Ciekawostki

Ciekawostki

Będą latać na przechwycone asteroidy. NASA pokazała wizualizację

Znaleźć, przechwycić, przekierować, przebadać - to główne założenia niedawno ogłoszonej misji NASA dotyczącej asteroid bliskich Ziemi. Teraz agencja opublikowała wizualizacje pokazujące, jak ten proces miałby wyglądać. Możemy na nich zobaczyć m.in. wyprawę statku Orion do schwytanego w specjalną "torbę" obiektu i astronautów pobierających próbki z jego powierzchni.

Nastawiasz pranie na "delikatne"? To może być niezdrowe

Świeże pranie zachwyca świeżym zapachem, jednak nie powinniśmy łatwo dać się zwieść fałszywemu wrażeniu czystości. Naukowcy ostrzegają, że nawet na rzeczach właśnie wyjętych z pralki może czaić się mnóstwo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Wszystko przez łagodne programy prania w niskich temperaturach.

Studenci mogą zaplanować misję na Marsa. Szansa dla Polaków?

Polscy studenci mogą z powodzeniem zaplanować misję na Marsa, która powalczy o główną nagrodę - uważa europejski koordynator organizacji The Mars Society, organizacji, która ma na celu doprowadzenie do eksploracji i przyszłego osadnictwa na Marsie. Zachęca ich do udziału w konkursie dla młodych inżynierów ogłoszonym przez milionera i pierwszego kosmicznego turystę Dennisa Tito. Chodzi o stworzenie projektu prostej, taniej i bezpiecznej dwuosobowej misji na Marsa.

Szczęśliwa ósemka - to oni polecą na Marsa

NASA ogłosiła ośmiu kandydatów, którzy prawdopodobnie polecą na Czerwoną Planetę. Czworo kobiet i mężczyzn zostało wybranych z grupy tysięcy kandydatów po ponad półtora roku wyczerpujących testów.

Jedna Ziemia nie wystarczy? "Żyjemy na ekologiczny kredyt"

Ludzie konsumują coraz większe ilości ziemskich zasobów naturalnych. "Zjadamy" naszą planetę w zastraszająco szybkim tempie - alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Według jej szacunków już w 2030 r. będziemy potrzebować więcej niż dwóch planet, aby ludzkość mogła przetrwać.

Delfin gonił za rybą, aż trafił do walijskiej rzeki

Pogoń za pożywieniem zaprowadziła delfina pochodzącego z Zatoki Biskajskiej aż do Walii. Ssak pływa teraz w wodach rzeki Dee. Jest cały czas monitorowany przez naukowców. Przyglądają mu się także mieszkańcy, którzy poprzez portale społecznościowe wymieniają się jego zdjęciami.

Korale Egipcjan pochodziły z kosmosu

Dotąd uważano, że starożytna egipska biżuteria, przechowywana w Londynie została wytopiona z rudy żelaza, teraz naukowcy znaleźli dowód na to, ze wykuto ją z kawałków meteorytów.

Za duży kąsek? Rekinowi ofiara stanęła w gardle

Badacze z ORB Lab podczas rutynowego połowu rekinów, by je oznaczyć, zastali dosyć niecodzienną sytuację. Gdy morski zabójca otworzył paszczę, poza trzema rzędami ostrych jak brzytwa zębów naukowcy zobaczyli... kolejną paszczę. Okazało się, że duża ryba w złapała mniejszą, ale nie zdołała jej do końca przełknąć.

ALMA podgląda narodziny gwiazdy. Takich obrazów jeszcze nie było

Największy na świecie interferometr radiowy ALMA umożliwił astronomom wyjątkowo dokładne obserwacje nowo narodzonej gwiazdy. Analizując obiekt Herbig-Haro 46/47 odkryli, że jego dżety są bardziej energetyczne, niż sądzono do tej pory, a do tego dostrzegli nowy, wcześniej nieznany dżet. - ALMA na pewno zrewolucjonizuje pole badań nad powstawaniem gwiazd - twierdzą.

Cztery pasożyty, które chcą zjeść twój mózg

Szukają domu w ciele człowieka, a gdy już go znajdą, po prostu wyniszczają cały organizm. Zrobią to powoli i bardzo dokładnie lub gwałtownie i pobieżnie. Efekt zawsze będzie taki sam - śmierć. Poznajcie cztery mikroorganizmy pożerające mózg.

Przy ISS dostrzeżono dziwny obiekt

Niezidentyfikowany obiekt latający w otoczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wypatrzyli astronauci z jej pokładu. Coś, co przypominało świecącą pomarańczową meduzę, dryfowało powoli w przestrzeni kosmicznej. Specjalistom z ziemi udało się szybko rozpoznać tajemniczy element, jednak historia takich przypadków pokazuje, że oficjalne wyjaśnienie zapewne nie wszystkich przekona.

Co się stanie z twoim domem podczas trzęsienia ziemi?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać nad tym, w jaki sposób zachowują się konstrukcje budynków podczas trzęsienia ziemi? Pewnie nie, ale są ludzie, którym to zagadnienie spędza sen z powiek. Niedawno połączone siły amerykańskich naukowców przeprowadziły eksperyment, który pokazał, jak zachowuje się konstrukcja budynku w trakcie wstrząsów.

Piana gaśnicza spadła na operatora kamery

Zapał pewnego kamerzysty, dokumentującego akcję strażaków w amerykańskim stanie Kolorado, został skutecznie ugaszony. Strażacy niechcący zrzucili na niego z helikoptera środek gaśniczy.

Monstrualne galaktyki z wiekiem tracą apetyt

Żarłoczne galaktyki z wiekiem tracą apetyt na wchłanianie innych ciał niebieskich - do takiego wniosku doszli tajwańscy badacze po analizie danych NASA. Jednocześnie zastanawiają się, czy kosmiczna dieta galaktyk, to nie błąd obserwacyjny spowodowany niedoskonałością naszych teleskopów.

Każdy będzie mógł zgłosić nazwę dla egzoplanety

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zmieniła swoje oficjalne stanowisko w sprawie nazywania planet pozasłonecznych. W ostatnim oświadczeniu instytucja przystała na nadawanie egzoplanetom słownych nazw zamiast oznaczeń. Poza tym dzięki nowym zasadom procedura wybierania nazwy będzie otwarta dla szerokiej publiczności.

Za pomocą światła unieśli diamenty

Obecnie technologia jest już na tyle rozwinięta, że nawet lewitacja nikogo nie dziwi. Zmieniają się tylko techniki, które do niej prowadzą. Niedawno sukcesem popisali się szwajcarscy naukowcy, którzy utrzymali obiekt w stanie lewitacji przy pomocy fal akustycznych, teraz amerykańscy badacze unieśli nanodiamenty za pomocą światła.