Ciekawostki

Ciekawostki

Dzięki wilkom w lesie jest więcej jagód. To cieszy niedźwiadki

Naukowcy zauważyli, że od kiedy do parku Yellowstone wróciły wilki, lepiej rosną jagody, które są przysmakiem niedźwiedzi. Wcześniej te owoce niemalże zniknęły z leśnego runa, a niedźwiedzie musiały szukać zamienników tego ważnego w ich diecie składnika.

12-latka w stanie krytycznym. Pasożyt pożera jej mózg

Rzadki i zabójczy pasożyt od kilku dni żywi się mózgiem 12-letniej Kali Hardig. Dziewczynka jest w stanie krytycznym, podaje amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention. Do infekcji doszło najprawdopodobniej podczas zabawy w parku wodnym.

Pierwsze urodziny pandy. Był tort i prezenty

Mała panda z zoo w San Diego wczoraj obchodziła swoje pierwsze urodziny. Obsługa ogrodu zoologicznego zatroszczyła się o atrakcje dla zwierzaka. Był tort i prezenty. Nie zawiedli także goście, którzy tłumnie przybyli wspólnie świętować ten ważny dzień.

Lato. Najlepsza pora roku dla kieszonkowców

Krzysztof Seomiński był jedną z tych osób, które poniedziałek spędziły, stojąc w kolejce przed jednym z komisariatów w norweskim Bergen. 22-letni Polak padł ofiarą kieszonkowców, którzy latem mają pełne ręce roboty. Dobytek turystów, często beztroskich, to dla nich łatwy łup.

Wędkarz złapał aligatora

W poniedziałkowy poranek Ron Parsons, wędkarz z hrabstwa Huntingdon w amerykańskim stanie Pensylwania, natknął się na 1,5-metrowego aligatora. Widok gada był dla niego szokujący: kiedy ktoś rzuca hasło "dzikie zwierzęta żyjące w Pensylwanii", to ma na myśli nie aligatory, ale jelenie.

To przełom. Mamy pierwsze zdjęcie rentgenowskie egzoplanety

Po raz pierwszy mamy okazję oglądać egzoplanetę, a także okrążaną przez nią gwiazdę, na zdjęciach wykonanych za pomocą promieniowania rentgenowskiego. To, że udało się za ich pomocą wykryć taki układ, otwiera przed astrofizykami szereg nowych możliwości.

Przyczyną migren niekompletne ukrwienie mózgu?

Na migreny cierpią miliony ludzi na świecie. Dotychczas przyczyny ich pojawiania się nie były znane. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że rozwiązali tę zagadkę. Ich wyniki wskazują, że winę za to ponosi niekompletne ukrwienie mózgu.

Egzotyczne komary atakują Europę, do Polski jeszcze nie dotarły

Komary przenoszące choroby tropikalne coraz częściej pojawiają się w Europie. W Niemczech wykryto groźne komary azjatyckie o nazwie Aedes japonicus. - Do Polski te owady na szczęście jeszcze nie dotarły -mówi dr Beata Biernat z z zakładu parazytologii tropikalnej Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdańska.

W upał zasłaniajmy ciało. Woda często, ale małymi porcjami

Wysokie temperatury automatycznie kojarzymy ze skąpymi strojami, ale dla naszego zdrowia w upał wskazane jest raczej zakrywanie niż odsłanianie ciała. - Chodzi o ochronę skóry nie tylko przed poparzeniami, ale również przed nadmiernym parowaniem - wyjaśnia maratończyk Andrzej Gondek. Jego niezbędnik na przetrwanie skwaru zawiera też ciemne okulary, kosmetyk z filtrem ochronnym oraz solidny zapas wody i soczyste owoce.

Źle sypiasz? To może być wina Księżyca

Badania przeprowadzone przez szwajcarskich lekarzy psychiatrii wykazały, że nasz organizm reaguje na poszczególne fazy Księżyca. Naukowcy udowodnili, że w zależności od niego zmienia się poziom jakości naszego snu i funkcjonowanie organizmu.

