Argentyńscy naukowcy z National Institute of Agricultural Technology (INTA) opracowali metodę, dzięki której można przetworzyć wydalany przez krowy metan - jeden z gazów cieplarnianych - w czystą energię. Jedna krowa emituje dziennie co najmniej tysiąc litrów gazów; po oczyszczeniu daje to 250-300 litrów metanu.
Pomysł na pozyskiwanie metanu wydalanego przez krowy narodził się w 2008 roku. Jednak do jego realizacji doszło dopiero teraz.
Dzięki pompom i poduszce pozyskuje się metan
Eksperci z INTA stworzyli szereg urządzeń, które odprowadzają metan z przewodu pokarmowego tych zwierząt do specjalnie zaprojektowanych pojemników, a ponieważ zawartość metanu w wydalanych przez krowy gazach wynosi zaledwie 25 proc., w kolejnej fazie zostają one poddawane procesowi oczyszczania.
Do 300 litrów gazu dziennie z jednej krowy
- Za pomocą systemu, który zaprojektowaliśmy, gaz uwalniany przez krowy będzie zbierany do poduszek i nie będzie emitowany do środowiska. Z jednej krowy można pozyskać około 1,000-1,300 tys. litrów gazu na dzień. Z kolei w ostatecznej fazie zostanie to przerobione na 250-300 litrów gazu ziemnego - powiedział jeden z autorów metody.
Zaznaczył przy tym jednak, że technologia jest ciągle w fazie badań, ale "wróży jej świetlaną przyszłość".
Krowy wytwarzają 30 proc. gazów cieplarnianych
Argentyna jest jednym z największych eksporterów wołowiny na świecie. W tym kraju żyje około 51 mln krów. Według statystyk metan uwalniany przez przeżuwacze stanowi 30 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w tym kraju.
Innowacyjny sposób wykorzystania tego gazu pozwoli nie tylko na zmniejszenie jego emisji, ale może stworzyć alternatywę dla paliw kopalnych. Zespół naukowców prowadzi obecnie rozmowy z różnymi firmami, by rozpowszechnić swój wynalazek.
Autor: kt/mj / Źródło: Reuters TV