Ciekawostki

Ciekawostki

Orzeszek w centrum Drogi Mlecznej

Najbardziej wewnętrzny region naszej galaktyki w zależności od kąta patrzenia przybiera kształt orzeszka ziemnego, wydłużonego paska albo litery X. Udało się to ustalić dwóm zespołom astronomów, którzy przeanalizowali i połączyli nowe obserwacje tego rejonu nieba pochodzące z kilku teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki tym badaniom powstała najlepsza stworzona dotąd trójwymiarowa mapa centralnego wybrzuszenia Drogi Mlecznej.

Zorza polarna w 3D. Takie zdjęcie może zrobić każdy

Naukowcom udało się wykonać trójwymiarowe obrazy zorzy polarnej jedynie przy użyciu dwóch cyfrowych lustrzanek. Wykorzystanie nowej techniki pozwoli nie tylko wykonywać niezwykłe zdjęcia nawet amatorom, lecz także otworzy badaczom nowe drogi badania tego zjawiska.

Trzystu mężczyzn z trudem złapało małpę

Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.

Kali wraca do szkoły bez pierwotniaka w mózgu

Jej szansa na przeżycie wynosiła zaledwie 1 proc., a lekarze nie wierzyli, że odzyska przytomność. Dwunastoletnia Kali Hardig, do której mózgu dostała się śmiertelnie niebezpieczna ameba, po prawie siedmiu tygodniach walki opuściła szpital i w przyszły poniedziałek wróci do szkoły.

Z orbity zbadają tajemnice burz

NASA przygotowała nowe urządzenie, dzięki któremu wyjaśni zjawiska zachodzące podczas wyładowań atmosferycznych. "Firestation" - które potrafi badać kilka parametrów wyładowania w jednym momencie, niedługo zacznie badać zjawiska burzowe krążąc po orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Śledź huragany na ekranie monitora

Jeśli jesteście ciekawi, którędy szedł huragan Sandy lub Katrina, jaka była skala zniszczeń na każdym etapie i gdzie chmury się rozproszyły, najnowsza aplikacja amerykańskiej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej wam to powie. Wystarczy wpisać nazwę i rok, by jak po sznurku podążyć śladami żywiołu.

Tak lato żegna się z Hiszpanią

Jesień powoli wkracza do słonecznej Hiszpanii, a wraz z nią wilgotne powietrze i mgły. Niektóre są bardzo widowiskowe, jak ta w prowincji Nawarra.

Klimat zabił mamuty. Człowiek tylko pomógł

Zmiany klimatu, a nie człowiek, były głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych - uważają naukowcy. Żeby to potwierdzić wykorzystali analizy DNA i na ich podstawie prześledzili wahania liczebności tych ssaków.

Strzelił do grizzly, a ten mu się odgryzł

Myśliwy, który przyjechał na Alaskę na polowanie z zorganizowaną grupą, został zaatakowany przez niedźwiedzia, którego wcześniej postrzelił. Ze względu na pogodę dopiero następnego dnia mógł po niego polecieć helikopter. Jego stan określono jako "niezagrażający życiu".

Po pół roku na orbicie wrócili na Ziemię

36. ekspedycja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiegła końca. Trzej kosmonauci, którzy przez pięć miesięcy przebywali na jej pokładzie, wrócili na Ziemię. Przed ich wylotem nastąpiło tradycyjne przekazanie zwierzchnictwa, a do pozostającej na orbicie trójki już pod koniec miesiąca dołączą nowi koledzy.

Takiej powodzi jeszcze w Rosji nie było

Ogromna powódź, która od dłuższego zalewa Daleki Wschód Rosji, powoli przesuwa się na północny wschód, wzdłuż biegu rzeki Amur. Obecnie najwyższy poziom wody jest w okolicy Komsomolska.

Następny łazik poszuka życia na Marsie. "Nie wykluczam, że próbki zabiorą ludzie"

Już za kilka lat na Marsie ma wylądować kolejny po Curiosity łazik wysłany przez NASA. Agencja planuje, że będzie niemal identyczny jak poprzednik pod względem konstrukcji, ale dostanie nowe zadania. Ma szukać śladów życia. Możliwe, że zostanie wykorzystany do przetestowania technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie. Do podjęcia próby wysłania tam ludzi w latach 30. XXI w. wezwał agencję prezydent Obama.

Tropikalny Humberto przekształca się w huragan. Może być rekordowy

Tropikalny sztorm Humberto na Atlantyku nabiera siły i w najbliższym czasie prawdopodobnie przekształci się w huragan. Jeśli nastąpi to w środę po południu lub później, żywioł pobije jeden ze statystycznych rekordów. Zostanie wtedy najpóźniejszym huraganem rozpoczynającym sezon tych zjawisk na Atlantyku.

Gdzie chronić się przed tornadem? Jak najniżej

Tornada (w Polsce nazywane trąbami powietrznymi) z każdym rokiem stają się silniejsze. Ich zasięg coraz bardziej się rozprzestrzenia, więc wywoływane przez nie szkody też wzrastają. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce nie spodziewał się tego zjawiska. Naukowcy z USA zbadali, gdzie tornada wyrządzają największe szkody i jak się przed nimi chronić.

Wyszedł z aresztu, trafił do garnka. Smutny koniec bociana "szpiega"

Wyjątkowego pecha miał bocian, którego na początku września zatrzymała egipska policja. Założony mu przez naukowców nadajnik sprawił, że podejrzewano go o szpiegostwo. Kiedy sprawa szczęśliwie się wyjaśniła, nie zdążył nacieszyć się wolnością. Krótko po wypuszczeniu z aresztu trafił na myśliwego, który uznał, że ptak idealnie nada się na posiłek.

Bociany już przyleciały. Do Jerozolimy

Jeszcze niedawno mogliśmy obserwować zwiastujące nadchodzący koniec lata odloty bocianów. Okazuje się, że pierwsze stada lecące do zimowych siedlisk w Afryce zdążyły już przemierzyć szmat drogi. Zaobserwowano je na niebie w pobliżu góry Oliwnej w Jerozolimie. Z drugiej strony część boćków tak się rozleniwiła, że postanowiła zimować w Polsce.

Chrystus z Rio spotkał Księżyc i Wenus

Połączenie fotograficznej i astronomicznej pasji może dać spektakularny efekt. Udowodnił to brazylijski fotoreporter, który w wyjątkowy sposób uchwycił koniunkcję Księżyca i Wenus nad Rio de Janeiro. Jego zdjęcie robi niesamowite wrażenie dzięki obecności trzeciego bohatera - słynnej figury Chrystusa.

Naukowcy potwierdzają: znaleźliśmy największy wulkan na świecie

Wulkan zbliżony powierzchnią do powierzchni Polski zidentyfikował zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Williama Sagera z University of Houston. To największy pojedynczy wulkan na Ziemi, wielkością dorównuje górom marsjańskim, a to czyni go jedną z największych tego typu struktur w Układzie Słonecznym.