USA

USA

USA apelują o ochronę homoseksualistów

Zastępca ambasadora USA przy ONZ David Pressman zaapelował z trybuny sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o ochronę społeczności LGBT przed atakami. Jego zdaniem nie można się ograniczać tylko do potępiania terroryzmu.

Obama pojedzie do Orlando uczcić pamięć ofiar

Prezydent Barack Obama uda się w czwartek do Orlando, aby uczcić pamięć ofiar najkrwawszej strzelaniny we współczesnej historii USA i wyrazić swą solidarność z rodzinami zamordowanych – poinformował Biały Dom.

Nazwał terrorystów z Bostonu "krajanami". Powiązań brak

Omar Mateen, sprawca niedzielnej strzelaniny w Orlando, w której zginęło 49 osób, powołał się w rozmowie z numerem alarmowym 911 na zamach bombowy podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu 2013 r., a jego sprawców nazwał "krajanami" – podało w poniedziałek FBI.

FBI sprawdzało napastnika. "Silne oznaki radykalizacji"

Napastnik z Orlando trzykrotnie dzwonił pod numer alarmowy 911 i deklarował związki z różnymi, często wzajemnie zwalczającymi się organizacjami ekstremistycznymi. Trzy lata temu był objęty śledztwem przez FBI, bo w pracy chwalił się związkami z Al-Kaidą. Dochodzenie umorzono.

Negocjacje, szturm na łazienkę, strzelanina. Policja odpowiada na pytania o akcję w Orlando

- Nasi negocjatorzy z nim rozmawiali. Nie było strzałów, ale była mowa o kamizelkach z bombą i ładunkach wybuchowych. Była mowa o wierności Państwu Islamskiemu - mówił szef policji Orlando John Mina. Opowiedział o przebiegu operacji w klubie dla gejów, w wyniku której uwolniono zakładników i zabito napastnika. Z kolei magazyn "People" donosi o drugim rzekomym celu, który obrał sobie 29-letni Omar Mateen.

Trump o masakrze w Orlando: gdyby ludzie w klubie mieli broń...

Po strzelaninie w Orlando Donald Trump ponowił swój pomysł całkowitego zakazu wstępu do USA dla muzułmanów - donosi telewizja CNN, która rozmawiała z republikaninem przez telefon. Zdradził także swoją receptę na przeciwdziałanie terroryzmowi w wykonaniu obywateli USA.

Przysiągł wierność IS, bo "chciał rozgłosu"?

Informacje o tym, że napastnik z Orlando zadeklarował wierność tzw. Państwu Islamskiemu wywołały na powrót pytanie: czy faktycznie działał z rozkazu IS, czy też szukał rozgłosu i aprobaty dżihadystów dla osobistego aktu nienawiści - pisze komentatorka "NYT". W TVN24 BiS raport specjalny o strzelaninie w Orlando.

"Mamo, kocham cię. Umrę". Dramatyczne SMS-y z klubu w Orlando

W nocnym klubie w Orlando w niedzielę nad ranem zginęło 50 osób, jednak ta historia stanie się być może najsmutniejszą, a zarazem najbardziej wymowną i przerażającą. To wymiana wiadomości między zaginionym Eddiem Justicem i jego mamą. Syn i matka wysyłali je do siebie w czasie, gdy napastnik mordował kolejnych ludzi w klubie. W poniedziałek nad ranem okazało się, że wcześniej uznany za zaginionego, Eddie jest na liście zidentyfikowanych ofiar śmiertelnych. W TVN24 BiS raport specjalny poświęcony strzelaninie.

Najkrwawsza strzelanina w historii USA

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w niedzielę, że tego dnia doszło do "najkrwawszej strzelaniny w amerykańskiej historii". Atak w nocnym klubie dla gejów w Orlando, na Florydzie, w którym zginęło 50 ludzi, nazwał "aktem terroru" i "aktem nienawiści". W TVN24 BiS raport specjalny poświęcony strzelaninie.

50 zabitych, 53 rannych. W nocnym klubie na Florydzie strzelał Afgańczyk

Napastnik, który w niedzielę nad ranem wtargnął do gejowskiego klubu nocnego na Florydzie, zabił 50 osób, a 53 ranił - podał w niedzielny poranek czasu lokalnego burmistrz Orlando. Departament Bezpieczeństwa Krajowego poinformował, że napastnik był Afgańczykiem. Miał on być znany FBI - twierdzi stacja CNN.