Ciekawostki

Ciekawostki

Czasami na niebie można ujrzeć trzy świecące słońca, czasami nasza dzienna gwiazda pojawia się w towarzystwie świecącego okręgu. Halo zapiera dech w piersiach, ale w rzeczywistości nie jest aż tak rzadkie, jakby się mogło wydawać. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" opowiedział w jaki sposób powstaje to zjawisko.

NASA ogłosiła sukces łazika, który zdołał wykopać niewielką dziurkę w marsjańskiej górze. Instrumenty pokładowe, w jakich znalazły się próbki pyłu, przeprowadziły wstępne analizy i wysłały wyniki do komputerów na Ziemi.

- Mamy niewiele czasu - ostrzega rosyjski klimatolog Chabibułło Abdusamatow. Według tego naukowca świat wkrótce będzie musiał zmierzyć się nie z globalnym ociepleniem, a katastrofalnym ochłodzeniem klimatu. Ta mała epoka lodowcowa będzie ciągnąć się przez kilkadziesiąt lat. Jej szczyt nastąpi dopiero około 2060 roku.

Woda obecna na Ziemi jest starsza od Słońca. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. Oznacza to, że obecność wody wyróżnia nie tylko naszą planetę, ale również inne obiekty w Układzie Słonecznym i poza nim.

Efekt końcowy radzieckiego planu zmodernizowania i udoskonalenia rolnictwa na terenie Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu nie do końca wypalił. Widać to gołym okiem na serii zdjęć udostępnionych przez agencję NASA. Piętnaście fotografii z perspektywy satelity na ziemskiej orbicie można śmiało nazwać cyklem przedstawiającym powolną śmierć Morza Aralskiego, niegdyś czwartego największego jeziora świata.

Najmniejsza z pozasłonecznych planet, znana naukowcom jako HAT-P-11b, posiada ślady pary wodnej w swojej atmosferze. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół astronomów, który za pomocą trzech kosmicznych teleskopów zbadał to ciało niebieskie. Odkrycie budzi wielki entuzjazm wśród naukowców, bo wskazuje, że na tej odległej planecie może istnieć życie.

Chmury potrafią namalować piękne pejzaże na niebie. Widziane z góry, pokazują nam inne oblicze. W ramach projektu Windows of Earth naukowcy z NASA publikują zdjęcia naszej planety, zarejestrowane przez astronautów. Zobacz, jak pięknie obłoki prezentują się z perspektywy kosmosu.

W sklepach coraz częściej widzimy ubrania z bawełny ekologicznej, czyli tzw. biobawełny. Ostatnio uszyto szalik, wykorzystując włókna proteinowe z pajęczej sieci. Czy to dopiero początek innowacji na rynku odzieżowym? Okazuje się, że pajęcze sieci mają także inne zastosowania.

Łabędzie to jeden z symboli miłości. O tym, jak bardzo kochają swoje młode, przekonał się wolontariusz Wildlife Aid Foundation (WAF), brytyjskiej organizacji niosącej pomoc dzikim zwierzętom. Kiedy Simon Cowell próbował uwolnić zaklinowanego w płocie młodego ptaka, jego tata go zaatakował.

We wtorek o 4.29 przyszła astronomiczna jesień. Co jest przyczyną zmiany pór roku, a także dlaczego nie powinniśmy przyzwyczajać się do ich dat? Wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Alexander Gerst większość czasu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spogląda przez okno i podziwia świat z wysokości ponad 300 km nad Ziemią. Przy okazji robi setki zdjęć dokumentujących to, co zachwyca go najbardziej: cienie rzucane przez chmury, oko cyklonu, burze piaskowe, zorze polarne, a nawet systemy nawadniania. I regularnie wrzuca je na swojego Twittera.

Tegoroczne lato było najgorętszym sezonem od co najmniej 130 lat, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów - informuje NOAA. W Polsce temperatura również przekroczyła średnią wieloletnią. Naukowcy biją na alarm, że tak wysokie temperatury to skutek globalnego ocieplenia.

W listopadzie sonda Rosetta wyląduje na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Wkład w to wielkie wydarzenie będzie miał również Polak - Artur B. Chmielewski, który od 30 lat pracuje w NASA. Jakie trudności czekają Rosettę podczas manewru lądowania, w jakim celu bada się komety i w jaki sposób dostaje się pracę w największej agencji kosmicznej? Na te pytania odpowiadał Chmielewski w trakcie programu "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24.