańców Boise, stolicy stanu Idaho w USA. Zerwani na równe nogi wybiegli sprawdzić, co się stało. Kiedy ich oczy skierowały się na dach jednego z domów, zastanawiali się czy to już jawa, czy jeszcze sen. Zobaczyli bowiem białego pawia.

Wwiercą się w serce "zabójcy Europy". Czy badacze wywołają erupcję?

Jeśli wybuchnie, pozbawi życia kilka milionów ludzi. Mimo to, naukowcy decydują się podjąć ryzykowną grę. Chcą bowiem wwiercić się w superwulkan Campi Flegrei nieopodal Neapolu. Po latach oporu pozwolenie na przeprowadzenie badań wydał miejski ratusz. Kontrowersje budzą opinie części naukowców, których zdaniem działania badaczy mogą pobudzić tzw. zabójcę Europy do erupcji.

Upał latem? To zależy od zimy na Bałkanach

Planujecie urlop w Europie i liczycie na upalne, słoneczne lato? Warto wcześniej spojrzeć, jak wyglądała zima i wiosna na Bałkanach. Zespół francusko-szwajcarskich naukowców opisuje zależność pomiędzy ilością śniegu w południowo-wschodniej Europie, a ilością słońca latem na Starym Kontynencie.

Setki koron cierniowych zdechły z głodu. Szukały jedzenia

Setki martwych koron cierniowych, które zdechły w styczniu na plaży południowojapońskiej wyspy Ishigaki, zawędrowały tam w poszukiwaniu pożywienia - ustalili japońscy biolodzy morscy. Wcześniej rozgwiazdy zjadły niemal całą pobliską rafę koralową.

Tak James Cook śledził Wenus na tle Słońca

343 lata temu kapitan James Cook, wykonał szkic, który obrazuje spacer Wenus na tle Słońca. My też możemy wziąć do reki ołówek i wczuć się w rolę wielkiego odkrywcy, bo w środę rano będziemy doświadczać takiego samego wydarzenia.

Wielka Rafa w wielkim niebezpieczeństwie

Ekolodzy alarmują: Wielka Rafa Koralowa ginie! Organizacja Narodów Zjednoczonych rozważa umieszczenie jej na oficjalnej liście obiektów znajdujących się w niebezpieczeństwie. Specjalny raport w tej sprawie opublikowała agencja ONZ do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.

Ochłodzi Ziemię, ale wybieli niebo

Powstrzymanie globalnego ocieplenia może... wybielić niebo. Do takiego wniosku doszli badacze Carnegie Institution for Science, którzy postanowili zbadać skutki rozpylania siarki w górnej atmosferze - metody, która zdaniem geoinżynierów obniży temperaturę na Ziemi.

Za 5 lat wyjdą na wolność. I zaczną broić...

Stado siedmiu żubrów z Polski przebywa na duńskiej wyspie od kilku dni. Zwierzęta teraz aklimatyzują się na ogrodzonym terenie o powierzchni 200 hektarów. Za pięć lat mają zostać wypuszczone na wolność. A wtedy drżyjcie duńscy hodowcy i rolnicy!

Skandal w IKEA. Meble nawet z 600-letnich drzew

600-letnie drzewa karelskiego lasu skończyły jako blaty kuchennych stołów, taborety i półki na książki - pisze Guardian powołując się na organizacje pozarządowe. To skandal, mówią ekolodzy. Czy IKEA, podająca się za firmę przyjazną środowisku, straci po tej aferze twarz?