Ciekawostki

Ciekawostki

Jak wyciągnąć drzazgę? Ta wiedza może się przydać podczas pracy w ogrodzie, pobytu na placu zabaw czy na pikniku. Szczególnie bolesna jest drzazga wbita pod paznokieć. Kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza? Wszystko zależy od rodzaju drzazgi.

Mole spożywcze są szkodnikami, które bardzo chętnie zamieszkują w domowych kuchniach. W szafkach znajdują swoje ulubione przysmaki: mąkę, otręby, kasze, cukier. Co zrobić, żeby mole omijały twoją kuchnię? Jakie są domowe sposoby na pozbycie się larw?

Grzyby jadalne rosną dziko w naturze, ale niektóre, takie jak pieczarka czy boczniak, są hodowane sztucznie. Jadalne grzyby rosnące w lasach nie zawsze jest łatwo rozpoznać. W razie wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, należy zasięgnąć rady w terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Mrówki, choć to pożyteczne owady, w domach nie są mile widzianymi gośćmi. Tym bardziej, że niektóre gatunki przenoszą choroby. Zanim sięgniesz po trutki, wypróbuj domowe sposoby na mrówki. I dowiedz się, co zrobić, żeby owady nie wracały już do twojej kuchni.

Latające kleszcze to potoczna nazwa strzyżaków jelenich (sarnich). Te „kleszcze” ze skrzydełkami należą do owadów, a nie pajęczaków. Nie są groźne dla człowieka tak jak kleszcze, jednak ślady po ich ugryzieniu są bolesne i wywołują przewlekłe zapalenie skóry. Strzyżaki żerują w lasach. Atakują stadnie.

Muszki owocówki to nieproszeni goście w naszych kuchniach. Można spróbować je odpędzić, ale nie jest to długofalowe rozwiązanie. Jak się pozbyć muszek owocówek? Domowe sposoby są ekologiczne i bardzo skuteczne.

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Sposoby na meszki warto znać i stosować na co dzień. Te wyjątkowo dokuczliwe owady mogą bowiem nie tylko powodować przykre dolegliwości, ale w skrajnych przypadkach nawet zagrażać naszemu zdrowiu. Jak uniknąć ukąszenia? I co zrobić, gdy nie uda mu się zapobiec?

Temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza mocno wpływa na życie wielu osób. W Polsce mierzymy się właśnie z takimi wartościami i prognozy nie wskazują na to, abyśmy szybko przestali. Nie wszyscy wiedzą jednak, która płeć jest bardziej narażona na ich działanie oraz na przykład, jak bardzo nagrzewają się miasta. Zebraliśmy 10 ciekawostek na temat upałów.