Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

Martin Schulz w pojedynku telewizyjnym na trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu zaatakował urzędującą szefową rządu Angelę Merkel, zarzucając jej błędy w polityce migracyjnej i zagranicznej. Kandydat SPD zarzucił też Polsce i Węgrom, że odmawiając przyjęcia uchodźców, uniemożliwiają powstanie europejskiej polityki migracyjnej i zagroził obu krajom konsekwencjami finansowymi.

"Czas najwyższy, by europejska solidarność przejawiała się też w ochronie granic" – napisał premier Węgier Viktor Orban w liście do szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera. Według niego połowę kosztów poniesionych na ten cel przez Węgry powinna pokryć Unia. - Odnotowujemy, że węgierski rząd uznaje teraz, iż solidarność jest ważną zasadą Unii Europejskiej - skomentował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył we wtorek po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, że Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców. Wyraził przekonanie, że zdecydowana większość osób, które przybywają do Europy z południa to imigranci gospodarczy.

Za szantaż i nieeuropejskie zachowanie uznał minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedziane przez Komisję Europejską rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa UE wobec krajów, które nie biorą udziału w programie relokacji uchodźców.

- Węgry będą podtrzymywać surowe prawa migracyjne - zakomunikował w czwartek Janos Lazar, szef kancelarii premiera Viktora Orbana. Jak podkreślił, w tej sytuacji mur ustawiony na południowej granicy Węgier nie zostanie rozebrany. Stanowisko to jest odpowiedzią na przegłosowaną w tym tygodniu rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Węgier.

Próbę wywarcia presji na Węgry w celu "wymuszenia" kwot relokacji imigrantów zarzucił w środę Komisji Europejskiej rzecznik rządu węgierskiego Zoltan Kovacs. Skomentował w ten sposób groźbę wiceszefa KE Fransa Timmermansa wszczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwało w poniedziałek państwa Unii Europejskiej, by nie odsyłały na Węgry ubiegających się o azyl, dopóki Budapeszt nie dostosuje swego nowego prawa dotyczącego migrantów do prawa Unii Europejskiej i prawa międzynarodowego.

Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.