Naukowcy z amerykańskiego Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie. Umożliwia on tworzenie prognoz zmian w ziemskiej atmosferze nawet na dwa lata do przodu. To możliwe dzięki nieustannemu napływowi niezliczonych danych, które na bieżąco przetwarza należący do NASA superkomputer Discovery.
"Portret wiatru" to model pozwalający na opracowywanie szczegółowych prognoz zmian w atmosferze.
Funkcjonujący także pod nazwą "Goddard Earth Observing System Model" (w skrócie GEOS-5 - red.) opracowali naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda.
Dane, na których opiera się model, przetwarza w czasie rzeczywistym pracujący w Centrum superkomputer Discovery. To aktualne dane takie jak temperatura mórz w każdym miejscu na Ziemi, aktywność wulkanów na świecie, poziom emisji gazów itp.
Wszystkie barwy nauki
GEOS-5 pozwala przewidzieć, co wydarzy się 3,5 kilometra nad naszymi głowami przez najbliższe trzy miesiące. Te "niskie" wiatry na mapie oznaczono jako najjaśniejsze, białe smugi.
Umożliwia on również prognozę dla potężnych wiatrów znajdujących się wyżej w troposferze. Te znajdujące się 7 kilometrów nad powierzchnią Ziemi potężne masy powietrza, pędzące średnio 630 km/godz. zostały oznaczone na czerwono, przechodząc w żółć tam, gdzie prędkość jest mniejsza.
Poszczególne prądy strumieniowe, znajdujące się nad naszymi głowami, naukowcy podporządkowali poszczególnym kolorom. Dzięki temu wystarczy jeden rzut oka, by uzmysłowić sobie położenie i rozmiary każdego z nich.
Wyjątkowy model
Bogactwo informacji, tworzących GEOS-5, pozwala na wnikliwe badania zachodzących zmian. Analiza danych umożliwia określenie i zlokalizowanie bezpośrednich przyczyn takich zjawisk jak cyklony czy huragany. Model GEOS-5 stanowi unikalne narzędzie pracy synoptyków i klimatologów.
Autor: mb/mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA