Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Donald Tusk i premier Węgier Viktor Orban omówili w Budapeszcie tematy, które mają być poruszane na szczycie Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu, a przede wszystkim kwestię migracji – poinformował rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.

Premier Węgier Viktor Orban mianował w piątek ministra spraw wewnętrznych Sandora Pintera i ministra gospodarki narodowej Mihalya Vargę wicepremierami w swoim nowym rządzie - poinformowało węgierskie radio publiczne. Szef rządu w Budapeszcie dodał, że misją jego gabinetu jest zbudowanie opartej na chrześcijaństwie demokracji.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz premiera Viktora Orbana po ostatnich wyborach ma wystarczającą liczbę miejsc w parlamencie, by znowelizować konstytucję i zamierza to zrobić - podała agencja informacyjna MTI. Fidesz chce w ten sposób zablokować Unii Europejskiej możliwość zmuszenia Węgier do udziału w programie relokacji imigrantów.

Węgierski sad najwyższy zakazał rządowi dalszego umieszczania plakatów z napisem "STOP" przedstawiających idące drogą tłumy migrantów. Decyzję opublikowano na stronie internetowej sądu. Rząd się z nią nie zgodził.

Ostatni sondaż pokazuje, że partia Viktora Orbana jest bliska zdobycia w nadchodzących wyborach większości konstytucyjnej. W tej sytuacji liczy się każdy głos poparcia, również ten z Polski. W Budapeszcie lada moment odsłonięty zostanie pomnik smoleński. Materiał magazynu "Polska i świat".

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że liczy się z tym, iż w wyborach parlamentarnych 8 kwietnia w wielu lub wszystkich okręgach wyborczych przeciwko kandydatowi koalicji rządzącej może stanąć tylko jeden kandydat opozycji.