Oddech eurosceptyków na plecach i niepewna przyszłość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę 

Źródło:
BBC, Euronews

Już w przyszłym tygodniu wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowania odbędą się w 27 państwach, a każde z nich ma zupełnie odmienną sytuację wewnętrzną i nastroje społeczne. Każde walczy o coś innego. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w poszczególnych krajach.

Francja. Skrajna prawica z miażdżącą przewagą

Głównym pytaniem nurtującym Francję jest to, jak duże będzie zwycięstwo skrajnej prawicy. Ta, prowadzona przez 28-letniego lidera Jordana Bardelli, staje się dla wyborców coraz bardziej atrakcyjna.

I chociaż - jak twierdzi BBC - partia prezydenta Emmanuela Macrona Odrodzenie z pewnością utrzyma się na wysokiej pozycji, to nie ma pewności, czy stanie na drugim miejscu podium. Nie jest to wcale takie oczywiste, ponieważ socjaliści pod wodzą świetnie radzącego sobie Raphaela Glucksmanna (założyciela partii lewicowej Plac Publiczny (PP), która startuje na jednej liście z Partią Socjalistyczną (PS)) depczą po piętach mało znanej Valerie Hayer z listy Macrona.

Sondaże dają zarówno socjalistyczno-lewicowej koalicji, jak i formacji prezydenta po około 15 procent.

Tymczasem Zjednoczenie Narodowe - i jego prezes Jordan Bardella - niezmiennie notuje ponad 32 procent głosów, czyli ponad dwukrotnie więcej jego niż najwięksi rywale. Inne partie oscylują natomiast nieco powyżej 5-procentowego progu wyborczego.

>> "Cyborg" zastąpi Marine Le Pen <<

Skrajna prawica wygrała już ostatnie wybory europejskie we Francji w 2019 r. Wtedy zrobiła to jednak tylko niewielką przewagą nad Odrodzeniem. Tym razem wygląda na to, że odniesie miażdżące zwycięstwo.

CZYTAJ TEŻ W PREMIUM: "DYKTATURA? TAK, POPROSZĘ!" CZY EUROPEJCZYKOM ZNUDZIŁA SIĘ DEMOKRACJA? >>>

Belgia. Czy pozostanie tym samym krajem?

Belgowie 9 czerwca wybierają członków aż siedmiu różnych parlamentów. Głosowania odbędą się na szczeblu europejskim, federalnym i regionalnym. I w tej wyjątkowej sytuacji to nie wybory do PE wydają się najważniejsze, ale głosowanie federalne.

Wszystko dlatego, że przyszłość Belgii może być zagrożona we Flandrii, na flamandzkiej północy.

ZOBACZ TEŻ: Wszystko o eurowyborach

Google Maps

Aby móc rządzić i wybrać premiera, partie flamandzkie i francuskojęzyczne będą musiały utworzyć koalicję na szczeblu federalnym.

Wszystkie sondaże wskazują jednak, że pierwsze miejsce zajmie nacjonalistyczna, populistyczna i skrajnie prawicowa partia Interes Flamandzki (Vlaams Belang). Chce ona niepodległości Flandrii, co oznaczałoby koniec Belgii w kształcie, jaki dzisiaj znamy.

Do tej pory pozostałe partie pozostawały wierne umowie, by trzymać VB z dala od koalicji rządzącej. Teraz jednak, gdy rośnie prawdopodobieństwo, że zwycięży ona w wyborach federalnych, skrajna prawica wywiera na inne ugrupowania presję, by zrobiły jej miejsce przy stole.

CZYTAJ TEŻ: "Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Słowacja. Stłumiona kampania po postrzeleniu premiera

Atmosfera wyborów na Słowacy jest nietypowa, przygaszona, a nawet napięta po tym, jak niedawno doszło tam do zamachu na premiera Roberta Fico. Centroprawicowa opozycja natychmiast zawiesiła kampanię po tym zdarzeniu, do którego doszło 15 maja. Według władz strzelanina miała podłoże polityczne.

Fico dopiero niedawno opuścił szpital, a jego populistyczna partia Smer (pol. Kierunek) prowadzi obecnie w sondażach. Oskarżana jest o prorosyjskość i nie bez przyczyny - Fico wstrzymał wsparcie dla Kijowa, a Smer usiłuje stylizować się na partię "pokoju".

