Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Jerozolimie wykazały, że Morze Martwe wyschło zupełnie 120 tysięcy lat temu. Potem się ponownie napełniło, ale naukowcy uważają, że zbiornik nie przeżyje kolejnej fali suszy.
Późną jesienią i zimą walczymy z sennością. Wielu odczuwa ją niemal przez cały dzień i to nie za sprawą zarwanej nocy. Czy rzeczywiście, by czuć się lepiej, w najzimniejsze miesiące w roku potrzebujemy dodatkowej porcji snu? Naukowcy twierdzą, że zdecydowanie nie.
We wtorek wieczorem na polskim niebie pojawiła się gratka dla miłośników astronomii. Doszło bowiem do koniunkcji Jowisza i Księżyca. Doskonale widoczny był nie tylko satelita Ziemi, ale także największa planeta Układu Słonecznego.
Przenośny monitoring używany przez wiele nadleśnictw w kraju pozwala nie tylko złapać na gorącym uczynku złodziei drewna czy ludzi podrzucających śmieci do lasu. Dzięki kamerom możemy także podglądać życie dzikich zwierząt. W okolicach Szczytna kamera zarejestrowała spacer wilka.
Przed ponad dekadą od antarktycznego Lodowca Szelfowego Rossa oderwała się góra lodowa wielkości Małopolski. Nazwano ją B-15. Na początku grudnia satelita NASA sfotografował jednego z jej potomków, B-15J pływającego 2,4 tys. km od wybrzeży Nowej Zelandii.
TVN Meteo zaprasza do oglądania niezwykłych filmów dokumentalnych, które przybliżą rzeczywistości, o jakich nam się nie śniło. Poznacie długoszpary, samogłowy i ekstremofile, a także zwiedzicie kalifornijską Dolinę Śmierci.
Brytyjskie Met Office opublikowało meteorologiczną prognozę pogody dla Wielkiej Brytanii na najbliższe 100 lat. Z raportu wynika, że klimat nie tylko Anglii, ale i całej Europy, zmieni się definitywnie.
Naukowcom NASA po raz pierwszy udało się potwierdzić istnienie pozasłonecznej planety występującej w tzw. ekosferze - strefie wokół gwiazdy, w której występują warunki sprzyjające powstaniu życia, takie jak np. woda w stanie ciekłym.
- Amerykańskim astronomom udało się odnaleźć dwie, jak dotąd największe supermasywne czarne dziury znane naukowcom – podał dziennik "Nature". Znajdujące się w centrach dwóch sąsiadujących ze sobą galaktyk, mają masy blisko 10 miliardów razy większe niż Słońce.
Najdłuższa zatoka w południowo-wschodniej Norwegii nazywana jest po norwesku Oslofjord. Ten malowniczy region został sfotografowany przez naszego Reportera 24.
Zaczęło się wiatrem, dziś doszedł deszcz. W najbliższych godzinach pojawi się śnieg – na razie wespół z deszczem w różnych proporcjach, ale powoli zacznie zdobywać przewagę.
Edynburg ma dwoje nowych mieszkańców. Do stolicy Szkocji przyleciały właśnie Yang Guang i Tian Tian, dwie pandy wielkie. Zamieszkają w specjalnie przygotowanym przez zoo miejscu.
Jeden jest ciężki i nadaje się do robienia bałwana, drugi jest sypki i nie da się go zlepić. Mokry i suchy śnieg. W Polsce na razie białego puchu brakuje, niewielkie opady zapowiadane są w nadchodzącym tygodniu. Jakiego śniegu możemy się spodziewać?
- Choć klecanki, podrodzina osowatych, mają mózgi milion razy mniejsze niż ludzie, wytworzyły sobie analogiczny do ludzkiego mechanizm rozpoznawania twarzy - twierdzą Michael Sheehan i Elizabeth Tibbets z Uniwesrsytetu Michigan.
Zima paraliżuje Alaskę. Z powodu bardzo niskich temperatur, które skuły grubym lodem wybrzeże, do leżącego nad Morzem Beringa miasteczka Nome nie może dotrzeć transport z paliwem.
Czterech Amerykanów poświęciło sześć miesięcy na obserwowanie, jak o różnych porach roku zmienia się Oregon, stan, w którym mieszkają. Ze zdjęć, które udało im się zrobić, stworzyli poklatkowy film ukazujący jego piękno. Obejrzyjcie go koniecznie.
Późnojesienny śnieg pokrył Góry Skaliste białą czapą. Zobaczcie zdjęcie zrobione przez znajdujący się na pokładzie należącego do NASA satelity Aqua spektroradiometr MODIS .
Przedświąteczna gorączka w Kanadzie trwa, mieszkańcy przygotowują oryginalne bożonarodzeniowe dekoracje domów. Czasami ich starania mają zaskakujący finał. W mieście Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej pewna choinka wzbiła się w powietrze i odleciała w nieznane.
Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk ukończyli budowę pierwszego polskiego sztucznego satelity. Lem, bo tak się nazywa, w przyszłym roku ma być wystrzelony w przestrzeń kosmiczną.
W sobotę w Szczecinie zakończyła się ponad dwutygodniowa wyprawa siedmiorga pływaków z klubu morsów, którzy przepłynęli 741 km Odrą. Wyruszyli z Kędzierzyna-Koźla. Ich wyprawa miała na celu promocję żeglugi na Odrze i zwrócenie uwagi na turystyczne walory rzeki.
Dostaliśmy się pod wpływ niżów znad Północnego Atlantyku, które wykluwają się jeden po drugim. Na mapach prognostycznych ciśnienia atmosferycznego, które właśnie przeglądam, roi się od nich nad Atlantykiem, aż strach.
Naukowcy z USA skonstruowali pralkę przeznaczoną dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Używa ona pary wodnej pod ciśnieniem, sprężonego powietrza i mikrofal. Maszynę skonstruowano na zamówienie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Pewne białka w komórkach ziemniaka są identyczne z białkami obecnymi w neuronach mózgu ssaków, w tym człowieka - wykazali polscy naukowcy. Ich zdaniem, w przyszłości odkrycie może pomóc w opracowaniu leków łagodzących skutki zawału serca i udaru mózgu, a także kosmetyków odmładzających skórę
Mieszkańcy Murmańska, Norylska, Workuty i Nowego Urengoju przez kolejne 40 dni nie zobaczą słońca. Rosyjscy meteorolodzy ogłosili na dalekiej północy nastanie nocy polarnej.
Nadchodzący cykl aktywności Słońca może być katastrofalny w skutkach. Naukowcy przewidują, że magnetyczne burze będą najsilniejsze od lat. Według niektórych specjalistów mogą one spowodować bilionowe straty i zniszczyć infrastrukturę energetyczną.