Wojsko

Wojsko

Polska zakończyła negocjacje z USA. "Co najmniej o tysiąc żołnierzy amerykańskich więcej"

W piątek zakończyły się negocjacje pomiędzy Polską a USA dotyczące zwiększonej obecności wojsk amerykańskich. "Świetna wiadomość! USA i Polska zakończyły negocjacje nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej, która wprowadzi w życie wspólna wizję naszych prezydentów" - napisała ambasador USA Georgette Mosbacher. Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że "umowa z USA o wzmocnionej współpracy obronnej będzie podpisana w krótkim czasie".

Amerykańskie czołgi płyną do Europy. Pierwszy statek już w porcie

Do Niemiec przybył pierwszy statek z amerykańskim uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, które zostanie wykorzystane podczas ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. To element największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk z USA do Europy. Ponad połowa amerykańskich żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniu, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty morskie w Polsce.

Pentagon zamierza zmniejszyć wydatki na Europejską Inicjatywę Odstraszania. Środki "są nadal znaczące"

O jedną czwartą mają w przyszłym roku spaść wydatki Departamentu Obrony USA na fundusz, z którego od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę finansuje się zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Europie. – To całkiem naturalne, że kiedy kończą się duże inwestycje, jest mniej pieniędzy – tłumaczy jednak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. I podkreśla: fundusze wciąż są na wysokim poziomie.

Amerykanie wyciągają czołgi z magazynów. Ogromne ćwiczenia w Polsce coraz bliżej

Ponad połowa z 29 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy wiosną wezmą udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk przez Atlantyk do Europy, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty w Polsce. Armia USA już wyciągnęła z magazynów na naszym kontynencie pierwsze czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy, które będą użyte podczas tych manewrów.

Wojsko Polskie kupuje najnowocześniejsze amerykańskie samoloty F-35

Polskie Siły Powietrzne będą miały 32 samoloty wielozadaniowe F-35, czyli najnowocześniejsze amerykańskie maszyny bojowe, zaliczane do piątej generacji myśliwców. Warta 4,6 miliarda dolarów umowa na ich zakup została podpisana w piątek w Dęblinie. Przy okazji w tamtejszej bazie wojskowej można było zobaczyć samolot tego typu należący do Sił Powietrznych Włoch.

Pierwsze F-35 w Polsce na przełomie 2025 i 2026 roku. W piątek umowa na ponad 4,5 miliarda dolarów

W piątek w Dęblinie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze umowę na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35A dla Sił Powietrznych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Informację tę potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2030, ale pierwsze maszyny początkowo będą służyły do szkolenia Polaków w Stanach Zjednoczonych. W bazach nad Wisłą F-35 mają wylądować na przełomie 2025 i 2026 roku.

Obiecywali pomoc rodzinie zmarłego pilota. "Minęło półtora roku, a tu nadal jest cicho"

Kapitan Krzysztof Sobański zginął, bo w czasie awarii samolotu nie zadziałał źle zmodernizowany fotel katapultowy. Reporterzy "Czarno na białym" wrócili do katastrofy pod Pasłękiem i do śmierci pilota samolotu MIG-29 - dotąd nikt za tę tragedię nie poniósł odpowiedzialności, a rodzina twierdzi, że do tej pory nie dostała od wojska odpowiedniego odszkodowania. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem pierwszy raz o tragedii opowiada wdowa po pilocie.

Działania polskiego kontyngentu w Iraku zawieszone

Na tę chwilę, ze względów bezpieczeństwa, działania szkoleniowe w Iraku zostały zawieszone - poinformowała p.o. rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu podlegają kontyngenty za granicą, mjr Adriana Wołyńska, komentując udział polskich wojskowych w misji.