Ciekawostki

Ciekawostki

Czy jesień to najgorsza pora roku?

Nawiązując do dyskusji naszych internautów na temat warunków pogodowych w Polsce w różnych porach roku, spieszę z wyjaśnieniem, że w każdej porze roku występują takie czynniki atmosferyczne, które nasze życie uprzyjemniają bądź uprzykrzają. Upał i burze powodują osłabienie i znużenie, zwolnioną reakcję na bodźce. Silny wiatr wzmaga w nas drażliwość. Brak światła słonecznego pod warstwą ciemnych chmur sprzyja depresji i spowalnia koncentrację.

Śnieg kontra plaża. Co wybieracie: zima czy lato?

Na forum TVN Meteo rozgorzała prawdziwa walka. Toczy się między zwolennikami lata i upałów a miłośnikami mrozu i śniegu. Argumenty są różne, zdania podzielone. Chcemy rozstrzygnąć spór i pytamy: co lepsze? Lato czy zima?

Szkockie pandy dostały własną kratę

Yang Guan i Tian Tan, dwie pandy, które wkrótce zawitają do edynburskiego zoo będą miały swoją szkocką kratę. Wzór będzie odzwierciedlać umaszczenie tych zwierząt.

Pająki ratowały się przed powodzią. Zobacz efekty

Powodzie, które nawiedzają Pakistan, oprócz zniszczeń, przyczyniają się do powstawania nowych zjawisk. Pająki, które chciały uniknąć zatopienia podczas zalania prowincji Sindh, zgromadziły się na drzewach i tam dalej prowadziły swój żywot. Efekt? Setki drzew owiniętych w pajęczyny.

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu życia w kosmosie

Najczęściej spotykane w kosmosie gwiazdy, tzw. czerwone karły, są w stanie bardziej podtrzymywać życie na planetach, które krążą wokół nich, niż wcześniej sądzono. Do takich wniosków doszli brytyjscy badacze z Uniwersytetu w Reading oraz z Ośrodka Badawczego NASA.

Obroń swoją skórę przed chłodem

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Gdyby nie kolorowe liście, można by pomyśleć, że idzie wiosna. Ta sielanka już wkrótce się skończy. Przyjdzie chłód i nieprzyjemna aura, a ta niekorzystnie działa na naszą skórę. TVN Meteo podpowiada, jak dbać o urodę w sezonie jesienno zimowym.

Rekiny-cyklopy istnieją naprawdę. Zobacz okaz

Badacze z Interdisciplinary Centre of Marine Sciences (CICIMAR) w meksykańskim La Paz potwierdzili, że znaleziony na początku roku jednooki płód rekina jest prawdziwy. To pierwsze naukowe potwierdzenie faktu, że takie ryby występują w środowisku naturalnym.

Nowy pierwiastek nazywa się Kopernik

Podczas ostatniego dnia kongresu Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), czyli w piątek, trzy "nowe" pierwiastki otrzymały swoje oficjalne nazwy: Darmstadt, Roentgen i Copernicium. Symbolami pierwiastków nr 110, 111 i 112 będą, kolejno, litery Ds, Rg i Cn.

Asteroida zbliża się do Ziemi. Zaczyna się wzmożona obserwacja

W piątek rozpoczęła się dokładna obserwacja asteroidy 2005 YU55, która we wtorek 8 listopada minie Ziemię w odległości znacznie mniejszej od dystansu Ziemia - Księżyc. Specjaliści zapewniają, że jej przelot nie powinien nas niepokoić, a sami wykorzystają tę rzadką okazję do przyjrzenia się obiektowi dokładniej.

"Aktywne niże winne ulewom na zachodzie"

Europa Wschodnia i Centralna cieszyła się dziś słoneczną, wyżową pogodą. Natomiast Europa Zachodnia znajdowała się pod grubą warstwą chmur polarnego frontu atmosferycznego, łączącego dwa niezwykle aktywne niże z ośrodkami nad Islandią i Hiszpanią.

Biała pierzynka. To mgła radiacyjna

Mglista noc czy mglisty poranek nie jest jesienią niczym specjalnym. Tak zwane "mleko" może jednak przysporzyć sporo kłopotów - od transportu drogowego poczynając, na lotniczym kończąc. Dowiedz się, czym jest mgła radiacyjna i jak powstaje.

Gęsta mgła pozwala podglądać Słońce

"Zgniły wyż", który od kilku dni wpływa na pogodę w Polsce, jest winowajcą gęstych mgieł. Kierowcom i pilotom utrudniają one życie, zmuszając do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy lub zmiany kursu. Inni, tak jak Reporter 24, wykorzystują mgłę do podglądania Słońca.