Poparcie dla Smer przyćmiło centroprawicową opozycyjną Postępową Słowację, której lider Michal Simecka był w latach 2022-2023 wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEKST PREMIUM: "Słowacja jest w miejscu, w którym brak zaufania służy za polityczny kompas"

Słowacka scena politycznaPAP

Choć silne napięcie między rządem i opozycją obecne było od lat, to agresywna retoryka polityczna, wzajemne oskarżenia, obelgi, a nawet groźby naznaczyły na Słowacji zeszłoroczną kampanię parlamentarną. Politycy każdej ze stron stron są teraz pod presją, aby postarać się obniżyć temperaturę sporu.

Austria. Obietnice skrajnej prawicy wabią wyborców

"Stop chaosowi w Unii Europejskiej, kryzysowi azylowemu, terroryzmowi klimatycznemu, podżeganiu do wojen i chaosowi wywołanemu koronawirusem" – głosi jeden z plakatów skrajnie prawicowej opozycyjnej Partii Wolności (FPÖ), która prowadzi w Austrii w sondażach. Na innym plakacie widać, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej obejmuje prezydenta Ukrainy.

Rządząca obecnie konserwatywna Partia Ludowa (ÖVP) potępiła baner i nazwała rosyjską propagandą.

Analityk polityczny Thomas Hofer stwierdził w rozmowie z BBC, że w przeszłości eurosceptyczna FPÖ miała trudności z mobilizacją swoich zwolenników przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ale teraz 27 proc. Austriaków twierdzi, że będzie głosować właśnie na tę partię. Rządząca Partia Ludowa i opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii mają w sondażach po 22 proc.

Własne problemy ma partia Zielonych. Jej głównej kandydatce Lenie Schilling, 23-letniej działaczce klimatycznej, zarzucono rozpowszechnianie szkodliwych plotek i nielojalność.

Czerwcowe głosowanie skupia na sobie dużą uwagę i jest bacznie obserwowane ze względu na jesienne wybory parlamentarne w kraju.

Włochy. Duża szansa dla Meloni

W ostatnich wyborach europejskich Liga Matteo Salviniego zajęła pierwsze miejsce, zdobywając ponad 34 proc. głosów. Bracia Włosi Giorgii Meloni otrzymali wtedy około 6 proc.

Teraz sytuacja ma się odwrócić. Według przewidywań, Bracia Włosi zgromadzą 27 proc. poparcia. W dużej mierze kosztem wyniku Ligi, który spadnie do nieco ponad 8 proc. To niezwykły wynik dla Meloni, która w ciągu kilku lat z drugoplanowej postaci na opozycji stała się premierką i przywódczynią koalicji rządzącej, w której Liga jest mniejszym partnerem.

W trwającej kampanii Salvini zmuszony jest sięgać po radykalne środki, aby utrzymać przy sobie odchodzących wyborców, zaś szefowa rządu może cieszyć się wygodną pozycją. Jak ocenia BBC, Meloni już zmieniła Włochy. Być może teraz będzie miała szansę zrobić to samo z Unią.

Niemcy. "Pokój" - słowo klucz

"Pokój" to słowo najczęściej pojawiające się na kampanijnych plakatach. Dla radykalnych lewicowych ugrupowań oznacza to zaprzestanie dalszego uzbrajania Ukrainy. Jednak dla kanclerza Olafa Scholza, który określa się jako "kanclerz pokoju", ma to inny wydźwięk - chodzi o uspokojenie obaw przed eskalacją konfliktu z Rosją.

Jego rząd jest największym w Europie źródłem pomocy wojskowej dla Kijowa, jednak Scholz wielokrotnie wyznaczał czerwone linie. Nie zgadzał się na niektóre rodzaje broni, odwołując się do antywojennego dziedzictwa swojej centrolewicowej Socjaldemokratycznej Partia Niemiec (SPD).

Niebezpieczeństwo polega na tym, że może po prostu zrazić do siebie obie strony - zarówno zwolenników, jak i krytyków wsparcia Ukrainy. Z sondaży wynika, że jego partia - podobnie jak wszystkie trzy ugrupowania koalicji rządzącej - otrzyma mniej głosów niż ostatnim razem.

Prowadzi zaś konserwatywna chadecka CDU/CSU. Niepewne jest to, czy skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) mimo szeregu niedawnych skandali pokona SPD i zajmie drugie miejsce w wyścigu.

Węgry. Wrócił na polityczną scenę, postawił wyzwanie Orbanowi

Partia Fidesz węgierskiego przywódcy Viktora Orbana miała nadzieję na łatwe zwycięstwo, a następnie włączenie się w przetasowania na europejskiej prawicy. Fidesz bowiem - znajdujący się już poza Europejską Partią Ludową w PE - chce stworzyć nową frakcję z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni i francuskim Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen. Planował, że stanie się ona - jak przekonywał - "siłą dla Europy".

