Ciekawostki

Ciekawostki

36. ekspedycja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiegła końca. Trzej kosmonauci, którzy przez pięć miesięcy przebywali na jej pokładzie, wrócili na Ziemię. Przed ich wylotem nastąpiło tradycyjne przekazanie zwierzchnictwa, a do pozostającej na orbicie trójki już pod koniec miesiąca dołączą nowi koledzy.

Ogromna powódź, która od dłuższego zalewa Daleki Wschód Rosji, powoli przesuwa się na północny wschód, wzdłuż biegu rzeki Amur. Obecnie najwyższy poziom wody jest w okolicy Komsomolska.

Już za kilka lat na Marsie ma wylądować kolejny po Curiosity łazik wysłany przez NASA. Agencja planuje, że będzie niemal identyczny jak poprzednik pod względem konstrukcji, ale dostanie nowe zadania. Ma szukać śladów życia. Możliwe, że zostanie wykorzystany do przetestowania technologii, z których mogliby korzystać astronauci na Marsie. Do podjęcia próby wysłania tam ludzi w latach 30. XXI w. wezwał agencję prezydent Obama.

Tropikalny sztorm Humberto na Atlantyku nabiera siły i w najbliższym czasie prawdopodobnie przekształci się w huragan. Jeśli nastąpi to w środę po południu lub później, żywioł pobije jeden ze statystycznych rekordów. Zostanie wtedy najpóźniejszym huraganem rozpoczynającym sezon tych zjawisk na Atlantyku.

Tornada (w Polsce nazywane trąbami powietrznymi) z każdym rokiem stają się silniejsze. Ich zasięg coraz bardziej się rozprzestrzenia, więc wywoływane przez nie szkody też wzrastają. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce nie spodziewał się tego zjawiska. Naukowcy z USA zbadali, gdzie tornada wyrządzają największe szkody i jak się przed nimi chronić.

Wyjątkowego pecha miał bocian, którego na początku września zatrzymała egipska policja. Założony mu przez naukowców nadajnik sprawił, że podejrzewano go o szpiegostwo. Kiedy sprawa szczęśliwie się wyjaśniła, nie zdążył nacieszyć się wolnością. Krótko po wypuszczeniu z aresztu trafił na myśliwego, który uznał, że ptak idealnie nada się na posiłek.

Jeszcze niedawno mogliśmy obserwować zwiastujące nadchodzący koniec lata odloty bocianów. Okazuje się, że pierwsze stada lecące do zimowych siedlisk w Afryce zdążyły już przemierzyć szmat drogi. Zaobserwowano je na niebie w pobliżu góry Oliwnej w Jerozolimie. Z drugiej strony część boćków tak się rozleniwiła, że postanowiła zimować w Polsce.

Połączenie fotograficznej i astronomicznej pasji może dać spektakularny efekt. Udowodnił to brazylijski fotoreporter, który w wyjątkowy sposób uchwycił koniunkcję Księżyca i Wenus nad Rio de Janeiro. Jego zdjęcie robi niesamowite wrażenie dzięki obecności trzeciego bohatera - słynnej figury Chrystusa.

Wulkan zbliżony powierzchnią do powierzchni Polski zidentyfikował zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Williama Sagera z University of Houston. To największy pojedynczy wulkan na Ziemi, wielkością dorównuje górom marsjańskim, a to czyni go jedną z największych tego typu struktur w Układzie Słonecznym.

Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci... toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.

Ogród botaniczny w Honolulu kusi atrakcją, która spodoba się raczej niewielkiej grupie koneserów. Amorphophallus titanum to okazała roślina wyglądająca trochę jak element jakiegoś fantastycznego świata. Jednak jej jeszcze bardziej niezwykłą cechą jest woń padliny.