Wojna w Afganistanie

Wojna w Afganistanie

"Porozumienie mocarstw z Iranem szansą dla Afganistanu"

Zdaniem irańskiego ambasadora w Kabulu, Mohammada Rezy Bahramiego, osiągnięcie porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu i złagodzenie szkodliwych sankcji międzynarodowych może przynieść korzyści dla bezpieczeństwa Afganistanu i współpracy obu krajów.

Afgańskie milicje zamiast chronić mordują i rabują. Za pieniądze USA

Stany Zjednoczone wspierają finansowo zbrojne milicje afgańskie, które brutalnością dorównują grupom, przeciw którym walczą - podaje Reuters. I zauważa, że niespełna połowa opłacanych bojowników rzeczywiście zapewnia bezpieczeństwo lokalnym społecznościom, pozostali rabują, gwałcą, funkcjonują dzięki bezprawiu.

Atak na hotel w Kabulu. Pięciu zabitych turystów

Co najmniej 5 osób, w tym cudzoziemcy, zostało zabitych a 6 zostało rannych podczas ataku uzbrojonych napastników na hotel w centrum Kabulu. 54 zakładników zostało uwolnionych - poinformował w czwartek nad ranem szef policji Abdul Rahman Rahimi.

Ta wiosenna ofensywa może być najkrwawsza ze wszystkich

Afgańscy talibowie ogłosili start wiosennej ofensywy, zapowiadając nasilone ataki na zagraniczne ambasady, urzędników państwowych i cele wojskowe. Według wielu ekspertów tegoroczna kampania może okazać się najkrwawsza ze wszystkich dotychczasowych.

"Improwizowane ładunki wybuchowe zabijają na bezprecedensową skalę"

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2014 roku w Afganistanie zginęło ponad 3,6 tys. cywilów, a ok. 6,8 tys. zostało rannych. Większość to ofiary starć sił rządowych z talibami. Właśnie w wyniku tych walk zginęło najwięcej cywilów, a nie jak wcześniej w eksplozjach bomb.

Tajna wojna trwa na całego. Amerykanie zdobyli "skarb" pełen informacji

Komandosi amerykańskich i afgańskich jednostek specjalnych znacząco zwiększyli częstotliwość skrytych nocnych rajdów na kryjówki talibów i osób podejrzanych o związki z nimi - twierdzi dziennik "New York Times". Wszystko dzięki większej otwartości nowego prezydenta Afganistanu i zdobyciu jesienią "skarbu" w jednej z talibskich kryjówek - komputera z wielką ilością cennych danych.

"Polityka 'nasza chata z kraja' jest wyniszczająca"

Afganistan nie jest już źródłem terroryzmu, a demokracja to zadanie na dekady dla samych Afgańczyków - ocenili uczestnicy debaty "Bilans polskiej obecności w Afganistanie" w Warszawie. Ich zdaniem niewątpliwe są korzyści wojskowe i polityczne dla Polski z udziału w misji, bilans pomocy rozwojowej jest mniej oczywisty.