Ciekawostki

Ciekawostki

Kosmiczne czarne wdowy. Z ich partnerów zostaje jedynie pył

Naukowcy NASA zauważyli, że kilka pulsarów - gwiazd neutronowych wysyłających regularnie potężne impulsy - "zmieniło" lub "zgubiło" obiekty na swoich orbitach. Gdy badacze uważnie przyjrzeli się temu zjawisku, okazało się, że zmiany były efektem działania samych pulsarów. Niewielkie, bardzo gęste gwiazdy, zachowywały się jak pająki znane pod nazwą czarna wdowa - pochłaniały materię z orbitujących dookoła obiektów zupełnie je eksterminując.

Gigantyczne eksplozje obejmują całą Wenus. Mogą "odessać" jej jonosferę

Naukowcy odkryli ostatnio, że zjawiska kosmicznej pogody, które nie wyrządzają większych szkód Ziemi, w innych miejscach mogą mieć dramatyczne konsekwencje. Gigantyczne eksplozje, nazywane gorącymi anomaliami przepływu, nie przedostają się do wnętrza ziemskiej magnetosfery, natomiast na Wenus są większe niż cała planeta i występują po kilka razy dziennie. Według naukowców może to doprowadzić do odessania jonosfery, czyli jedynej osłony Wenus przed radioaktywnym wiatrem słonecznym.

Najdłuższy obiekt w galaktyce: jego ogon ma 37 lat świetlnych

- Nigdy nie widzieliśmy obiektu, który poruszałby się tak szybko, a przy tym wysyłał tak długi dżet - informują naukowcy. Dzięki ich wnikliwym analizom udało się odkryć pulsar, czyli szybko obracającą się gwiazdę, która ciągnie za sobą "ogon" długi na 37 lat świetlnych.

"Potępienie i piekło" dla Arabów, którzy polecą na Marsa

Skończyły się marzenia Arabów o wyprawie na Czerwoną Planetę. Duchowni przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowali niedawno, że udział w programie Mars One (który zakłada kolonizację Czerwonej Planety) jest oficjalnie zabroniony. Tych, którzy zdecydują się na wyprawę w Kosmos, czeka potępienie i piekło.

Najpierw się rozlewa, a potem rozpada. NASA pokazuje, jak wybucha supernowa

Eksplozja supernowej nie przypomina gwałtownie rozciągającej się piłki, kończącej się rozerwaniem gwiazdy. Astronomowie odkryli, że ten proces jest zaburzony, bo fala uderzeniowa wybuchu niemal zamiera i ożywia ją dopiero rozlanie się wewnętrznych obszarów gwiazdy. Rozwiązanie jednej z największych zagadek astronomicznych umożliwił nowoczesny teleskop NuSTAR, który według naukowców jest dokładny jak narzędzie kryminalistyczne.

Szukała psa, zapadła się 6 m pod ziemię. Lej krasowy zaskoczył ją na własnym podwórku

Przypadek mieszkanki amerykańskiego Portland świadczy o tym, że niebezpieczne sytuacje mogą się przytrafić nawet tuż za progiem własnego domu. Kobieta wyszła na podwórko, szukając psa, bo zwierzak nie przychodził na wołanie, zupełnie jakby zapadł się pod ziemię. Okazało się, że to nie tylko figura retoryczna - kobieta wpadła do głębokiego leja krasowego, który wcześniej pochłonął jej pudla.

Znalazł złote rybki w kałuży. Przyniosły je wody powodziowe

Pewien Anglik, spacerując, zauważył w kałuży dwie złote rybki. Postanowił, że złowi je do imbryczka. Choć brzmi to jak początek bajki, historia jest zupełnie prawdziwa i przytrafiła się Dave'owi Pope'owi, mieszkańcowi południowego wschodu Anglii. Trzecią rybkę w pobliskiej kałuży znalazło dziecko jego sąsiadów i wszystkie trzy obecnie pływają w wiaderku na tyłach angielskiego ogródka.

Chmura pyłu znad Sahary zawisła nad Niemcami

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) udostępniła zdjęcie pokazujące zasięg strefy pyłu przyniesionego przez wiatry nad południową i zachodnią Europę znad Sahary. Jak informuje DWD, chmura unoszącego się w powietrzu piasku sięga południowych Niemiec.

Amerykański sen nie dla karpi. Chicago szykuje eksterminację przyprawioną pieprzem i cytryną

Mieszkańcy Chicago mają osiągający metr długości i 30 kilogramów problem pływający w Wielkich Jeziorach Północnoamerykańskich. Jest nim tołpyga, czyli karp azjatycki, obcy gatunek w tych wodach, znany ze swojego destrukcyjnego wpływu na środowisko. By ocalić ekosystem największych zbiorników w Stanach Zjednoczonych, postanowiono przeprowadzić eksterminację przerabiając wszystkie ryby na kotlety.

