Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

O północy z piątku na sobotę zamknięta zostanie 300-kilometrowa granica Węgier z Chorwacją, aby powstrzymać napływ migrantów - poinformował węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. We wrześniu Budapeszt w tym samym celu zamknął granicę z Serbią.

Podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej tuż przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli zapadła decyzja, że funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej pomogą Węgrom w patrolowaniu ich granicy z Serbią - przekazał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Dołączą w ten sposób do kolegów ze Słowacji i Czech.

Budowa ogrodzenia na granicy Węgier i Chorwacji została ukończona - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Janos Lazar. Policja i wojsko są gotowe do uszczelnienia granicy, jak tylko rząd podejmie taką decyzję - dodał.

Słowackie władze opowiedziały się za wysłaniem na granicę Węgier z Serbią 50 policjantów, aby pomogli w kontrolach migrantów przybywających z sąsiedniego kraju. Wcześniej Bratysława apelowała do Unii Europejskiej o zwiększenie kontroli granic zewnętrznych Wspólnoty.

Węgry będą zabiegały o poparcie dla działań podejmowanych, by powstrzymać falę migrantów na południowej granicy kraju z Chorwacją, podobnych do działań podjętych już na granicy z Serbią - oświadczył węgierski premier Viktor Orban. Węgier odniósł się też do austriackich zarzutów o "nazizm".

Decyzja Polski o poparciu we wtorek unijnej decyzji o podziale migrantów między kraje członkowskie UE nie naruszyła integralności Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Pozostałe kraje Grupy, czyli Czechy, Słowacja i Węgry, głosowały przeciwko podziałowi kwot migrantów napływających do Grecji i Włoch z biedniejszych albo ogarniętych wojną krajów, ale zostały przegłosowane.

Szef frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim zaproponował w środę zawieszenie SMER-SD premiera Słowacji Roberta Fico w prawach partii członkowskiej Europejskich Socjalistów. Liberałowie w PE chcą natomiast wszczęcia wobec Węgier procedury, która może ograniczyć prawa tego kraju w UE.

Władze Węgier krytykują pozostałe państwa Unii Europejskiej za przegłosowanie we wtorek decyzji w sprawie podziału 120 tys. uchodźców i narzekają na brak europejskiej solidarności. Jednak w innych sprawach Viktor Orban dał się wcześniej poznać jako polityk, który nie waha się przed podejmowaniem decyzji, które trudno uznać za wyraz solidarności z innymi krajami UE. Szczególnie w relacjach z Rosją.