Tymczasem plany Orbana zostały pokrzyżowane, ale jednak nie zniweczone. Zamieszanie wprowadziło pojawienie się na scenie politycznej byłego członka Fideszu, Petera Magyara, i jego nowej partii Szacunek i Wolność (TISZA). W ramach kampanii Peter Magyar podróżuje po kraju i przyciąga tłumy. Rozprawia na temat korupcji w Fideszu, katastrofalnego stanu szkół i szpitali, nieustającej emigracji z kraju i rosnącej liczby pracowników migrujących z Azji.

Premier Węgier kontynuuje swoją narrację, według której przywódcy UE i USA podżegają do konfliktu, a 9 czerwca będzie dniem głosowania między pokojem a wojną.

Celem Magyara jest przejęcie elektoratu Fideszu, a następnie pokonanie Orbana w następnych wyborach krajowych w 2026 roku. Obecnie Fidesz notuje 44-procentowe poparcie, które spada. Sondaże dają partii TISZA wynosi 26 proc. i ten wynik stale rośnie.

Hiszpania. Polityczny outsider wchodzi do gry

Największe zwycięstwo w Hiszpanii odniesie prawdopodobnie konserwatywna Partia Ludowa (PP), która odbierze głosy partii Obywatele (Ciudadanos), którzy mogą stracić wszystkie posiadane do tej pory osiem mandatów.

Dla lidera PP Alberto Nuñeza Feijoo jest to okazja do wywarcia presji na premiera Pedro Sancheza, szefującego Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). Feijoo usiłuje przedstawić rząd jako skorumpowany i wspierający katalońskich nacjonalistów.

Tymczasem Sanchez ma nadzieję, że niedawne działania w obszarze polityki zagranicznej, takie jak ogłoszenie dużego pakietu wojskowego dla Ukrainy i uznanie przez jego rząd państwa palestyńskiego, pomogą zapewnić dobry wynik.

Badania pokazują, że na zyski wyborcze może liczyć skrajnie prawicowa partia Vox. Co więcej, mandat może zapewnić sobie nowa skrajnie prawicowa partia Se Acabó la Fiesta (Koniec Imprezy), na której czele stoi osobowość internetowa i agitator polityczny Alvise Pérez. Ten polityczny outsider mógł wystartować w wyborach dzięki mobilizacji setek tysięcy swoich obserwujących w mediach społecznościowych. Przez lata budował ogromną wirtualną społeczność dzięki swoim kontrowersyjnym filmikom, w których m.in. potępia rzekomą korupcję polityków oraz - w jego ocenie - instytucjonalną i moralną erozję Hiszpanii i Europy.

Holandia. Polaryzacja ma się dobrze

Do wyboru, do koloru. Liczne billboardy wzdłuż kanałów, uliczek i ścieżek rowerowych przedstawiają istną mozaikę kandydatów. W czerwcowym plebiscycie bierze udział rekordowa liczba 20 partii. Jednocześnie wielu obywateli jest już zmęczonych politykom, dlatego według przewidywań frekwencja będzie niska.

Holandia wciąż boryka się z konsekwencjami przyspieszonych wyborów na jesieni, po upadku rządku Marka Rutte. Trwające przez prawie cztery miesiące negocjacje w sprawie utworzenia nowej koalicji rządzącej zakończyły się porozumieniem dopiero niedawno.

Skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV), na czele której stoi Geert Wilders, wygrała to głosowanie. Poza PVV w skład nowego rządu mają wejść liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) ustępującego premiera Marka Ruttego, centroprawicowa Nowa Umowa Społeczna (NSC) oraz partia protestu rolników Ruch Rolnik-Obywatel (BBB).

Tematy obecne w jesiennej kampanii aktualne są również teraz. To imigracja, brak mieszkań, zmiany klimatyczne i przyszłość rolnictwa. A obywatele nadal czekają na działania w tych obszarach.

Jak pokazują sondaże, prawdopodobna przyszła rządowa koalicja zdobędzie prawie połowę z 31 holenderskich mandatów w Parlamencie Europejskim. Ciekawe jest to, że w spolaryzowanym politycznie społeczeństwie największe sukcesy mogą odnieść eurosceptyczna prawica, ale także proeuropejska lewica.

