Ciekawostki

Ciekawostki

Z Duchem Świętym przez Włochy

Dowiozą, opowiedzą, pokażą. Włoskie biura wprowadziły ofertę La Strada del Papa - śladami papieża. Jak się okazuje, wiele osób zaintrygowała możliwość poznania okolic Piemontu, skąd pochodzi dziadek papieża Franciszka.

Zrewidowali model i wyliczyli: deszczu w tropikach będzie więcej

Badając charakter i chcąc przewidzieć zmiany w natężeniu tropikalnych deszczów, naukowcy napotykali dotąd na problem z oceną, który z dwóch znanych im mechanizmów ma większy wpływ na to zjawisko pogodowe. Salomonowe rozwiązanie na dziś brzmi: oba mechanizmy się uzupełniają. Jeden działa sezonowo, drugi w dłuższej skali - dowodzą naukowcy z Hawajów i San Diego. Co to oznacza?

"Wyhodowane" nerki zadziałały w ciałach szczurów

Naukowcom z General Hospital w Bostonie udało się stworzyć w warunkach laboratoryjnych szczurzą nerkę, która po przeszczepieniu do organizmu prawidłowo podjęła pracę. Narząd powstał dzięki nowej metodzie osadzania komórek macierzystych na rusztowaniu z białek włóknistych. Jeśli w podobny sposób uda się zbudować ludzką nerkę, pozwoli to na lepsze leczenie cierpiących na niewydolność nerkową.

Takiego blasku astronomowie jeszcze nie widzieli

Przestrzeń kosmiczną rozświetla właśnie najjaśniejszy blask, jaki astronomowie kiedykolwiek zaobserwowali we Wszechświecie. Wyemitował go blazar o egzotycznie brzmiącej nazwie Markarian 421.

Wycieńczyła go długa zima. Był bezsilny

Przedłużająca się zima doprowadziła bielika z okolic Olsztyna do skrajnego wycieńczenia. Zwierzę było na tyle słabe, że nawet nie próbowało bronić się przed ludźmi. Trafiło do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna.

Czerwone mrówki skuteczne jak sejsmografy

Wybór miejsca do zamieszkania przez czerwone mrówki nie jest przypadkowy. Okazuje się, że najchętniej wybieraną przez nie lokalizacją są pęknięcia w płycie tektonicznej Ziemi. Choć jest to sprzeczne z logiką, to właśnie tam najchętniej budują mrowiska.

Trzy miliony nazwisk na dnie Morza Arktycznego

Młodzi działacze Greenpeace dotarli na biegun północny, by pod grubą warstwą śniegu i lodu zatopić "kapsułę czasu". Zawiera ona blisko trzy miliony nazwisk osób popierających ruch ocalenia Arktyki.

Zapolujcie na szóstą planetę od Słońca

W nadchodzących tygodniach warto poszukać na niebie Saturna, bo warunki do obserwowania go będą bardzo dobre. Niewykluczone, że ci, którzy posłużą się lunetą, dojrzą także pierścienie i księżyce tej szóstej od Słońca planety.

Odkryto najstarsze zarodki dinozaurów

Nawet 200 mln lat liczą sobie zarodki dinozaurów, które odkryto w Chinach. To czyni je najstarszymi na świecie. Jak się okazało, odnaleziono embriony lufengozaurów.

Danio pręgowany pomoże nas uzdrowić

Poznajecie tę rybę? To danio pręgowany, zwany też zebrafish (czyli ryba-zebra). Pływa w naszych akwariach. Teraz jego hodowlą zajmie się Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Ryba posłuży do badań nad nowotworami i starzeniem się.

Orbirter odszukał ślady radzieckiej misji na Marsa?

Zdążył wysłać jedno zdjęcie z Marsa, a potem utracono z nim łączność. Mowa o radzieckim lądowniku, który na początku lat 70. jako pierwszy wylądował bezpiecznie na Czerwonej Planecie. Grupa Rosjan prawdopodobnie odnalazła lądownik na jednym ze zdjęć udostępnionych przez NASA.

Dwutlenek węgla trzeba będzie "odsysać"?

Niewykluczone, że trzeba będzie "odsysać" gazy cieplarniane z powietrza, jeśli do 2030 roku nie uda się ograniczyć ich emisji - wynika z fragmentów najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, który w całości zostanie opublikowany w 2014 roku.

Cała prawda o płatkach śniegu

Nie są takie idealne, rzadko nawet symetryczne - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Utah, którzy przez 2 lata fotografowali padający śnieg. Użyli specjalnej kamery 3D i podzielili płatki na różne kategorie. Ich ustalenia pozwolą opracować nowe modele pogodowe.

Arystoteles "hamulcowym" badania meteorytów

- Arystoteles okazał się "hamulcowym" badania meteorytów - opowiadał prof. Andrzej Manecki z Krakowa, który rozpoczął dwudniowe seminarium meteorytowe w Morągu. Zjechali na nie pasjonaci meteorytów z całej Polski.

Sandy już nigdy więcej nie uderzy. Nie będą używać tego imienia

Żywioł o imieniu Sandy nie uderzy już nigdy więcej. Światowa Organizacja Meteorologiczna usunęła je z rejestru nazw nadawanych huraganom. Ostatnim przypadkiem pozostanie ten, który w październiku 2012 r. zdewastował Jamajkę, Kubę i Wschodnie Wybrzeże USA, zabijając ponad 200 osób.