wiatr

wiatr

Ekstremalny mecz w wichrze i deszczu. "To tylko podniosło atrakcyjność"

Silny, porywisty wiatr i zacinający deszcz nie zniechęciły piłkarzy Sparty Oleszna i Orła Przerzeczyn Zdrój, którzy w niedzielę zmierzyli się na meczu piłakrskim. "Dla prawdziwych zapaleńców warunki pogodowe nie mają żadnego znaczenia" - skomentował Casimirus, który na Kontakcie Meteo zamieścił zdjęcia z tego spotkania. Potwierdzili to kibice, którzy również nie przestraszyli się pogody.

Wiatr łamie drzewa i zrywa dachy. Reporterzy 24 dokumentują zniszczenia

Sobotni poranek przyniósł pierwsze oznaki załamania pogody. Nieprzyjemnym, zimnym masom powietrza znad Bałtyku towarzyszą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i wichury. Strażacy mają pełne ręce roboty, bo wiatr zrywa dachy i łamie gałęzie. Reporterzy 24 przesyłają zdjęcia i filmy pokazujące sytuację pogodową i obrazujące zniszczenia.

Kilka dni śnieżyc i mrozów w mniej niż pół minuty. Atak zimy widziany z Kosmosu

21 sekund sekund trwa filmowa "opowieść" o uderzeniu zimy w północno-wschodnie terytoria USA. Została przygotowana przez naukowców z NASA i NOAA, dzięki wykorzystaniu materiałów z kilku satelitów: obrazu lądu i warstwy chmur. Zestawiono to z pomiarami temperatur i prędkości wiatru. Wszystko razem dało obraz zjawisk, które na początku drugiego tygodnia marca odpowiadały za blisko 30-stopniowe wahania temperatur i gwatowną zimę.

Załamanie pogody w Rumunii. Tworzyły się 7-metrowe fale

Szalejąca na południu Rumunii wichura narobiła sporo szkód, a towarzyszące jej ulewy przyczyniły się do licznych podtopień. Z kolei na wybrzeżu podczas sztormu napędzane wiatrem fale sięgały nawet 7 metrów wysokości, a władze zdecydowały się na zamknięcie wszystkich portów. W dwóch powiatach obowiązuje żółty alarm pogodowy ze względu na trudne warunki meteorologiczne.

Atak huraganowego wiatru. Sto tysięcy Francuzów nie ma prądu

Około 100 tys. ludzi na zachodzie Francji zostało pozbawionych prądu przez atak huraganowego wiatru, którego prędkość dochodziła nawet do 140 km/h. Wichura oraz towarzyszące jej intensywne opady deszczu to skutki oddziaływania niżu Ulla. Po ulewach wiele miejsc zagrożonych jest powodzią.

Gdzie wieje najmocniej? Synoptycy o wichurach w Europie

Silne porywy wiatru towarzyszą potężnemu ośrodkowi niżowemu przemieszczającemu się nad Europą. Jego wpływ odczuwają kraje znajdujące się w basenie Morza Północnego. To on kształtuje obecną pogodę, która zrujnowała wielu osobom świąteczne plany lub znacznie opóźniła moment spotkania z najbliższymi.

Silny wiatr zdmuchnął dach na samolot

Silny wiatr porządnie dał się we znaki mieszkańcom zachodniej Holandii. Jego moc odczuli zwłaszcza mieszkańcy prowincji położonej u wybrzeża Morza Północnego. Na jednym z lotnisk wichura dosłownie zdmuchnęła dach starego hangaru. Strata jest odczuwalna nie tylko z powodów materialnych - ucierpi na tym również życie kulturalne w okolicy, ponieważ budynek służył jako teatr.

Brytyjczyków znowu czekają wichury. Met Office: w porywach do 112 km/h

Orkan Ksawery jest jeszcze świeżym wspomnieniem, a tymczasem mieszkańcy północnych regionów Wysp Brytyjskich znów muszą się szykować na gwałtowną pogodę. W weekend w Irlandii Północnej, na wyspach Northern Isles, w Szkocji i północnej Anglii mocno powieje - prędkość porywów mogą przekraczać nawet 100 km/h.

Noc z rozpogodzeniami. Wiatr coraz słabszy

- W nocy wiatr osłabnie. Jego prędkość sięgnie maksymalnie 50 km/h, a jutro - maksymalnie 60 km/h, ale tylko na Wybrzeżu. W pozostałych miejscach kraju będzie to 40-50 km/h - informuje Tomasz Wasilewski.

Łeba - 115 km/h, Poznań - 101 km/h. Lokalnie półmetrowe zaspy

W ciągu ostatniej doby nie tylko mocno wiało, ale i porządnie sypnęło śniegiem. To dlatego, że Ksawery sprowadził wilgotne i zimne powietrze, tłumaczy Tomasz Wasilewski. Prezenter przedstawia także pomiary poczynione przez stacje meteorologiczne. Wiatr najsilniejszy był w piątek wieczorem - w Łebie rozpędził się do 115 km/h. Najwięcej śniegu odnotowano w Elblągu i Lublinie (12 centymetrów), choć lokalnie tworzyły się i półmetrowe zaspy.

We wtorek wyż poprawi pogodę. Przedtem zawieruchy, ale nie powtórka z Ksawerego

- Spokojnie zrobi się od wtorku - zaznacza prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Choć już w sobotnie popołudnie aura powinna nie być aż tak gwałtowna, jak w ostatnim czasie, to nie ma co się do tego przywiązywać. Synoptycy prognozują, że w niedzielę wróci do nas silny wiatr. - To nie będzie orkan, to nie będzie huragan, to nie będzie Ksawery-bis, ale silniejszy wiatr - tłumaczy Wasilewski.

Warunki w Polsce coraz gorsze. Wiatr się nasila, będą zawieje

Znajdujący się coraz bliżej Polski orkan Ksawery sprawia, ze z godziny na godzinę pogarszają się warunki pogodowe w Polsce. Ciśnienie coraz bardziej spada, a wiatr się nasila - na Wybrzeżu już w nocy porywy mogą osiągać 130 km/h, a w górach 150 km/h. Oprócz tego synoptycy ostrzegają przed zawiejami śnieżnymi, marznącymi opadami i oblodzeniami, a na terenach nadmorskich również przed wzrostem poziomu wód przybrzeżnych i lokalnymi podtopieniami.

Orkan Ksawery tuż-tuż. Ciśnienie gwałtownie spada, na wybrzeżu jest już poniżej 990 hPa

Orkan Ksawery nadciąga. Bardzo szybko spada ciśnienie. W ciągu zaledwie kilku godzin obniży się o kilkadziesiąt hPa. O godz. 20.00 najniższe było w Gdańsku: 986 hPa. - Rzadko się zdarza, żeby barometry odnotowały aż taki spadek - podkreśliła Maja Popielarska. Do tego będzie coraz silniej wiało - na wybrzeżu już od kilku godzin rośnie prędkość wiatru. W strefie przybrzeżnej wiatr ma osiągnąć prędkość nawet 110 km/h.

Wiatr się nasila. Nadciąga orkan

W nachodzących godzinach w Polsce zaczniemy odczuwać oznaki nadchodzącego z północy orkanu. Na morzu wiar już w nocy może osiągać prędkość 120 km/h, na lądzie jednak najsilniejsze porywy będą wciąż o połowę słabsze. Za to w czwartek będzie wiało już mocno i groźnie - szczególnie na Wybrzeżu i w górach.