Ciekawostki

Ciekawostki

Amerykanie uzyskali materiał, który przeczy prawom fizyki

Zazwyczaj kiedy coś ściskamy, sprawiamy, że to staje się mniejsze. W jednym z laboratoriów na przedmieściach Chicago grupa naukowców znalazła sposób na to, by pod wpływem ciśnienia materiał, którym był w tym przypadku cyjanek cynku, rozszerzał się.

Mięsień piwny? Piwo nie ma z nim nic wspólnego

Często sięgasz po piwo, masz wystający brzuch, a twoi znajomi nazywają go "mięśniem piwnym"? Nie ma żadnych naukowych podstaw do tego, by przypisywać go właśnie piciu piwa - uważają amerykańscy badacze.

Odkryto nową część ciała

Czas na napisanie na nowo podręczników okulistyki. Odkryto nową część oka, która jest szóstą warstwą rogówki. Fakt, że się na nią natknięto, ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób oczu.

Wpław z Florydy na Kubę. Pokonała ją meduza

"Australijska pływaczka Chloe McCardel musiała przerwać próbę przepłynięcia wpław z Hawany na Florydę, gdyż została boleśnie poparzona przez meduzę" - poinformowała w czwartek na portalu społecznościowym jej ekipa. W środę po południu McCardel wystartowała z brzegu Florydy, by pokonać wpław odległość dzielącą ją od brzegów Kuby. Dotychczas udało się to tylko jednej osobie 26 lat temu.

Drugie życie muszli zjedzonych ostryg

Luizjana stawia na recykling... muszli. Chodzi o skorupy ostryg, które są niezwykle popularnym przysmakiem w tym amerykańskim stanie. Zdaniem ekologów działających na rzecz odnowy tamtejszego wybrzeża, środowisko skorzysta, jeśli z kuchni i restauracji muszle zamiast na śmietnik trafią do morza.

Wiadomość do czerwonego karła

Zamiast bezczynnie czekać na znak, z którego wynikałoby, że gdzieś poza Ziemią są istoty myślące, członkowie Lone Signal Project namawiają każdego, kto ma dostęp do Internetu, by z ich pomocą 17 czerwca sam wysłał wiadomość w Kosmos. Dzięki tym wiadomościom ludzie zaznaczą swoją obecność we Wszechświecie.

Modyfikowana żywność szkodzi świniom

Naukowcy dowiedli, że prosięta karmione modyfikowaną genetycznie karmą częściej chorują na zapalenie żołądka. Zwierząt cierpiących na tę chorobę było w badanej grupie aż 32 procent.

Suchy lód żłobi marsjańskie wydmy. "Teraz marzę o zjeździe na snowboardzie"

To bryły zmrożonego dwutlenku węgla zjeżdżając po zboczach marsjańskich wydm, pozostawiają na nich charakterystyczne podłużne bruzdy. Choć w wyjaśnieniu zagadki wąwozów liniowych na Czerwonej Planecie pomógł blok suchego lodu zakupiony w ziemskim supermarkecie, na naszych wydmach nie znajdziemy takich samych wyżłobień. - Ten proces należy do kategorii unikalnie marsjańskich - podkreślają badacze.

Ptasie piekło w turystycznych rajach

Tam, gdzie chętnie jeździmy na wakacje, masowo giną ptaki. Nawet 250 mln osobników podczas dorocznej wędrówki przez Morze Śródziemne pada ofiara kłusowników lub tubylców, którzy w rzadkich gatunkach widzą przede wszystkim łatwy posiłek.

Twórcy najlepszego łazika nagrodzeni: 30 tys. zł od prezydenta miasta

30 tys. zł od prezydenta Białegostoku dostali młodzi twórcy Hyperiona, łazika marsjańskiego, który zwyciężył w prestiżowym amerykańskim konkursie na tego typu pojazdy. Miasto zaproponowało też, by konstruktorzy swoją przyszłość związali z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, ale ci mają już w zasięgu ręki międzynarodowe kariery.

