Ciekawostki

Ciekawostki

Dwa tornada na jednym filmie

Pewien Amerykanin postanowił zarejestrować tornado sunące po niebie w miejscowości Wakita w stanie Oklahoma. W trakcie nagrania niespodziewanie pojawiło się drugie tornado.

Jak to jest lecieć nad Ziemią?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża naszą planetę w nocy i robi jej zdjęcia. Z tych fotografii powstał film, który daje oglądającym go wrażenie lotu nad Ziemią.

"Co to takiego ten przymrozek?"

W ostatnim czasie każdego poranka sprawdzamy w redakcji Meteo, z zapartym tchem, jaka temperatura minimalna została odnotowana w Polsce. Już pierwsze wrześniowe przymrozki mamy za sobą, kilka dni temu na Mazowszu i Kielecczyźnie temperatura przy gruncie spadła poniżej 0 st.

Jak pogoda wpływa na kolor liści

Już niedługo zacznie się jedna z najpiękniejszych pór roku w Polsce – jesień. Jej nadejściu towarzyszy żółknięcie, czerwienienie i brązowienie liści. Czy wiecie, dlaczego zmieniają barwę?

Sprawdź, na co możesz zachorować jesienią

Są takie schorzenia, w których istnieje wyraźny związek między pojawianiem się i zni­kaniem niektórych objawów, a czynnikami meteorolo­gicznymi. Są to choroby meteorotropowe. Jesienią należą do nich nadciśnienie, choroby wrzodowe i dobrze nam znane przeziębienie. Poznaj, jak się przed nimi bronić.

Europa z lotu ptaka jest piękna

"Wybrzeża świata: Europa" to fascynująca seria odkrywająca przed widzami piękno znajdujące się blisko nas. To okazja do zobaczenia z lotu ptaka zapierających dech w piersiach widoków europejskich wybrzeży. Z twórcami serii odkrywamy piękne zakątki starego kontynentu.

Gwiazda jak Słońce prawie rozerwała planetę

Astronomowie zaobserwowali w przestrzeni kosmicznej niezwykłe zjawisko. Gwiazda CoRoT-2a, przypominająca Słońce na wczesnym etapie rozwoju, prawie rozerwała orbitującą wokół niej planetę.

"Chopin" wypłynął na pełnych żaglach. Kierunek: Martynika

W sobotę rano z portu w Szczecinie wypłynął w kierunku Martyniki wyremontowany żaglowiec "Fryderyk Chopin". Na jego pokładzie jest 30 uczniów, którzy wreszcie będą mogli kontynuować rejs, przerwany rok temu przez sztorm. Żaglowiec stracił wówczas oba maszty.

Czy to już jesień?

Wielkimi krokami zbliża się jesień, do tej astronomicznej pozostał już tylko tydzień. Pośród pierwszych oznak nadchodzącej pory roku można jednak znaleźć kilka śladów lata.

Po 164 dniach w kosmosie wrócili na Ziemię

Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz, z amerykańskim astronautą i dwoma rosyjskimi kosmonautami wracającymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wylądowała w piątek bezpieczne na kazachskim stepie. Na orbicie astronauci spędzili 164 dni.

"W ślad za wyżem idzie niż"

W ciągu najbliższej doby wyż znad Polski przesunie się na wschód, nad Ukrainę a w ślad za wyżem na ziemie zachodnie wejdzie zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.

Pies zaadoptował trzy tygrysy

Trzy białe tygrysy mieszkające w jednym z chińskich parków narodowych zostały zaraz po narodzinach odrzucone przez matkę. Zaopiekowała się nimi suka, która karmi je już od miesiąca.

Dwa słońca, dwa zachody. Naukowcy znaleźli taką planetę

Planeta z dwoma słońcami? To widok znajomy wszystkim miłośnikom "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa. Po raz pierwszy udało się potwierdzić, że takie zjawisko istnieje naprawdę. Kiedy dzień na planecie Kepler-16b dobiega końca, przychodzi czas na podwójny zachód słońca - podało "Science".

"Duża ryba morska przypominająca delfina"

Badacze z Uniwersytetu Monash w Melbourne potwierdzili, że delfiny, które spotkali w południowo-wschodniej Australii, to przedstawiciele zupełnie nowego, nieznanego gatunku. Dotąd ssaki pływające w okolicach Melbourne uznawano za delfiny butlonose.

Do 2100 roku może zmyć Kalifornię

Systematycznie podnoszący się za sprawą zmian klimatycznych poziom wód może dosłownie zmyć z powierzchni ziemi kilka najpopularniejszych kalifornijskich plaż wraz ze znajdującymi się na nich, wartymi setki milionów dolarów posiadłościami - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco.

"Wrzesień nastraja romantycznie"

Mogłabym napisać, że jesień to czas równonocy jesiennej, czas coraz krótszych dni. Mogłabym napisać, że wrzesień to okres dużych wahań temperatury, od mrozu rzędu -6 stopni do 30-to stopniowych upałów. Że to czas głębokich atlantyckich niżów, sztormów na Bałtyku i porywów wiatru powyżej 100 km/godz.

Irene i Lee zmieniły kolor nowojorskiej rzeki

Zarówno huragan Irene, jak i burza tropikalna Lee pozostawiły po sobie nietypowy ślad, który pojawił się na przepływających przez Nowy Jork rzece Hudson i cieśninie East River. Na początku września wody obydwu akwenów, za sprawą osadów, przybrały brązowy i czerwonawy odcień.

"Tęskne stękanie" rozdziera Podkarpacie

W lasach Podkarpacia, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego, można usłyszeć tęskne stękanie i coraz śmielsze porykiwanie. To znak, że rozpoczęło się coroczne rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpacki.

Najnowsze technologie w starciu z huraganami

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) jest jedną z najnowocześniejszych na świecie. Jej pracownicy posługują się najnowszymi technicznymi nowinkami. Przez ostatni rok testowali nowego satelitę, wyjątkowo dokładnie fotografującego zjawiska atmosferyczne.

Kosmiczne oblicze ziejących gigantów

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

Synoptyk o superstrunach

Co się może wydarzyć gdy tensor metryczny w przestrzeni zakrzywionej zaczepi się o kwark lub lepton?

Latające rude wiewiórki we Wrocławiu

Czterech rudych lokatorów zamieszkało we wrocławskim zoo. Mają aksamitne futerka i filuterne spojrzenie, które hipnotyzuje zwiedzających pawilon małpiarni. Proszę Państwa, oto wiewiórki latające.

Martwy satelita spadnie na Ziemię. NASA nie wie gdzie

Na przełomie września i października na Ziemię mają spaść szczątki 6,5 tonowego satelity NASA, dryfującego aktualnie po orbicie. Wciąż jednak pozostaje zagadką, gdzie i kiedy dokładnie się to stanie. Czy powinniśmy uważać na głowy?

Spodziewany koniec lata

Do końca lata nieco ponad tydzień. Po niedzielnej pogodzie nadzieje na ciepło wzrosły. Niestety powoli trzeba przyzwyczajać się do jesiennych "klimatów".

Odkryto 16 planet podobnych do Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS. - Otworzył się worek z obcymi planetami - podsumowuje wydarzenie astronom Jerzy Rafalski w rozmowie z reporterem TVN 24.