Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

Jest bardzo zimno - mówi Sułtan, jeden z uchodźców z Syrii, który wraz ze swoją rodziną koczuje nieopodal miejscowości Roszke. Tam czeka na jeden z autobusów, które zawiozą ich do obozu przejściowego. Te przyjeżdżają rzadko, a obozy i tak są przepełnione. W środę rano z Roszke uciekła kolejna grupa imigrantów, a Węgrzy zamknęli autostradę M5, którą podążają ludzie. W Roeszke warunki, w jakich żyją w tej chwili uchodźcy, obserwuje wysłannik TVN24 Michał Tracz.

Węgierski minister obrony Csaba Hende zrezygnował ze stanowiska. O jego decyzji poinformowano po spotkaniu rady bezpieczeństwa, na której dyskutowano o kryzysie związanym z masowym napływem uchodźców i imigrantów na terytorium Węgier. Tymczasem na granicy węgiersko-serbskiej doszło do starć z policją, która - zgodnie z doniesieniami - użyła wobec imigrantów i uchodźców gazu pieprzowego.

Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska wezmą na siebie największy ciężar nielegalnej imigracji z Afryki oraz Bliskiego Wschodu, wynika z najnowszej propozycji Komisji Europejskiej - pisze "Le Monde". Francuski dziennik twierdzi, że dotarł do szkicu propozycji, która ma być przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu w środę. Wspomniane cztery kraje miałyby przyjąć w sumie prawie 80 tys. imigrantów ze 120 tys., których relokację planuje UE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Unia Europejska musi wesprzeć finansowo Turcję i inne kraje spoza UE, by ograniczyć napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy - oświadczył w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że dopóki Unia nie potrafi chronić swoich zewnętrznych granic, nie ma sensu ustalać kwot imigracyjnych dla poszczególnych członków.

Nadszedł czas, by stopniowo wycofywać nadzwyczajne środki pozwalające na niezakłócony przepływ tysięcy imigrantów z Węgier do Austrii i Niemiec - oświadczył w niedzielę po południu kanclerz Austrii Werner Faymann. Potwierdzają się więc wcześniejsze doniesienia, że Austria zamknie granicę przed napływem kolejnych imigrantów.

Pierwszy pociąg specjalny z 450 uchodźcami, którym władze Austrii i Niemiec w trybie nadzwyczajnym zezwoliły na przyjazd z Węgier, dotarł do stolicy Bawarii. Na nagraniu widać, jak zgromadzeni na dworcu w Monachium ludzie biją brawo przybyszom. Bawarskie władze spodziewają się przyjazdu nawet 10 tysięcy imigrantów w ten weekend.

Nie podejmę żadnych działań, które mogłyby zdestabilizować nasze życie w naszym kraju - powiedziała Ewa Kopacz po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier zapowiedziała, że rząd jest w stanie zaopiekować się zadeklarowaną liczbą 2 tysięcy imigarntów.