Asteroida 2000 EM26 blisko Ziemi. Przelot pokazał serwis Slooh

We wtorek o godz. 3 czasu polskiego asteroida wielkości trzech boisk futbolowych przeleciała niespełna 3 mln kilometrów od Ziemi, w skali astronomicznej w zasadzie musnęła naszą planete. By zostać świadkiem jej przelotu w czasie rzeczywistym - wystarczyło mieć dostęp do internetu.

Rumuński rząd zdecyduje, czy nadać delfinom status osób pozaludzkich

Rumuński polityk złożył projekt ustawy, która gwarantowałaby prawo do wolności, dobrobytu i godnych warunków życia każdemu przebywającemu w granicach kraju... delfinowi. Polityk, wyróżniający się na tle pozostałych m.in. bródką i długimi włosami, domaga się uznania tych zwierząt za osoby pozaludzkie (ang. non human person).

Jak długo na Marsa? Od kilku minut do kilkuset dni

Ile czasu trwałaby podróż na Marsa? To pytanie nurtuje wielu entuzjastów astronomii. Okazuje się jednak, że trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od mnóstwa czynników. Między innymi od wzajemnego położenia Ziemi i Marsa oraz od możliwości technologicznych.

Wulkaniczny pył blokuje dostęp światła. To może popsuć lato w Europie

- Potężne wybuchy wulkanów ze strefy tropikalnej przynoszą chłodne i deszczowe lata w Europie - donoszą naukowcy. Wszystkiemu winne są niewielkie cząsteczki pyłów i aerozoli, które blokują dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. W ostatnich miesiącach odnotowywanych jest coraz więcej erupcji wulkanów z pacyficznego pierścienia ognia. Czy rok 2014 będzie "rokiem bez lata"?

Ptaki palą się w locie nad elektrownią słoneczną

Największa amerykańska elektrownia słoneczna, zdolna zaspokoić potrzeby około 140 tysięcy gospodarstw, którą wybudowano za ponad dwa miliardy dolarów, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla przelatujących nad nią ptaków. Lustra skupiające promienie słońca generują temperaturę, która topi pióra.

W starciu z Kosmosem nie mamy szans. "To nie jest pokojowe miejsce"

Co takiego zmieniło się od czasu wydarzeń z Czelabińska? - Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że Ziemia jest częścią Kosmosu, a Kosmos to nie jest miejsce stabilne. To nie jest miejsce pokojowe - mówi dr Tomasz Rożek, fizyk. Prócz tego zainicjowano szereg pomysłów na doskonalenie systemu ostrzegania przed niebezpieczeństwem płynącym z Kosmosu, bo jak na razie w walce z planetoidami jesteśmy zupełnie bezradni.

Robili kanalizację, znaleźli kieł mamuta

Na niezwykły skarb natrafili robotnicy w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Podczas prac ziemnych wykopali spory fragment kła mamuta. Według specjalistów z miejskiego muzeum, skamielina ma co najmniej 10 tys. lat.

Z kosmosu policzą wieloryby

Brytyjscy naukowcy stworzyli nowoczesny system liczenia wielorybów. Wykorzystali do tego zdjęcia satelitarne i specjalny program komputerowy. Jeżeli dalszy plan badaczy się powiedzie, być może wkrótce w taki sam sposób można będzie obserwować dowolne gatunki zwierząt żyjących na kuli ziemskiej.

Wikingowie: świat skończy się 22 lutego

Według mitologii wikingów zagłada świata nastąpi 22 lutego 2014 roku. Najpierw zatrzęsie się ziemia, a później całą planetę zaleje woda. Znawcy tradycji ludów nordyckich informują, że na świecie już dzieją się wydarzenia, które zwiastują apokalipsę.

Soczi okiem astronautów: świetlista wyspa z dziesiątek kropek i kresek na czarnym tle

Igrzyska zimowe w Soczi skupiają na sobie oczy całego świata. Większość obiektów została wybudowana specjalnie na tę imprezę. Gdy zapada zmrok i zapalają się światła na terenie Parku Olimpijskiego trudno powstrzymać zachwyt. Podzielają go nawet ci, którzy na Ziemi nie przebywają. Dla astronautów obecnie zamieszkujących stację ISS Soczi wygląda bowiem jak świetlana wyspa na oceanie wszechobecnej czerni.