USA

USA

Trump: prawo ziemi zostanie zniesione w ten czy inny sposób

Donald Trump oświadczył w środę, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do obywatelstwa każdej osobie urodzonej w tym kraju i nadal będzie zabiegał o zmianę obowiązujących zasad. Prezydent USA we wtorek zapowiedział, że dąży do zniesienia obowiązującego od XIX wieku "prawa ziemi" i że może to uczynić rozporządzeniem wykonawczym.

Rzekome napaści seksualne. Śledztwo w sprawie zdyskredytowania prokuratora specjalnego

FBI wszczęło śledztwo, które ma zbadać domniemane próby zdyskredytowania specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który prowadzi dochodzenie w sprawie ingerencji Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie - ogłosił we wtorek rzecznik prokuratora Peter Carr. Chodzi o podejrzenia, jakoby pewne osoby płaciły kobietom za wysuwanie pod adresem Muellera oskarżeń o rzekome napaści seksualne.

Obywatelstwo USA nie dla dzieci imigrantów? Trump chce się wycofać z "prawa ziemi"

Donald Trump zamierza za pomocą rozporządzenia wykonawczego znieść zasadę, zgodnie z którą dzieci urodzone na terenie USA automatycznie uzyskują obywatelstwo (prawo ziemi). Prominentny republikański polityk Paul Ryan uważa, że taka droga prawna jest niemożliwa. Automatyczne uzyskiwanie obywatelstwa przez osoby urodzone w Stanach Zjednoczonych zapisane jest w XIX-wiecznej poprawce do konstytucji.

Pentagon wyśle pięć tysięcy żołnierzy na granicę z Meksykiem

W ciągu najbliższych kilku dni na granicę USA z Meksykiem wysłanych zostanie ponad pięć tysięcy amerykańskich żołnierzy. Mają powstrzymać karawanę migrantów z Ameryki Środkowej, którzy chcą dostać się na terytorium Stanów Zjednoczonych - poinformował w poniedziałek Pentagon.

Sprawca ataku na synagogę w sądzie. Prokuratura chce kary śmierci

Sprawca sobotniej strzelaniny w synagodze w Pittsburghu w poniedziałek pojawił się w sądzie federalnym w tym mieście, gdzie przedstawiono mu zarzuty związane z tym atakiem. Prokuratura federalna zapowiedziała wcześniej, że zamierza domagać się dla napastnika kary śmierci.

Karawana migrantów odrzuca plan prezydenta Meksyku

Karawana migrantów, która przechodzi przez Meksyk odrzuciła plan ogłoszony w piątek przez prezydenta Meksyku pod hasłem "Jesteś w swym domu". Migranci wskazali, że plan nie odnosi się do przyczyn exodusu i ogranicza swobodę przemieszczania się ich do stanów Chiapas i Oaxaca.

"Chciał zabić wszystkich Żydów". 29 zarzutów dla sprawcy masakry w synagodze

Sprawcy ataku na synagogę w Pittsburghu w stanie Pensylwania postawiono w sobotę wieczorem czasu lokalnego 29 zarzutów o przestępstwa federalne, w tym o przestępstwa związane z bronią i przestępstwa z nienawiści. 46-letni Robert Bowers otworzył ogień do wiernych zgromadzonych w czasie uroczystości w świątyni. Prokurator generalny Jeff Sessions oznajmił, że "może to prowadzić do kary śmierci".

Strzelanina w USA. Zabici i ranni w synagodze

W sobotę w synagodze w Pittsburghu w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych doszło do strzelaniny. Uzbrojony napastnik wszedł do świątyni w czasie nabożeństwa rozpoczynającego szabas. Według informacji podawanych przez media powołujące się na źródła w policji, zginęło co najmniej 11 osób, a co najmniej sześć zostało rannych. Zabójca został zatrzymany.

USA przeprowadziły udany test nowego systemu obrony przeciwrakietowej

Amerykańska armia z sukcesem przetestowała w piątek najnowszy system obrony przeciwrakietowej typu Aegis - poinformował Reuters. Agencja podkreśla, że zdaniem ekspertów znacznie wzmocni to zdolność USA do obrony przed rakietami średniego zasięgu, będącymi na wyposażeniu wojsk Korei Północnej i Iranu.

"Wyrażamy zrozumienie dla działań Stanów Zjednoczonych"

Traktaty międzynarodowe dotyczące rozbrojenia służą pokojowi i Polska zawsze je wspiera. W wypadku układu INF dostrzegamy jednak argumenty przedstawiane przez Stany Zjednoczone i wyrażamy zrozumienia dla działań USA w tym zakresie - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Wojskowi obu Korei spotkali się w Panmundżomie

Korea Południowa przeprowadzi w przyszłym tygodniu ćwiczenia wojskowe. Wcześniej wstrzymano wspólne manewry wojsk tego kraju i Stanów Zjednoczonych, by stworzyć lepsze warunki dla ocieplenia stosunków Seulu z północnym sąsiadem i dla negocjacji na rzecz denuklearyzacji Korei Północnej. W piątek wojskowi przedstawicieli obu Korei spotkali się na linii rozgraniczającej te państwa.