Ciekawostki

Ciekawostki

Nissan stworzył dom na koniec świata

Nissan, marka znana głównie z projektowania samochodów, przedstawiła na targach w Japonii projekt domu odpornego na klęski żywiołowe. NSH-2012 będzie całkowicie samowystarczalny, bo zasilany energią słoneczną.

NASA sama tworzy kręgi w zbożu

Z okazji 50 rocznicy pierwszego lotu załogowego w kosmos, NASA stworzyła kręgi na polach kukurydzy. Nawiązując do słynnych figur w zbożu, które mają być dziełem pozaziemskich cywilizacji, agencja przekornie narysowała historię astronomii.

"Rewolta przeciwko autokarom" w Rzymie

Tysiące mieszkańców Rzymu, władze kilku dzielnic i organizacje obrony środowiska protestują przeciwko inwazji autokarów na Wieczne Miasto, która ich zdaniem jest groźna dla zdrowia i blokuje ruch. Domagają się natychmiastowego ograniczenia wjazdu turystycznych pojazdów do stolicy.

Tak powstają młode gwiazdy

Chandra i Spitzer, dwa należące do NASA teleskopy, gromadzą dane, dzięki którym powstają grafiki pozwalające badaczom na dokonywanie coraz to nowych odkryć w dziedzinie młodych gwiazd. Takich jak na przykład to, w jaki sposób powstały te wypełniające obłok molekularny Cepheus B.

Trochę kanadyjskiej jesieni w Polsce

Patrząc na zdjęcia Reporterka 24 można odnieść wrażenie, że to nie Kanada, a Polska jest krajem klonowych liści. Spacerując po rogowskim arboretum, kolekcjonującym różne gatunki tego drzewa, można poczuć się jak postać zagubiona w kolorowej, jesiennej bajce.

"Jesień w Gotham City"

Do Nowego Jorku wróciło lato. W weekend na błękitnym niebie nie było żadnej chmurki, temperatura wyniosła powyżej 25 stopni stopni, a nowojorczycy chodzili w klapkach i krótkich spodenkach. Wielu wybrało się wygrzewać na słońcu na High Lane, pisze Reporterka 24, kasiewusa.

Czekał 7 lat na wakacje w kosmosie

Jest pierwsza reklamacja turystycznego lotu w kosmos. Wystosował ją 75-letni Amerykanin, któremu naprzykrzyło się oczekiwanie na start w pozaziemskie przestworza. Jego zdaniem firma Virgin Galactic za długo konstruuje statek kosmiczny, którym ma transportować ludzi poza planetę. W tym wieku nie ma się już czasu na oczekiwania - twierdzi emeryt.

Pogoda oszalała: 1 tydzień, 4 pory roku

Miniony tydzień obfitował w atrakcje pogodowe. Zaczął się upalnym latem w Europie Zachodniej, potem nastała wiosna. W Środkowej Europie to jesień pokazała się w całej krasie, a chwilę potem nagle pojawiła się ostatnia pora roku, zima.

Waszyngton i Góry Skaliste w śniegu

W Stanach Zjednoczonych spadł pierwszy śnieg. Napadało w stanach Oregon, Waszyngton i Kolorado. Na drodze stanowej w okolicach Denver doszło do kolizji kilku samochodów. Utworzyły się gigantyczne korki, a pięć osób odwieziono do szpitala. Otwarte zostały kurorty narciarskie - tuż przed długim weekendem z okazji Święta Dziękczynienia.

Ile waży najcięższa dynia?

We wrocławskim Ogrodzie Botanicznym odbył się w niedzielę VIII Dolnośląski Festiwal Dyni. Główną atrakcją był konkurs na największą dynię. Zwyciężczyni "Naśka" osiągnęła 451,5 kg. Okazuje się, że daleko jej do europejskiej mistrzyni, która pobiła rekord 750 kg.

Spadająca gwiazda na tle lśniącej zorzy

Kulminacja aktywności roju Drakonidów i świeżo zainaugurowany deszcz Orionidów niezwykle hojnie obdarzyły miłośników podziwiania nieba w Szwecji. Zobacz niezwykłe zdjęcie nocnego widowiska.