Dania. Sprawdzian dla słabnącego poparcia rządu

O 15 mandatów w Parlamencie Europejskim walczy prawie 170 kandydatów z 11 różnych partii. Wybory będą prawdziwym sprawdzianem dla duńskiej premier Mette Frederiksen i jej centrowego rządu koalicyjnego, który stoi ponad tradycyjnym podziałem na lewicę i prawicę. Jej Socjaldemokracja Danii traci w sondażach od czasu wyborów powszechnych w 2022 r. Podobnie jak jej koalicjanci - liberałowie i centryści.

Frederiksen mocno skupia się na polityce migracyjnej i nawołuje do ostrzejszego stanowiska w tej sprawie. Jednak kwestią najistotniejszą dla wyborców jest kryzys klimatyczny. Trwa gorąca debata na temat emisyjności rolnictwa i proponowanego podatku węglowego. Innymi istotnymi tematami są obronność, terroryzm, przestępczość i przyszłość Europy.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: BBC, Euronews

Pozostałe wiadomości

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Szefowa resortu wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 66 osób, a 51 zostało rannych - poinformował szef tureckiego MSW Ali Yerlikaya. Ogień wybuchł we wtorek rano. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 66 osób nie żyje

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 66 osób nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Podczas podpisywania dokumentów w Gabinecie Owalnym Donald Trump został zapytany przez dziennikarzy, czy Joe Biden zostawił mu list. Trump otworzył wówczas szufladę biurka i odkrył, że rzeczywiście jest tam list. - Dziękuję Peter. Mogłyby minąć lata, zanim bym go tu znalazł - stwierdził Trump przed kamerami.

Dzięki dziennikarzom Trump odkrył w biurku list. "Dziękuję Peter"

Dzięki dziennikarzom Trump odkrył w biurku list. "Dziękuję Peter"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na 300-metrowej działce w Kuźnicy (Podlaskie), na której pan Dariusz miał swój budynek handlowo-usługowy, stoi wiadukt drogowy. Pomimo tego, że ziemia została przejęta pod budowę drogi już dwa lata temu, nasz czytelnik nadal musi płacić podatek od nieruchomości. Gmina naliczyła mu 12 tys. zł. Wójt mówi, że gdyby tego nie zrobił, złamałby prawo, a winne są niesprawiedliwe i krzywdzące przepisy. 

Zabrali mu działkę pod drogę, a on od dwóch lat płaci za nią podatek. Wójt: niesprawiedliwe i krzywdzące przepisy 

Zabrali mu działkę pod drogę, a on od dwóch lat płaci za nią podatek. Wójt: niesprawiedliwe i krzywdzące przepisy 

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk przed obradami rządu we wtorek odniósł się do zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa. Zwrócił uwagę przede wszystkim na wątek deportacji i sytuacji Polaków w Stanach Zjednoczonych. - Zwróciłem się wtedy do Ministra Spraw Zagranicznych, aby przygotować nasze konsulaty i placówki, służby działające na terenie Stanów Zjednoczonych, aby były przygotowane do ewentualnych konsekwencji tych decyzji - powiedział.

Donald Trump o deportacjach z USA. Tusk: zwróciłem się, aby przygotować polskie placówki

Donald Trump o deportacjach z USA. Tusk: zwróciłem się, aby przygotować polskie placówki

Źródło:
TVN24

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Hillary Clinton, była sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, roześmiała się, gdy Donald Trump zapowiedział w swoim przemówieniu na Kapitolu zmianę nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską. Przywódca USA zapowiedział również przemianowanie najwyższego szczytu Ameryki Północnej.

Ta zapowiedź Donalda Trumpa rozśmieszyła Hillary Clinton

Ta zapowiedź Donalda Trumpa rozśmieszyła Hillary Clinton

Źródło:
TVN24

Węgierski resort sprawiedliwości przekazał Prokuraturze Krajowej, że sprawa ewentualnego przekazania posła PiS Marcina Romanowskiego do Polski trafiła do sądu. O odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości Węgier na pismo prokuratora generalnego Adama Bodnara poinformowała we wtorek jego rzeczniczka prasowa, prokurator Anna Adamiak. - To jest postępowanie w ograniczonym zakresie - wyjaśniła.

