Ciekawostki

Ciekawostki

Czym jest tundra i jaki klimat tam panuje?

W tundrze zimą temperatura spada do -50 stopni Celsjusza, noc polarna trwa wiele miesięcy. Ziemię pokrywa tu warstwa wieloletniej zmarzliny. Jak wygląda życie w tak ekstremalnych warunkach? W artykule przedstawiamy charakterystyczną dla tundry florę i faunę oraz mieszkańców tej części globu. Odpowiadamy też na pytanie, dlaczego w tundrze nie rosną drzewa.

Co wpływa na zachmurzenie? Jak powstaje mapa zachmurzeń?

Meteorolodzy i inni uczeni zbierają dane, by na ich podstawie tworzyć mapy synoptyczne i prognozy pogody. Obserwuje się m.in. pokrywę i rodzaj chmur. Zachmurzenie to jeden ze składników pogody, a zależy od tego, jakie jest danego dnia ciśnienie atmosferyczne. W artykule wyjaśniamy, co wpływa na zachmurzenie i jak powstaje mapa zachmurzenia.

Ocean Spokojny. Największy akwen na świecie jest "pacifico" tylko z nazwy

Ocean Spokojny zajmuje aż 30% powierzchni ziemi, co czyni go największym akwenem na świecie. Jak potwierdza wielu żeglarzy, spokojny jest tylko z nazwy, ponieważ to jeden z najbardziej burzliwych i nieprzewidywalnych akwenów. Jaka jest jego historia i jakie wyjątkowe miejsca kryje? Obok rajskich wysp: Polinezji czy Hawajów, ma też ciemne strony: wyspę śmieci i Pacyficzny Pierścień Ognia.