Dwa dni w pyle, potem deszcz

Zdjęcie trwającej dwa dni burzy piaskowej zostało zrobione przez satelitę NASA Terra. Zjawisko pogodowe o dużym natężeniu miało zasięg kilkuset kilometrów i przeszło nad Afganistanem.

Deszcz spadających gwiazd na niebie

W nocy będziemy mieć szansę zobaczyć niezwykle aktywny rój meteorów zwanych Drakonidami. W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet 800 spadających gwiazd. Jednak w obserwacji może zaszkodzić pogoda: pochmurne niebo i chłód.

Spójrz w niebo. Ujrzysz dwa roje meteorów

- Rozpoczęła się aktywność Orionidów - jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Wydarzenie to zbiega się z datą maksymalnej aktywności roju Drakonidów na nieboskłonie.

Benedykt XVI poparł "Mazury Cud Natury"

Benedykt XVI poparł akcję "Mazury Cud Natury". - Papież otacza modlitwą wszystkich, którym leży na sercu dobro, piękno i sława Mazur - poinformowano na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu Polski. Ogólnoświatowy plebiscyt na siedem Nowych Cudów Natury rozstrzygnie się 11 listopada.

W 2017 wyślą sondę na Słońce

We wtorek 4 października Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaakceptowała projekt misji Solar Orbiter, podczas której w kosmos wyleci wehikuł przeznaczony do badań nad potęgą najbliższej Ziemi gwiazdy - Słońca.

Smoczy park cudem świata?

Komodo, Indonezyjski Park Narodowy, zamieszkały głównie przez wymierający gatunek waranów, jest pretendentem do tytułu nowego cudu świata. Położony w centrum archipelagu indonezyjskiego, składa się z trzech głównych wysp - Komodo, Rinca i Padar. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. By zdobyć zacny tytuł musi pokonać 26 innych finalistów.

Chińczycy oszaleli na punkcie małych pand

Aż 12 pand urodziło się w tym roku w Ośrodku Rozrodczym Pandy Wielkiej w Chinach. Na początku października wreszcie mogli zobaczyć je zwiedzający. Już pierwszego dnia na miejsce przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

10 tysięcy żurawi u ujścia Warty

Na początku października przyrodnicy doliczyli się ponad 10 tysięcy żurawi na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. To dziesięciokrotnie więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.

Złota polska jesień odchodzi

Wrzesień i początek października rozpieszczały nas ciepłem i słońcem. Dzięki korzystnej aurze mogliśmy cieszyć się złotą polską jesienią. Niestety od północy nadciąga do nas front atmosferyczny, który zakończy bezdeszczowy okres.

Globalne ocieplenie zagraża czekoladzie

Naukowcy podali do wiadomości bardzo niepokojącą informację: ocieplający się klimat może bardzo zaszkodzić uprawom kakaowca, a tym samym czekoladzie. W 2050 roku może się ona stać towarem luksusowym.

Woda na Ziemi może pochodzić z komet

Pierwszy raz w historii na komecie wykryto wodę o składzie podobnym do wody oceanicznej. Odkrycie potwierdza teorię, że to właśnie komety dostarczyły znaczącą ilość wody do ziemskich oceanów. Te z kolei ukształtowały się około 8 mln lat po powstaniu planety.

Tak topnieje Arktyka. Lodu coraz mniej

We wrześniu powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym była drugą najniższą w historii. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA widać, jak wiele go ubyło.

Fale jak bloki w Wielkiej Brytanii

Rekordową wysokość fal zanotowano w Wielkiej Brytanii w poniedziałek. Miały wysokość 4-piętrowego bloku. Na szczęście nie spowodowały żadnych zniszczeń na lądzie.

Niszczy i buduje. Czym właściwie jest wiatr?

Wiatr będzie nam towarzyszył i utrudniał nieco życie w ciągu nadchodzących dni. Powieje do 60-80 km/h i sprawi, że temperatura odczuwalna wyniesie od 9 do 14 st., więc będzie niższa od tej, którą pokażą termometry. A co to ten wiatr?