Ciekawostki

Ciekawostki

Meteorolodzy mieli swoje święto

Każdego roku 23 marca świętujemy Światowy Dzień Meteorologii. Data nie jest przypadkowa - upamiętnia wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku. W tym roku obchody święta skupiają się na młodzieży i na ich znaczeniu wobec zmieniającego się klimatu.

W 24 godziny ślad po zimie zniknął. Film poklatkowy topniejącego lodu

Zakończył się sezon zwiedzania jednej z największych atrakcji północnej części Ameryki. Zamknięte zostały lodowe jaskinie na Wyspach Apostoła leżących u wybrzeży Jeziora Górnego. Powodem jest topniejący lód, który stanowi zagrożenie dla turystów. A to, w jak szybki sposób gruba pokrywa lodu na jednym z Pięciu Jezior Północnoamerykańskich potrafi zniknąć, przedstawia opublikowany właśnie film. W zaledwie 24 godziny nie ma śladu po zimie.

"Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie". Polacy osuszają naturalne zbiorniki wody pitnej

- Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie i mniej niż Hiszpania, która jest uważana w Europie za kraj praktycznie pozbawiony wody - powiedział wiceminister środowiska. Na jednego mieszkańca Polski przypada niespełna 1/3 metrów sześciennych wody przypadających na przeciętnego mieszkańca Europy. Co gorsza - zamiast chronić naturalne zbiorniki wody pitnej takie jak np. bagna, osuszamy je.

Węglarczyk z Hadfieldem. Jak się mieszka w kosmosie?

Bartosz Węglarczyk rozmawiał z Chrisem Hadfieldem - astronautą, który jako pierwszy Kanadyjczyk odbył spacer w przestrzeni kosmicznej. Hadfield podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrealizował kilka teledysków, w tym ten do piosenki Space Oddity Davida Bowie. Całą rozmowę zobaczyć można będzie w niedzielę w programie Dzień Dobry TVN.

Pierwsze takie zoo: będzie można zagrać z orangutanami w "kamień, papier, nożyczki"

Orangutany "śmigające" nad głowami będą mogli oglądać odwiedzający zoo w Indianapolis na zmodernizowanym wybiegu dla tych małp. W przeciwieństwie do tych w innych ogrodach, ma być szczególnie rozbudowany w pionie, żeby zwierzęta, podobnie jak w naturze, mogły tam spędzać większość czasów na wysokościach. A to nie koniec atrakcji: gości od małp ma rozdzielać tylko szyba, a na dodatek będą mogli próbować z nimi grać w proste gry.

Świat widziany zza ostrych kłów. Wolontariusz nagrał film z perspektywy ofiary krokodyla

Co widzi ofiara krokodyla? Zwykle nie jest w stanie tego opowiedzieć, ponieważ chwilę później jest martwa i ląduje na dnie brzucha drapieżnika. Chris Madden - opiekun groźnych gadów na Florydzie - postanowił jednak nagrać krótki film "z perspektywy ofiary" krokodyla. Zamontował niewielką kamerę na wysięgniku, i zachowując bezpieczną odległość, po prostu pozwolił gadowi zatrzasnąć silne, najeżone ostrymi zębami szczęki na kamerze.

Nie masz teleskopu? Północny biegun Księżyca obejrzysz w internecie

Obszar równy ponad jednej czwartej powierzchni USA niezwykle dokładnie przedstawia nowa, największa i najdokładniejsza mapa okolic bieguna północnego Księżyca. Specjaliści z NASA wykorzystali w niej 10581 zdjęć pochodzących z instrumentów umieszczonych na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Rusza ogólnoświatowy konkurs. Stwórz własną wizję Saturna!

Szósta planeta od Słońca, druga największa po Jowiszu, jest prawdopodobnie najbardziej fotogeniczną w całym Układzie Słonecznym. Wyjątkową urodę Saturna, bo o nim mowa, od dekady dokumentuje sonda Cassini. Z okazji jej jubileuszu NASA zaprasza wszystkich chętnych do pokazania własnych wizji tej planety, stworzonych z bogatych zasobów zdjęć przysłanych z kosmosu.

"Święty Graal" astrofizyków odkryty. To ostatni element układanki Einsteina

"Zmarszczki" na czasoprzestrzeni, czyli fale grawitacyjne w końcu zaobserwowane - ogłosili w poniedziałek naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zjawisko w teorii przewidział już niemal wiek temu Albert Einstein i jest uważane za ostatni element układanki - wiedzy o tym, jak powstał Wszechświat i jak się przekształcał. To odkrycie może być dla astrofizyków jak Święty Graal - komentuje Reuters.

Merkury kurczy się z zimna. "Planeta straciła 2-4 km średnicy"

Satelity krążące dookoła Merkurego - najmniejszej i najbliższej Słońcu planety w Układzie Słonecznym - wykazały, że przez ostatnie 4 miliardy lat obiekt stracił sporo ze swojej objętości z powodu utraty ciepła. Badacze podkreślają, że zmiany - choć niewielkie względem rozmiarów całej planety - wystarczą, by cały obiekt zmienił swoje rozmiary o kilka kilometrów.

Nowe zdjęcie Głowy Małpy. Hubble znów patrzy w tę stronę

Astronomowie uchwycili w podczerwieni narodziny gwiazd w mgławicy oddalonej od nas o 6,4 tys. lat świetlnych. Malownicze zdjęcie zrobione w lutym, NASA opublikowała teraz. Wszystko w ramach świętowania 24 rocznicy pracy teleskopu Hubble'a na orbicie okołoziemskiej.

Śledzą przeprawę rekina przez Atlantyk. Ciężarna samica wskaże tajny azyl?

Pierwszy przypadek żarłacza białego, który przepłynął z jednej strony Atlantyku na drugą, zarejestrowali badacze z organizacji Ocearch. Przypuszczają, że samica Lydia, którą śledzą dzięki specjalnemu satelitarnemu nadajnikowi, jest ciężarna i doprowadzi ich do terenów wybieranych przez rekinie matki na "porodówki" i "żłobki". To byłby przełom, bo narodzin tych zwierząt dotąd nie udało się zaobserwować.

Coraz mniej deszczu tam, gdzie go brakuje. Ekstremalne opady w miejscach, gdzie jest ich nadmiar

Rejony Amazonii, Ameryki Środkowej i między innymi Indonezji będą coraz bardziej narażone na susze. Do końca tego stulecia liczba bezdeszczowych dni wzrośnie tam o ponad 30. Według naukowców z Instytutu Oceanografii im. Scrippsa (San Diego) obszary, które mają deficyt wody - do schyłku XXI wieku będą miały jej jeszcze mniej. Eksperci zaznaczają jednak, że będą i takie miejsca, gdzie opady staną się wyjątkowo intensywne.

Wnętrze wulkanu otwarte dla turystów

Islandia zaprasza turystów do zwiedzania uśpionego wulkanu - Thrihnukagigur, który znajduje się zaledwie 20 kilometrów od stolicy kraju - Reykaviku. "Serce" wulkanu jest ogromne. W jego wnętrzu możnaby umieścić Statuę Wolności. Otwarcie sezonu planowane jest na maj.