Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

Uchodźcy uciekli z obozu przy granicy. Odmawiają powrotu, policja czeka

Jest bardzo zimno - mówi Sułtan, jeden z uchodźców z Syrii, który wraz ze swoją rodziną koczuje nieopodal miejscowości Roszke. Tam czeka na jeden z autobusów, które zawiozą ich do obozu przejściowego. Te przyjeżdżają rzadko, a obozy i tak są przepełnione. W środę rano z Roszke uciekła kolejna grupa imigrantów, a Węgrzy zamknęli autostradę M5, którą podążają ludzie. W Roeszke warunki, w jakich żyją w tej chwili uchodźcy, obserwuje wysłannik TVN24 Michał Tracz.

Minister obrony Węgier rezygnuje. Na granicy gaz pieprzowy

Węgierski minister obrony Csaba Hende zrezygnował ze stanowiska. O jego decyzji poinformowano po spotkaniu rady bezpieczeństwa, na której dyskutowano o kryzysie związanym z masowym napływem uchodźców i imigrantów na terytorium Węgier. Tymczasem na granicy węgiersko-serbskiej doszło do starć z policją, która - zgodnie z doniesieniami - użyła wobec imigrantów i uchodźców gazu pieprzowego.

Kolejne przecieki z Brukseli: Do Polski 11,5 tys. imigrantów. Albo zapłaci

Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska wezmą na siebie największy ciężar nielegalnej imigracji z Afryki oraz Bliskiego Wschodu, wynika z najnowszej propozycji Komisji Europejskiej - pisze "Le Monde". Francuski dziennik twierdzi, że dotarł do szkicu propozycji, która ma być przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu w środę. Wspomniane cztery kraje miałyby przyjąć w sumie prawie 80 tys. imigrantów ze 120 tys., których relokację planuje UE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Orban: Nie będziemy strzelać do imigrantów. Płotu nie da się sforsować

Unia Europejska musi wesprzeć finansowo Turcję i inne kraje spoza UE, by ograniczyć napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy - oświadczył w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że dopóki Unia nie potrafi chronić swoich zewnętrznych granic, nie ma sensu ustalać kwot imigracyjnych dla poszczególnych członków.

Austria "stopniowo" zamyka granicę. "Pomogliśmy ponad 12 tys. ludzi"

Nadszedł czas, by stopniowo wycofywać nadzwyczajne środki pozwalające na niezakłócony przepływ tysięcy imigrantów z Węgier do Austrii i Niemiec - oświadczył w niedzielę po południu kanclerz Austrii Werner Faymann. Potwierdzają się więc wcześniejsze doniesienia, że Austria zamknie granicę przed napływem kolejnych imigrantów.

Imigranci z dworca w Budapeszcie dotarli już do Niemiec. "Welcome to Munich!"

Pierwszy pociąg specjalny z 450 uchodźcami, którym władze Austrii i Niemiec w trybie nadzwyczajnym zezwoliły na przyjazd z Węgier, dotarł do stolicy Bawarii. Na nagraniu widać, jak zgromadzeni na dworcu w Monachium ludzie biją brawo przybyszom. Bawarskie władze spodziewają się przyjazdu nawet 10 tysięcy imigrantów w ten weekend.

Kopacz: Polska jest bezpieczna, jesteśmy gotowi na każdy wariant

Nie podejmę żadnych działań, które mogłyby zdestabilizować nasze życie w naszym kraju - powiedziała Ewa Kopacz po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier zapowiedziała, że rząd jest w stanie zaopiekować się zadeklarowaną liczbą 2 tysięcy imigarntów.