Ciekawostki

Ciekawostki

Luca Parmitano: nowa gwiazda 400 km nad Ziemią

Przystojny Włoch, który od dzieciństwa wiedział, że najfajniejszą pracą we Wszechświecie jest latanie w Kosmos. To Luca Parmitano. Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS) od 29 maja, zdobywa serca internautów, dzieląc się z nimi m.in. swoimi niezwykłymi zdjęciami, a także pisząc bloga.

"Niebo jest po prostu doskonałe"

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy mogą oglądać z unikalnej perspektywy nie tylko naszą planetę, ale i niebo nad nią. Niezwykłe kształty i układy chmur oraz ich gra ze światłem w ziemskiej atmosferze wciąż przyciągają ich wzrok i obiektywy.

Zemsta faraona? Egipska figurka sama się obraca

"Kilka miesięcy temu zauważyliśmy, że nasza statuetka z działu Świat Egipski obraca się wokół własnej osi niezauważalnie wolno" - pisze na swoim blogu Muzeum w Manchesterze. Pracownicy postanowili nakręcić film, by sprawdzić, jak zachowa się figurka.

Co dalej ze schroniskiem Samotnia?

- Wiele miejsc jest zamienianych na bardziej komercyjne, a Samotnia uchowała się ze swoim klimatem – twierdzą turyści, którzy walczą właśnie o swoje kultowe schronisko. Wszystko dlatego, że niezadowolone z zysków PTTK, ogłosiło przetarg na nowych dzierżawców.

Naukowcy odkryli trzy Superziemie. Może na nich istnieć życie

Wokół gwiazdy Gliese 667C krążą trzy planety - podaje BBC News, podsumowując najnowsze ustalenia niemieckich i brytyjskich naukowców. Znajdują się na tyle blisko gwiazdy, że teoretycznie może wytworzyć się na nich życie. Wcześniejsze ustalenia mówiły o jednej planecie znajdującej się w tej strefie.

Sześć godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej

6 godzin i 34 minuty spędzili we wtorek w otwartej przestrzeni kosmicznej rosyjscy kosmonauci Fiodor Jurczichin i Aleksander Misurkin. W tym czasie wykonali kilka prac technicznych związanych z planowanym powiększeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o nowy rosyjski moduł. Dla Misurkina był to pierwszy kosmiczny spacer w karierze.

Na krześle ogrodowym przez Góry Kaskadowe

Dostać się ze stanu Waszyngton do Idaho na... krześle ogrodowym, które unosiłyby balony - takie marzenie miał pewien 60-letni Amerykanin. W sześćdziesiąte urodziny wzniósł się w powietrze.

Chińczycy zacumowali w Kosmosie w trybie ręcznym

Chiński statek załogowy Shanzhou 10 z trojgiem astronautów na pokładzie zacumował w niedzielę w trybie sterowania ręcznego do bezzałogowego modułu orbitalnego Tiangong. Dokładnie 10 dni temu ten sam manewr załoga wykonała w trybie automatycznym.

Perygeum i pełnia. Powrót Super Księżyca

W Warszawie Księżyc wzejdzie ok. 20.50, czyli niemal równocześnie z zachodem słońca. Warto wtedy spojrzeć w niebo, bo Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Towarzyszyć temu zjawisku będzie pełnia. Ogromną tarczę naturalnego ziemskiego satelity mogliśmy oglądać już w nocy z soboty na niedzielę.

Brutalne zderzenie dwóch galaktyk

W oddalonych o 326 mln lat świetlnych rejonach kosmosu teleskop Hubble'a natrafił na spektakularny widok. Przypominający zrywającego się do lotu kosmicznego ptaka obiekt wydaje się subtelny i zwiewny. W rzeczywistości to efekt dość brutalnego procesu: zderzenia dwóch galaktyk.

Jak pić podczas upałów

Jak radzić sobie z upałem? - Myślę, że najlepiej nie wychodzić z domu, tylko siedzieć pod wentylacją i jeść lody - mówiła napotkana przez reporterkę TVN24 kobieta. Dietetyk radzi jednak, by przede wszystkim pić i tłumaczy, jak robić to z głową.

Mistrz pływa ostrożnie. Warto iść za jego przykładem

- Na jeziorach boję się wypływać samemu, bo nigdy nie wiadomo - mówił w TVN24 wielokrotny mistrz Europy i mistrz świata w pływaniu. Warto wziąć sobie te słowa do serca, biorąc pod uwagę statystyki: od początku maja w Polsce utopiło się już prawie 100 osób.

Mieli chronić kraj przed UFO, zajmowali się porwanym psem. Ostatnie dokumenty dostępne

Brytyjczycy dowiedzieli się właśnie, czym w ostatnich latach funkcjonowania zajmowało się biuro, które miało chronić kraj przed niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, czyli UFO. Jak pisze BBC, po lekturze dokumentów resort obrony ocenił, że te działania nie niosły ze sobą celów obronnych. Pracownikom biura doradzono zaś, by zajęli się... pożyteczniejszymi sprawami.

Mewy przelecą ponad 120 km, by zjeść chipsy

Zapach smażonych ziemniaków, który wydobywa się z fabryki chipsów w belgijskim Mouscron, wabi mewy żyjące w oddalonym o ponad 60 km Zeebruge. Ptaki te pokonują kawał drogi w tę i z powrotem, tylko dlatego, że mają nadzieję na posilenie się swoim przysmakiem.

Superpojemna płyta ma zmieścić 50 tys. filmów w HD

Naukowcy z Australii opracowali technologię, dzięki której na zwykłej płycie będzie można zapisać 1 petabajt danych, czyli tysiąc terabajtów - donosi portal "The Conversation". Oznacza to, że na jednym dysku będzie można zapisać 50 tys. filmów w HD.

Mamy lato! Przyszło o godz. 7.04

O godz. 7.04 polskiego czasu, Słońce wstąpiło w znak Raka. To oznacza, że mamy astronomiczne lato i najdłuższy dzień w roku. Od jutra dzień będzie się skracał.

Śmiertelne żniwo Orlej Perci. "Nie zamkniemy tego szlaku"

To najniebezpieczniejszy szlak w polskich Tatrach. W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób. Tym razem już na rozpoczęcie sezonu góra okazała się zbyt dużym wyzwaniem dla jednego z turystów. Jego wyprawa skończyła się tragicznie. TPN zdaje sobie sprawę z tego jak trudny jest szlak, ale ograniczenia dostępu do niego nawet nie rozważa.

Kolory Ziemi w obiektywie satelity NOAA

75 proc. planety jest niezmiennie błękitna dzięki wodom oceanicznym, kolor pozostałej części ulega nieustannym przeobrażeniom. Dzięki wizualizacji stworzonej ze zdjęć satelity pogodowego Suomi NNP możemy prześledzić, jak w ciągu roku zmieniała się porastająca Ziemię roślinność.

Alaska nietypowo bezchmurna i rekordowo gorąca

Układy baryczne potrafią bardzo silnie oddziaływać na pogodę, czasem wywołując zjawiska nietypowe dla danego obszaru. Tak zdarzyło się w przypadku Alaski. Wyż nie tylko "wyczyścił" niebo nad tym wyjątkowo pochmurnym regionem, ale też sprawił, że temperatury w niektórych miejscach sięgnęły tam nawet 36 st. C.