Ciekawostki

Ciekawostki

Pluskwy w pociągu? Pomogą liście fasoli

Jeszcze do niedawna pluskwy wydawały się niemal wytępione, ale ostatnio zaczynają powracać, dając się we znaki nie tylko pasażerom polskich pociągów, ale też Amerykanom. Okazuje się, że można łatwo uchronić się przed ich nieprzyjemnymi ugryzieniami - świetną pułapką na te owady są... liście fasoli. Naukowcy pracują teraz nad stworzeniem syntetycznego materiału naśladującego te niezwykłe właściwości rośliny.

NASA zbada, czy da się przyholować asteroidę

W tym tygodniu prezydent USA Barack Obama wystąpi do NASA o przeznaczenie 105 mln dolarów z budżetu Agencji na specjalną misję - donosi "Washington Post". Astronauci mieliby złapać niewielką asteroidę, przyholować ją w pobliże Księżyca, pobrać próbki i je zbadać.

Czerwone wino zdrowe. Ale nie dla osób z nadwagą

Masz nadwagę, ale pijesz czerwone wino licząc na to, że będzie miało dobroczynny wpływ na twoje zdrowie? - Nic z tego – twierdzą duńscy badacze. Jak twierdzą, czerwone wino, owszem, pomaga np. w obniżeniu cholesterolu. Ale tylko osobom z prawidłową masa ciała.

Gigantyczne kraby zdziesiątkują populację ostryg

Złe wieści dla miłośników owoców morza. Na skutek globalnego ocieplenia kraby będą stawały się coraz większe, co jednak nie przełoży się na ilość uchodzącego za przysmak mięsa. Ponadto - jak informują badacze - kraby będą miały niepohamowane apetyty i zdziesiątkują populację ostryg.

"Ocieplenie klimatu to jak wojna w Zatoce"

Margaret Thatcher, "Żelazna Dama" brytyjskiej polityki, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat, była wizjonerem nie tylko politycznym, ale i klimatologicznym. W 1990 pod koniec swojej trzeciej kadencji przestrzegała, że człowiek może spowodować zagładę środowiska, a groźbę globalnego ocieplenia przyrównała do wojny w Zatoce Perskiej.

Wichura porozrzucała puchacze po lesie

Silne wiatry szaleją w południowej Kalifornii. Ich skutki to już kilkanaście tysięcy osób bez prądu, powalone drzewa i zniszczone siedliska dzikich zwierząt. Wichura jest tak silna, że wywiała z gniazda trzy młode puchacze. Najsilniejsze porywy zapowiadana są na dziś na północ naszego czasu.

Król puszczy fika na polanie

Wystarczyło trochę słońca i ciepła, żeby wprawić w dobry nastrój nie tylko ludzi. Beztrosko zrobiło się także na obserwowanej przez kamerę Lasów Państwowych polanie w Puszczy Białowieskiej. Jednemu z leśników udało się wypatrzyć żubra, który wyraźnie poczuł wiosnę.

Nasze serce może mieć zmysł węchu

Nasz nos to nie jedyny organ, który jest w stanie wyczuć kuszący zapach świeżo palonej kawy czy pieczonego chleba. Czujniki węchu znajdują się też w sercu, płucach i krwi - pokazują najnowsze badania.

Kawałek Marsa na Ziemi. Nadal trwa tam życie

Latem temperatura sięga tam 42 st. C, wody jest jak na lekarstwo, ale roślinności nie brakuje. Niekończącą się wędrówkę odbywają tam wydmy. To Wielka Pustynia Piaszczysta. Krajobrazem przypomina powierzchnię Marsa. Powyżej jej zdjęcie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Cudowne leki naszych przodków. Zawierały rtęć i heroinę

Między innymi szkodliwą rtęć oraz heroinę zawierały cudowne specyfiki, którymi ponad 100 lat temu próbowali leczyć się nasi przodkowie. Skład medykamentów przechowywanych przez jedno z amerykańskich muzeów zbadano metodą tzw. fluorescencji rentgenowskiej.

Wody oceanów wchłonęły ciepło i spowolniły globalne ocieplenie

To wody oceanów pochłonęły ogromne nadwyżki ciepła i dlatego w ostatnich latach słabiej odczuwamy skutki globalnego ocieplenia - twierdzą francuscy i hiszpańscy klimatolodzy. Według nich jednak wyhamowanie globalnego ocieplenia jest czasowe i nie potrwa długo. Zmagazynowane w oceanach ciepło za kilka lat wróci do atmosfery, a wtedy możemy doświadczyć jeszcze poważniejszych zmian klimatu niż dotąd.

Czy w kosmosie można płakać?

- Weźcie chusteczkę! - to rada astronauty dla wszystkich ze złamanym sercem, którzy szukaliby ukojenia w kosmosie. Dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Chris Hadfield odpowiadał na pytanie, czy da się płakać w warunkach mikrograwitacji.

Wygrała z funduszem zdrowia. Pojedzie leczyć się z alergii na telewizor i lodówkę

Kobieta uczulona m.in. na telewizor i lodówkę wygrała w sądzie z włoskim funduszem zdrowia, który odmawiał jej finansowania leczenia. Dostała 27 tysięcy euro na wyjazd do Wielkiej Brytanii, gdzie lekarze spróbują zwalczyć jej przypadłość. Jak się okazuje - na tzw. wrażliwość chemiczną i elektrowrażliwośc cierpi poza nią około pół miliona Włochów.

NASA zbuduje kosmiczny holownik, który przechwyci asteroidę

NASA dostanie pieniądze na misję wstępne prace na budową kosmicznego statku, który przechwyci asteroidę i sprowadzi na orbitę Księżyca. Na sfinansowanie misji zgodził się prezydent Barack Obama - twierdzi senator i były astronauta Bill Nelson.

Biały karzeł zakrzywił światło większej gwiazdy

Teleskop Keplera dokonał niezwykłej obserwacji. Zarejestrował, jak niewielki, ale niezwykle silny biały karzeł zakrzywił światło towarzyszącej mu większej gwiazdy. To jeden z pierwszych przypadków, kiedy udało się wykryć to zjawisko, wynikające z ogólnej teorii względności Einsteina, w podwójnym układzie gwiezdnym.

Astronauta poleca sylwestra w Polsce. Zaprezentował Kraków, Warszawę i Szczecin

Czy ktoś mógłby mnie nauczyć, jak wymawiać "szcz"? - zapytał z orbity Chris Hadfield, dowódca obecnej ekspedycji na Międzynarodowej stacji Kosmicznej. Lingwistyczna porada okazała się potrzebna, bo astronauta chce poprawnie wymawiać nazwę Szczecina, który sfotografował z kosmosu. Oprócz tego miasta swoim fanom na Twitterze zaprezentował także widoki Warszawy i Krakowa.

Potężne wulkany na Io nie tam, gdzie myślano

Setki wulkanów na Io - z których wydobywają się nawet 400-kilometrowe fontanny lawy - leżą nie w tym miejscu, w którym sądzono. Powodem błędu może być m.in. obecność podpowierzchniowego oceanu magmy na tym księżycu Jowisza.