Niezwykle dokładne zdjęcie komety ISON

Astronomowie udostępnili fotografie, jakie komecie wykonano w kwietniu. Widać na nich wyraźnie ogromną komę i ogon, który sięga blisko 92 tys. km. Dzięki zastosowaniu różnego koloru przysłon, naukowcy uzyskali niezwykłą dotąd ostrość obrazu.

56,7 st. C. Do światowych rekordów upału nam daleko

Niedziela i poniedziałek mają być najcieplejszymi dniami tego lata w Polsce. W niektórych rejonach kraju temperatury mają sięgnąć 36 st. C. Choć dla nas to rekordowy upał, przy rekordach gorąca odnotowanych w Kalifornii, Tunezji czy Izraelu wypada dość niepozornie.

Wirusowe zapalenia wątroby zabójcze jak HIV i AIDS

WZW, czyli wirusowe zapalenia wątroby stanowią już ósmą przyczynę zgonów ludzi na świecie. Powodują rocznie blisko 1,5 mln zgonów - tyle samo co HIV/AIDS. Specjaliści przekonują, ze wielu z nich można by zapobiec dzięki testom wykrywających zakażenie dwoma najgroźniejszymi z tej grupy wirusów i szczepieniom.

Chcą chwytać asteroidy na lasso. NASA dostaje setki zgłoszeń

Asteroidy budzą duże zainteresowanie. NASA została zasypana przez pomysły firm i organizacji, które chcą pomagać w ich wykrywaniu oraz "rozbrajaniu" zagrożenia, jakie niektóre z nich mogłyby stanowić dla Ziemi. Przez nieco ponad miesiąc od ogłoszenia otwartego projektu agencja otrzymała już 400 zgłoszeń.

Wyschło 97 proc. zbiornika wodnego na Rio Grande

Tegoroczne lato przyniosło poważne susze na wielu obszarach Stanów Zjednoczonych. Jednym ze skutków tego jest fakt, że poziom wody w zbiorniku Elephant Butte na rzece Rio Grande jest najniższy od wielu lat.

Kosmos w 20 tys. linijek. "To jak zabawa w Boga"

Dzięki "zaledwie" 20 tysiącom linijek programu naukowcy są w stanie ocenić, jak w przyszłości będą wyglądały gwiazdy, co się z nimi stanie, w co się przekształcą, a także, czy Ziemi zagraża niebezpieczeństwo.

Wieloryb wpadł w sieć

U wybrzeży Australii w sieci wpadł dorosły humbak. Na ratunek pospieszyli ratownicy, by rozciąć liny krępujące wielkiego walenia. Wieloryb cierpliwie czekał, aż zostanie uwolniony.

Uczula nie sierść, tylko białko z naskórka. Przełom w badaniach alergii na koty

Kichanie, kaszel, zaczerwienione oczy, duszności... niektórym wystarczy tylko pogłaskać kota, żeby doświadczyć uciążliwych objawów alergii. To właśnie w obawie przed nią wiele osób rezygnuje z przygarnięcia mruczącego pupila. Brytyjscy naukowcy ogłosili, że dzięki nowym badaniom w ciągu pięciu lat może powstać lek, który rozwiąże ten problem.

Susły zasiedlą łąki. Ekolodzy odtwarzają wymarłą populację

Kilkadziesiąt susłów moręgowanych wypuszczą w piątek na łąki w Rościsławicach (woj. dolnośląskie) ekolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Chcą przez to zwiększyć populację gryzoni, które w Polsce dawno wyginęły. Zwierzęta pochodzą z Węgier i Słowacji, a hodowane są w poznańskim zoo.

Satelity sprawdzą, jak jasno świeci roślina

Naukowcy znaleźli nowe zastosowanie dla krążących na orbicie satelitów. Jedna z nich, Metop-A, europejski satelita meteorologiczny mierzy światło fluorescencyjne, emitowane przez rośliny na Ziemi. Dzięki temu naukowcy i rolnicy dysponują precyzyjnymi danymi dotyczącymi kondycji roślin.

Serce operuj po pełni

Jeśli planujesz w najbliższym czasie operację serca, lepiej przypilnuj, by wypadała po pełni Księżyca. Według pewnych badań, właśnie wtedy ryzyko niepowodzenia jest najmniejsze.