wakacje

wakacje

Włosi masowo wsiadają do samochodów i ruszają na wakacje. Rekord ma paść w Rzymie, z którego według szacunków w ten weekend wyjedzie 800 tys. osób. Coś za coś - przy takim natężeniu ruchu autostrady i drogi do wypoczynkowych miejscowości stają w gigantycznych korkach.

265 kilometrów miały w sobotni poranek korki na głównych francuskich drogach. Spotkali się na nich wracający z lipcowych wyjazdów i wyjeżdżający na sierpniowe urlopy. Zmiana wakacyjnych turnusów najbardziej nasiliła ruch na osi północ-południe.

Nie trzeba planować kilkutygodniowych wakacji, by zwiedzić cuda europejskiej architektury i krajobrazy. Wystarczy wybrać się do Legolandu i zobaczyć je w skali mikro. Tak zrobił Reporter 24, a namiastkę swojej podróży przysłał nam na Kontakt Meteo.

Piramida w "śledziowej wiosce", skały z obrazów Caspara Davida Friedricha i największa w Europie farma motyli - to tylko niektóre atrakcje dwóch wysp leżących przy granicy polsko-niemieckiej, Rugii i Uznam, nazywanej "wanną berlińczyków". Reporterka 24 Monika_Szulak postanowiła aktywnie wykorzystać wolne chwile nad Bałtykiem i wybrała się z aparatem na wycieczkę po wyspach.

We Włoszech ubywa publicznych plaż. Jeśli wybieracie się tam na wakacje, szykujcie sporą porcję gotówki. Za dostęp do morza trzeba słono płacić mimo, że prawo wyraźnie stanowi o powszechnym i bezpłatnym dostępie do morza.

Po sobotnim świętowaniu 223. rocznicy zburzenia Bastylii, Francuzi ruszyli na wakacje. Gdzie? W stronę słońca, ciepłych plaż i morza - na Lazurowe Wybrzeże. Plaże Nicei i Marsylii pełne są urlopowiczów, którzy by dotrzeć do celu musieli odstać w korkach długie godziny.

Od 1 lipca w kraju utonęły aż 102 osoby. To o 15 więcej, niż przez cały pierwszy wakacyjny miesiąc ubiegłego roku - alarmuje MSW. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach lub po alkoholu - tłumaczy ratownik WOPR Mikołaj Kobos. Szczególnie tragiczne są dni weekendowe.

Te dane wprowadziły nas w osłupienie. Od początku wakacji utonęły już 94 osoby - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Tylko w poniedziałek śmierć w wodzie poniosło dziewięć osób. Tym samym w 10 dni wyrobiliśmy ćwierć bilansu całego 2011 roku.

Wszystkie kąpieliska w Trójmieście są już otwarte. Sinice zniknęły - poinformowała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Nie ma też przeciwwskazań do kąpieli na innych plażach nad Zatoką Gdańską oraz nad otwartym morzem.

Tragicznym bilans pierwszego weekendu wakacji. Podczas trzech bardzo gorących dni w wodzie zginęło 28 osób. - Realnie oceniajmy swoje możliwości, nie wypływajmy daleko - apeluje Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Przeciętny Polak ma średnio 4 godziny i 39 minut wolnego czasu w ciągu doby - wynika z raportu CBOS. Głównie wykorzystuje go na oglądanie telewizji, a chciałby jeździć na wycieczki i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Badania pokazują też, że najmniej czasu na odpoczynek mają kobiety w wieku 25-44 lata, a najwięcej mężczyźni emeryci.

Marzysz o posiadaniu luksusowej rezydencji w jednym z popularnych kurortów? Już tego lata będziesz miał ku temu okazję, nie będąc milionerem. "W kwietniu 2012 roku wejdzie w życie ustawa o timeshare, dzięki której objęte regulacjami zostaną nowe rodzaje usług" - podaje UOKIK.

W poniedziałek zakończył się letni sezon turystyczny w Pieninach. Jedną z największych atrakcji tego regionu są spływy przełomem Dunajca. Wrześniowa pogoda była zadość uczynieniem Matki Natury za brzydki i deszczowy lipiec. Dzięki temu dla flisaków był to jeden z najlepszych sezonów. Ponad 240 tysięcy osób skorzystało z ich przewozu.

Para 70-letnich Brytyjczyków wypoczywających w Hiszpanii zginęła, gdy na ulice miasta nagle wdarła się woda. Fala powodziowa powstała na skutek krótko, ale ulewnie padającego deszczu. Prawdopodobnie nie doszłoby do tragedii, gdyby miejscowe władze wcześniej utwardziły dno pobliskiego wąwozu.

Dzień jest coraz krótszy, temperatury spadają, na drzewach żółkną liście. Wrzesień to początek jesieni i pożegnanie wakacji. Reporterka 24 nie pozwala nam jednak rozstać się z latem i przesyła zdjęcia z malowniczej Krety.

W tym roku pogoda nad morzem nas nie rozpieszczała. Puste plaże, zimna woda i często deszczowe dni nie zachęcały do wizyt nad Bałtykiem. Jeszcze kilka dni temu, zanim do Polski przyszedł cieplejszy front, nasze polskie morze wyglądało po prostu smutno.