Wycinka w Puszczy Białowieskiej

Wycinka w Puszczy Białowieskiej

Przedstawiono "solidne dowody". Komisja Europejska odrzuca opinię Polski

Komisja Europejska dostarczyła dowody wskazujące na to, że Polska nie zastosowała się do środków nakazanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE, czyli wstrzymania wycinki. Dowodem są obrazy satelitarne, które pokazują, że czynności związane z wycinką miały miejsce po wydaniu decyzji Trybunału, i że nie były uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo publiczne - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.

Polska dostała więcej czasu w sprawie Puszczy

Wyznaczony przez Trybunał Sprawiedliwości UE termin na odpowiedź mijał w piątek, ale polski rząd wystąpił o jego przesunięcie. I jak podają źródła dyplomatyczne, Polska zyskała więcej czasu na złożenie wyjaśnień w sprawie prowadzonej wbrew zakazowi wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Europosłowie: wycinka ma zostać wstrzymana. Lasy Państwowe: tylko działania zabezpieczające

Przebywająca w Polsce delegacja Komisji Środowiska PE spotkała się z przedstawicielami rządu polskiego i dyrekcji Lasów Państwowych. Jak poinformowali członkowie delegacji, przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że wstrzymują wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Dopiero później rzecznik Lasów Państwowych doprecyzował, że wycinane są tam tylko te drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu.

"Ma być ból!". Walka o Puszczę Białowieską, jest zawiadomienie do prokuratury

Straż Leśna rozbiła blokadę w Puszczy Białowieskiej. Jeden z aktywistów został tak poturbowany, że trafił do szpitala. Sprawa została w piątek zgłoszona do hajnowskiej prokuratury. Jak incydent komentuje Dyrekcja Generalnych Lasów Państwowych? Widzi tę sytuację inaczej i przedstawia swoje argumenty. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Wycinka przed Trybunałem Sprawiedliwości. Rusza postępowanie w sprawie Polski

Polski rząd przekonuje, że cięcia są niezbędne, by chronić siedliska rzadkich gatunków oraz by zapewnić bezpieczeństwo publiczne. I tak najpewniej będzie argumentować w Luksemburgu, gdzie w poniedziałek przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpocznie się postępowanie w sprawie decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Ksiądz oskarża ekologów o atak, ma rękę w gipsie. Aktywiści zaprzeczają: to była dyskusja

Policja z Hajnówki prowadzi śledztwo dotyczące incydentu, w którym osobą poszkodowaną jest duszpasterz Lasów Państwowych, ksiądz Tomasz Duszkiewicz. Duchowny oskarża jednego z ekologów o "naruszenie nietykalności cielesnej" i "kierowanie gróźb karalnych". Ksiądz ma rękę w gipsowym opatrunku. Ekolodzy twierdzą, iż nie doszło do fizycznego ataku na duchownego, a jedynie do wymiany słów z jednym z przeciwników wycinki.

Leśnik zeznaje przed sądem. Wycinka puszczy "w trzeciej strefie UNESCO"

W trakcie procesu ekologów, którzy blokowali wycinkę w Puszczy Białowieskiej, wśród zeznających świadków pojawili się przedstawiciele Lasów Państwowych. Jeden z leśników powiedział, że wycinka była prowadzona w trzeciej strefie UNESCO, gdzie nie można tego robić. Dodał również, że słyszał o wezwaniach Komisji Europejskiej do wstrzymania wycinki, jednak ze strony przełożonych takiego polecenia nie było. Materiał programu "Polska i świat".

Ekolodzy z Puszczy Białowieskiej przed sądem

Grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Ruszył proces ekologów, którzy blokowali wycinkę w Puszczy Białowieskiej na początku czerwca w Czerlonce koło Hajnówki. Obwinieni są o zakłócenie porządku publicznego.