Ciekawostki

Ciekawostki

Burza jak bestia. Zjadła własny ogon

Do mitycznego węża Uroborosa pożerającego własny ogon porównali naukowcy monstrualną burzę na Saturnie z 2010. Według uczonych, to pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do swojego zniszczenia. Trwający 267 dni żywioł był na dodatek jednym z największych i najdłuższych na tej planecie.

Rakieta runęła do wody zaraz po starcie. Kolejna kosmiczna porażka Rosjan

Nie powiodło się w piątek wystrzelenie rosyjskiej rakiety nośnej Zenit-3SL z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-27. Wkrótce po starcie z pływającej platformy na Pacyfiku rakieta spadła do wody. To nie pierwszy problem naszych sąsiadów z realizowaniem ich programu kosmicznego w ostatnich latach.

Ślimaki kluczem do wiedzy o klimacie Ziemi

To, że zachowanie ślimaka dużo nam mówi o nadchodzącej aurze, wiadomo od dawna. Jednak dopiero teraz naukowcy przekonali się, że skorupiaki pozwalają także ustalić, jakie warunki atmosferyczne panowały na Ziemi wiele tysięcy lat temu.

Wielkie tropienie wilków i rysi

W przyszłym tygodniu olsztyńscy leśnicy będą liczyć wilki i rysie. W akcji, która jest współfinansowana przez WWF Polska, weźmie udział ponad 200 leśników, którzy śladów rysia i wilka będą szukać na obszarze kilkuset tysięcy hektarów.

Burger z Darwinem, kawa z Einsteinem? Amerykańska moda na kawiarnie naukowe

Zamiast muzyki w tle słychać wykład o komórkach macierzystych lub specyfice czarnych dziur. Tak wyglądają, a właściwie brzmią teraz kawiarnie w USA. Chętnych na naukowe seanse przybywa mimo, że przedmioty ścisłe nie cieszą się na amerykańskich uniwersytetach szczególną popularnością. Amerykanie uświadomili sobie jednak, że warto przynajmniej pobieżnie wiedzieć, co NASA ma w planach i na czym polega klonowanie.

Mity odchudzania. Seks wcale nie pomaga...

Seks wcale nie działa odchudzająco i błędne jest przekonanie, że nie należy rezygnować ze śniadania, a w ciągu dnia nie wolno pojadać - twierdzą specjaliści na łamach "New England Journal of Medicine". Rozprawiają się oni z mitami na temat zrzucania zbędnych kilogramów.

Superdrapieżnik przeleżał ponad wiek w szufladzie

Niezapłacone rachunki, wycofane z obiegu monety, zdjęcia z dzieciństwa. Różne skarby zdarza się odnaleźć w szufladach, ale szkoccy muzealnicy zadziwiają świat. W jednej z szuflad znaleźli leżącą tam od ponad wieku skamielinę nieznanego wcześniej superdrapieżnika.

Zmiany klimatu okazują się nieznaczne

"Dwutlenek węgla nie jest tak ważnym czynnikiem globalnego ocieplenia, jak się uważa". Takie opinie wydają klimatolodzy po tym, jak zapoznali się ze wstępną wersją raportu działającego przy ONZ Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC). W ostatnich dniach raport, który miał zostać opublikowany za rok, wyciekł do Internetu.

Śnieżny wąż przeciął Oklahomę

Burza śnieżna, jaka przetoczyła się przez Oklahomę, pozostawiła po sobie niezwykły ślad. Nie są to zniszczenia, lecz śnieg, jaki spadł na trasie burzy. Wąska biała smuga ostro kontrastuje z szarością i brązem ziemi.

Niezwykłe widoki na lutowym niebie. Wystarczy zwykła lornetka

Lutowe niebo będzie łaskawe nie tylko dla miłośników astronomii. Niezwykłe widoki szykują się też przed wszystkimi, którzy dysponując tylko lornetką będą mieli ochotę choć przez chwilę popatrzeć na ciało niebieskie inne niż Księżyc czy gwiazdy.

Platan z Kóz powalczy o europejski tytuł

Platan ze śląskiej miejscowości Kozy ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku. O ten zaszczytny tytuł będzie rywalizował z: lipą z Czech, dębem z Irlandii, grupą drzew (morwa i 2 orzechy włoskie) z Bułgarii oraz z platanami z Węgier i Słowacji.

Koty zabijają miliardy zwierząt rocznie

Koty zabijają miliardy żyjących na terenie USA zwierząt rocznie, alarmują naukowcy. Przez to stanowią bardzo poważne zagrożenie dla tamtejszego środowiska naturalnego.

Jedz wcześniej, więcej schudniesz

Postaraj się zjeść lunch w pracy przed godziną 15.00. Naukowcy dowiedli, że wcześniejsze spożycie popołudniowego posiłku pomaga stracić więcej kilogramów.

Po łagodnej zimie epidemia grypy

"Po łagodnych zimach przychodzą takie, podczas których na grypę choruje się częściej, a objawy tej choroby są bardziej dotkliwe" - wynika z badań naukowców, którzy analizowali związek grypy z warunkami klimatycznymi. To oznacza, że globalne ocieplenie, skutkujące większą częstotliwością pojawiania się ciepłych zim, stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Wielka Brytania pod śnieżną pierzyną. Od Londynu aż po Edynburg

Wielka Brytania pod śnieżną pierzyną. Taki obraz Wysp uchwyci 26 stycznia 2013 r. spektoradiometr (MODIS), umiejscowiony na satelicie Terra amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA). Jedynie niektóre tereny przybrzeżne i południowo-zachodnia część kraju była wtedy wolna od śniegu.

Amerykanie przewiercili 800 metrów lodu. Natrafili na wartkie strumienie

Amerykańscy badacze przewiercili się przez pokrywę lodową i dotarli do wód antarktycznego Jeziora Whillansa. To kolejny, po dotarciu przez Rosjan do jeziora Wostok, sukces w badaniach zbiorników na Antarktydzie. Naukowcy będą teraz pobierać próbki ze środowiska znajdującego się po 800-metrową warstwą lodu.

Wysportowane myszy dowodem na to, że człowiek ewoluował dzięki bieganiu?

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na rozmiar mózgu? Nowe badanie pokazuje, że myszy "uprawiające" sport mają większe śródmózgowia niż te leniwe. Jakie znaczenie ten fakt może mieć dla człowieka? Otóż od jakiegoś czasu naukowcy są przekonani, że zdolność do biegania daleko i szybko pomogła nam ewoluować nie tylko fizycznie, lecz także psychicznie.