W Toskanii żyją "robaki zombie"

"Zombie robak" to nowe odkrycie paleontologów we włoskiej Toskanii. Został znaleziony w kościach wieloryba sprzed 3 mln lat. Dlaczego zasłużył sobie na takie określenie?

Ziemia niezdatna do życia? Raport ONZ

Mamy coraz większą pewność, że ekstremalne zjawiska pogodowe, zyskują na sile z powodu działalności człowieka. Kontynuowana wysoka emisja gazów cieplarnianych sprawi, że w ciągu kilku dekad sytuacja wciąż będzie się pogarszać - wynika z raportu agendy ONZ, który trafił do rąk dziennikarzy agencji Associated Press (AP).

Szpaki wirują jak oszalałe. Sceny jak z Hitchcocka

Kiedy wielkie stada szpaków szykują się do lądowania, oczom człowieka ukazuje się jeden z najbardziej zachwycających spektakli występujących w świecie zwierząt. Koniecznie zobaczcie film, na którym stada wirujących ptaków zwiastują zimę.

Inwersja, czyli co odwraca nam pogodę

Inwersja to łacińskie słowo na określenie zmiany pewnych cech na przeciwne, odwrócenie. W meteorologii istnieje pojęcie inwersji temperatury, polegające na jej wzroście wraz ze wzrostem wysokości. Przy normalnym rozkładzie temperatura wraz z wysokością spada.

Kamień Wikingów to nie bajka. Na mgłę i złą pogodę - szpat

Legenda o niezwykłym kamieniu, którego jasne światło pozwalało Wikingom na bezbłędną nawigację w czasie gęstej mgły czy po zmroku, okazała się prawdą! Naukowcy uważają, że potrafili oni wykorzystać zjawisko tzw. dwójłomności światła, które zachodzi w pewnym gatunku kryształów. Może niedługo producenci GPS'ów będą je dodawać do zestawów samochodowych?

Warmińskie pola otulone bielą

Mgły, mgły, mgły i jeszcze raz mgły. Z powodu tego zjawiska zamknięto w środę rano trzy lotniska, a kierowcy od kilku dni muszą uważać na drogach. Mają jednak również pozytywny aspekt. Są nim malownicze zdjęcia, na których widnieją urokliwe zakątki natury i miast spowite bielą. Reporterzy 24 nadsyłają właśnie takie urzekające obrazy.

Erupcja trwa już 28 lat. Zobacz świeżą lawę

Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 roku. Lawa nieustannie wypływa z krateru o nazwie Pu’u ’O’o. NASA i USGS opublikowały zdjęcie satelitarne pokazujące 3,4 tysiące metrów kwadratowych wypełnionych płynną i zastygającą magmą.

"To była idealna pogoda do lądowania". W środę byłoby dużo trudniej

We wtorek o godz. 14:30 kapitan Wrona wylądował awaryjnie Boeingiem 767 na lotnisku im. Chopina. Widzialność wynosiła wówczas 10 km, chmury były 1,5 km nad ziemią, a termometry pokazywały 13 st. C. - To idealne warunki do lądowania i wielkie szczęście - ocenia Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Szczęście tym większe, że już następnego dnia rano z powodu mgieł zamknięto trzy lotniska.

Godzina z życia zamglonego miasta w minutę

Intensywne mgły i zamglenia spowijają Polskę od kilku dni. Nie inaczej było w środę rano nad Bydgoszczą. Słońce nad miastem było zasłonięte przez cały ranek. Przekonajcie się w półtorej minuty, jak zmieniało się zamglenie przez ponad trzy kwadranse. Niezwykły film poklatkowy nadesłał Reporter 24.

Zamglona Polska na zdjęciach Reporterów 24

Gęsta mgła spowiła w środowy poranek większą część kraju. Z jej powodu trzy główne lotniska zostały sparaliżowane. Niekorzystne dla ruchu powietrznego i drogowego zjawisko atmosferyczne utrwalili na zdjęciach Reporterzy 24.

Jak zamknąć jesień w słoiku?

Skarby jesieni zamknięte w słoikach - mowa o domowych przetworach z warzyw i owoców. Świetnie sprawdzają się w zimie, jako dodatek do potraw lub napojów, a jesień to odpowiedni czas, aby takie zapasy zrobić. Przeczytaj nasz poradnik.

Zachmurzenie rozlało się nad Polską

Jeszcze tydzień temu, pełna euforii i radości, miałam nadzieję, że dzień 1 listopada będzie wyżowy, ciepły i pogodny. Tak wtedy wyglądał w świetle materiałów prognostycznych.