Sprawa Romanowskiego trafiła do węgierskiego sądu

Sprawa Romanowskiego trafiła do węgierskiego sądu

Źródło:
PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters

Mateusz Morawiecki wziął udział w inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie. Przy tej okazji spotkał się z prezydentem Argentyny Javierem Mileiem, co widać na opublikowanych przez niego zdjęciach. Wcześniej w sieci krążyło nagranie z Morawieckim, które wzbudziło wiele komentarzy. Nawiązał do niego we wtorek premier Donald Tusk. - Jeśli ktoś o takim statusie, jak na przykład były premier, wyjeżdża do jakiegoś kraju, dobrze jest powiadomić naszą placówkę. Ona może też pomóc w niektórych sytuacjach i możemy dzięki temu uniknąć jakichś bulwersujących czy przykrych zdarzeń - powiedział.

Morawiecki pokazał, co robił w Waszyngtonie

Morawiecki pokazał, co robił w Waszyngtonie

Źródło:
tvn24.pl, Konkret24, TVN24

Dwaj chłopcy w wieku siedmiu i ośmiu lat zjeżdżali w niedozwolonym miejscu stoku. Stracili panowanie nad pontonem, na którym siedzieli, i spadli z ponad czterometrowej skarpy. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie narażenia dzieci na niebezpieczeństwo.

Chłopcy zjeżdżali ze stoku w pontonie, trafili do szpitala. Jest śledztwo

Chłopcy zjeżdżali ze stoku w pontonie, trafili do szpitala. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Donald Trump w poniedziałek podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego. Zrobił to już po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu lat. Co to za porozumienie i dlaczego Trump ponownie od niego odszedł?

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Źródło:
tvn24.pl, CNN

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podczas balu inauguracyjnego Donald i Melania Trump pojawili się na parkiecie i wykonali pierwszy taniec pary prezydenckiej przy dźwiękach coveru utworu Elvisa Presleya. Niedługo później do zabawy przyłączyli się wiceprezydent J.D. Vance z żoną i inni członkowie rodziny amerykańskiego przywódcy.

Pierwszy taniec Donalda i Melanii Trump

Pierwszy taniec Donalda i Melanii Trump

Źródło:
Reuters, Newsweek

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski. Do swojego zachowania odniósł się na platformie X.

Powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest. Teraz komentuje

Powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest. Teraz komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych przyznał się do zarzutu spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych po tym, jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz.

Z nożem ruszył na górali. Właściciel wypożyczalni quadów przyznał się do ataku

Z nożem ruszył na górali. Właściciel wypożyczalni quadów przyznał się do ataku

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Do trzeciej w nocy nurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP przeczesywali zbiornik Błaskowiec w rejonie Czechowic-Dziedzic w poszukiwaniu zaginionej Karoliny Wróbel. Kobieta na początku stycznia wyszła z domu, mówiąc, że idzie po chleb, i do tej pory nie wróciła. W związku z jej zaginięciem prokuratura zatrzymała jedną osobę.

Tajny sprzęt, niejawne zarzuty i lód, który utrudnia pracę nurków

Tajny sprzęt, niejawne zarzuty i lód, który utrudnia pracę nurków

Źródło:
tvn24.pl / Uwaga! TVN

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT

Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu wraz z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie po raz pierwszy opublikowały zebrane listy Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina. Korespondencja dwojga wybitnych naukowców pochodzi z lat 1911-1932.

Co łączyło Skłodowską-Curie i Einsteina? Pisali do siebie przez 20 lat

Co łączyło Skłodowską-Curie i Einsteina? Pisali do siebie przez 20 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

"Minister chyba dba o bujne fryzury swoich pracowników. Koszt jedyne 24 000 złotych" - napisała przewodnicząca upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, informując o wydatkach Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort odniósł się do tych informacji. "Nie dajmy się zwariować. Badania profilaktyczne fundowane przez pracodawcę, także w sektorze publicznym, to dziś standard i element konkurowania o pracownika na trudnym rynku" - czytamy w oświadczeniu.

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

Źródło:
tvn24.pl
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Nie żyje brytyjski gitarzysta rockowy John Sykes - podaje BBC. Muzyk, znany z występów z zespołami Thin Lizzy czy Whitesnake, miał 65 lat.

Nie żyje były gitarzysta Whitesnake i Thin Lizzy. John Sykes miał 65 lat

Nie żyje były gitarzysta Whitesnake i Thin Lizzy. John Sykes miał 65 lat

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Część internautów twierdzi, że krokodyle stosują "pułapki na ludzi", aby zwabiać ich do wody, a następnie atakować. Eksperci mają jednak na inne zdanie o tym, co widać na nagraniu z indonezyjskiej wyspy Borneo.

Krokodyle "udają tonących ludzi"? Nie ma żadnych dowodów

Krokodyle "udają tonących ludzi"? Nie ma żadnych dowodów

Źródło:
Konkret24