Zbigniew Ziobro


Zbigniew Tadeusz Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie. Jego rodzice to Jerzy Ziobro i Krystyna z domu Kornicka. Polityk, poseł IV, V, VI, VIII, IX kadencji Sejmu RP oraz europoseł w latach 2009-2014. Pełnione funkcje: minister sprawiedliwości w rządach Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło, Kazimierza Marcinkiewicza, Mateusza Morawieckiego oraz prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro - kariera polityczna

Po studiach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Karierę polityczną rozpoczął w Ministerstwie Sprawiedliwości. W późniejszym czasie pracował jako sekretarz zespołu do spraw nowelizacji kodyfikacji prawa karnego (2000 r.). Od 2001 r. objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, stając się jednym z najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego.

Zbigniew Ziobro, w momencie dymisji Lecha Kaczyńskiego ze stanowiska ministra sprawiedliwości, zrezygnował ze sprawowanych w tym czasie funkcji. Nie wpłynęło to na jego dalszą karierę polityczną. W 2001 r. brał udział w tworzeniu partii Prawo i Sprawiedliwość, po raz pierwszy wystartował też w wyborach parlamentarnych, zdobywając mandat posła IV kadencji. Zasiadał w komisji badającej tzw. aferę Rywina. Bliska współpraca z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi poskutkowała objęciem przez Zbigniewa Ziobrę stanowiska szefa kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, ubiegającego się o urząd Prezydenta RP.

Tajemnice Hermesa. Ujawniamy, kto sprzedał prokuraturze Ziobry system do inwigilacji

Producentem i dostawcą programu szpiegującego Hermes dla prokuratury była izraelska firma NSO, producent cyberbroni Pegasus - ustalił tvn24.pl. Prokuratura kierowana przez Zbigniewa Ziobrę kupiła go od Izraelczyków bezpośrednio, z pominięciem polskich firm. I bez przetargu. Dotąd nie znaleziono nawet jednego śledztwa, w którym użycie kosztującego miliony złotych Hermesa pomogło w zdobyciu dowodu na popełnienie choćby jednego przestępstwa.

Kandydaci chudego portfela, czyli jak ziobryści nie dorównali Morawieckiemu

"Czarno na białym" dotarło do rachunku bankowego Funduszu Wyborczego PiS z 2023 roku. Z dokumentu wynika, że tylko jeden Mateusz Morawiecki zebrał na kampanię więcej pieniędzy niż 29 ludzi Zbigniewa Ziobry razem wziętych. Zebrane przez ziobrystów wpłaty na oficjalną kampanię stanowiły zaledwie jedną setną dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, które w tym samym 2023 roku rozdali.