Wycinka w Puszczy Białowieskiej

Wycinka w Puszczy Białowieskiej

Minister o sprawie Puszczy Białowieskiej. "Polska zastosuje się do wyroku Trybunału"

Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapewnił, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału. Jego rzecznik generalny oznajmił we wtorek, że działania Polski w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE. "Decyzje te siłą rzeczy mogą doprowadzić do pogorszenia stanu terenów rozrodu gatunków chronionych" - podkreślono w uzasadnieniu decyzji.

PO chce komisji śledczej w sprawie Puszczy Białowieskiej. "Wrzutka medialna"

Komisja śledcza, której powołania domaga się Platforma Obywatelska, zajęłaby się między innymi wyjaśnieniem faktycznego celu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Do Sejmu trafił przygotowany przez PO projekt uchwały w tej sprawie. Zdaniem rzeczniczki PiS Beaty Mazurek to "wrzutka medialna mająca odwrócić uwagę opinii publicznej od afer - reprywatyzacyjnej i Amber Gold".

Premier broni ministra. "Stara się Puszczę ocalić, a nie zniszczyć"

Premier stanął po stronie ministra środowiska, odpowiadając we wtorek późnym wieczorem na pytania poselskie w Sejmie. - Jan Szyszko stara się Puszczę Białowieską ocalić, a nie zniszczyć - przekonywał Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem niesprawiedliwe są zarzuty, że minister środowiska chce wycinać lasy.

Co widzi minister Szyszko, a co napisał Trybunał

Minister środowiska Jan Szyszko odniósł się we wtorek do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącego prac prowadzonych w Puszczy Białowieskiej. Szef resortu środowiska mówił między innymi o tym, że postanowienie jest dla Polski dobre, że nie ma w nim mowy o karach pieniężnych i że nie użyto w nim pojęcia wycinki. Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli, sprawdził, jak te poszczególne kwestie ujął w swoim orzeczeniu Trybunał.

Szyszko odpowiada na ultimatum europejskiego Trybunału

Tak jak poprzednio, w stu procentach będziemy spełniali sugestie zawarte we wniosku tymczasowym Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej - zapewnił we wtorek minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że Polska odpowie na uwagi w terminie.

"Uporamy się z tym. To nie pierwsza kłoda rzucana Polsce pod nogi"

Unia Europejska podchodzi do kwestii Puszczy Białowieskiej w sposób ideologiczny i chciałaby, żeby zupełnie zaniknęła. Tak nie będzie - powiedziała w "Kropce nad i" Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Beaty Szydło. Odniosła się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

"Minister miał prawo". Resort odpowiada na odwołanie dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego

Minister środowiska Jan Szyszko odwołał w środę dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. Olimpia Pabian potwierdziła w rozmowie z TVN24, że dostała z ministerstwa "jednozdaniowe pismo" z decyzją o zwolnieniu. Jak twierdzi, bez żadnego uzasadnienia. Biuro prasowe resortu, w krótkim komunikacie przesłanym portalowi tvn24.pl poinformowało jedynie, że "Minister Środowiska miał w pełni prawo na mocy ustawy do odwołania dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego".

"Prawda musi zwyciężyć". Szyszko wysłuchany przed trybunałem

- Przedstawiliśmy nasze stanowisko, chyba niezwykle merytoryczne - komentował polski minister środowiska po wysłuchaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jan Szyszko przed Wielką Izbą Trybunału składał wyjaśnienia w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Swoje racje prezentowała także Komisja Europejska.