Chińczycy w drodze na orbitę

We wtorek po raz pierwszy od roku Chińczycy wylecieli na orbitę wokółziemską. Start chińskiego statku Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie odbył się o godz. 11.38 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

Termity pożarły ponad 60 tys. dolarów

400 tysięcy yuanów, czyli ponad 62 tysiące dolarów, należących do pewnej staruszki, zostało pożartych przez termity. Owady dobrały się do pieniędzy, które przeleżały kilka miesięcy w szufladzie.

Komety uderzały w Ziemię i tak powstało życie?

Pod wpływem uderzeń komet w powierzchnię Ziemi mogły powstać proste cząsteczki, które stały się zaczątkiem życia na planecie - sugerują naukowcy. Opublikowali oni swoje badania w branżowym "Journal of Physical Chemistry".

Chmura jak grzyb atomowy

"Dzisiaj w czasie zachodu słońca zobaczyliśmy taką oto chmurę!" - napisał w poniedziałek na Kontakt Meteo ~Jan i przesłał zdjęcie chmury przypominającej grzyb po wybuchu bomby atomowej. Oświetlona przez zachodzące słońce wygląda niesamowicie. Nasz czytelnik zdjęcie wykonał w Miliczu.

Tierieszkowa chce kolonizować Marsa. "Lot w jedną stronę. Jestem gotowa"

Chociaż od dnia, kiedy została pierwszą kobietą w kosmosie, mija już pół wieku, Walentyna Tierieszkowa nie zamierza odchodzić na emeryturę. 76-letnia kosmonautka teraz chce być jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Tym bardziej, że według niej pozaziemską eksploracją powinni się zajmować profesjonalni kosmonauci, a nie kosmiczni turyści.

Rosjanie stracili satelitę

Niespełna rok wytrzymał na orbicie rosyjski satelita, który miał z Kosmosu badać Arktykę. - Zond-PP uznano za utracony w następstwie usterki technicznej - powiedział rozmówca agencji Interfaks, która poinformowała o awarii.

Blizna na krajobrazie Oklahomy

39 minut wystarczyło, by tornado pozostawiło bliznę na krajobrazie Oklahomy. Ścieżkę, jaką 20 maja pokonał żywioł, doskonale widać na zdjęciu satelitarnym.

10 tys. biedronek stanie na straży przyrody

W pewnym włoskim mieście na straży zieleni miejskiej staną... biedronki. W Latinie nieopodal Rzymu, bo o tym mieście mowa, rozpoczęto eksperyment, w ramach którego pozwolono 10 tysiącom tych owadów powalczyć m.in. z mszycami.

Burunduk, a nie marsjański szczur podbija internet?

Wiewiórkę syberyjską zamiast słynnego "Marsjańskiego Szczura" widzi na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity astronom z toruńskiego planetarium. W ten żartobliwy sposób dowodzi niepewności metody "na oko" zastosowanej przy analizie fotografii przez amatorskich tropicieli życia w kosmosie. - Lubimy szukać tych Marsjan, tych zielonych ludzików na Czerwonej Planecie - stwierdził Jerzy Rafalski.

Łowił burzę, utopił samochód. "Pomyślałem: właśnie zobaczyłem śmierć człowieka"

Podczas ulewy towarzyszącej przejściu tornada przez Yukon w Oklahomie jeden z łowców burz przemierzał zalane ulice i nagrywał trudne warunki atmosferyczne. Reporterska pasja wciągnęła go tak bardzo, że nie zauważył na drodze rozlewiska, z którym jego auto nie miało szans. - Pomyślałem: właśnie zobaczyłem śmierć człowieka - relacjonował policjant, który uratował "rozbitka".

Merkel wysupła 100 mln euro dla powodzian. Bawaria dorzuci 150 mln

Bawarską Pasawę - miasto, które uchodzi za to, które najbardziej ucierpiało w wyniku ostatnich intensywnych opadów deszczu - odwiedziła niemiecka kanclerz Angela Merkel. Kanclerz obiecała, że rząd wesprze ofiary powodzi kwotą 100 mln euro. Sam rząd Bawarii da powodzianom 150 mln euro.