TVN24 | Świat

Mierzyli do niego z broni, na ziemi skuli w kajdanki. Czarnoskóry wojskowy pozywa policjantów

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Do sądu federalnego w stanie Wirginia wpłynął akt oskarżenia przeciw dwóm funkcjonariuszom, którzy w grudniu zatrzymali czarnoskórego porucznika armii amerykańskiej. Policjanci w trakcie kontroli mierzyli do żołnierza z broni, założyli mu kajdanki i użyli wobec niego gazu pieprzowego. Mężczyzna w czasie interwencji miał na sobie mundur. 

Incydent, który wydarzył się w grudniu w Windsor, w amerykańskim stanie Wirginia, został zarejestrowany przez kamerę na mundurze jednego z policjantów. Na nagraniu widać, że czarnoskóry porucznik Caron Nazario podczas zatrzymania miał na sobie wojskowy mundur. - Naprawdę boję się wysiąść (z samochodu - red.) - słychać jego słowa wypowiedziane do policjantów. - Tak, powinieneś - odpowiada jeden z funkcjonariuszy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według policji oficjalnym powodem zatrzymania wojskowego był brak tablic rejestracyjnych na samochodzie Nazario. Jednak na nagraniu widać, że samochód miał tymczasowe tablice.

Policjanci użyli wobec Nazario gazu pieprzowego, założyli żołnierzowi kajdanki i przeszukali jego samochód. Wojskowy zapytał policjantów, dlaczego używają wobec niego środków przymusu. - Ponieważ nie współpracujesz - odpowiedział jeden z nich.

Porucznik Nazario został później zwolniony bez postawienia jakichkolwiek zarzutów.

Akt oskarżenia przeciw dwóm policjantom

Żołnierz wystąpił na drogę sądową, wnosząc akt oskarżenia do federalnego sądu okręgowego w Norfolk w stanie Wirginia, przeciwko policjantom Joemu Gutierrezowi i Danielowi Crockerowi. Oskarżył ich o pogwałcenie jego konstytucyjnych praw, w tym użycie przemocy, nielegalną rewizję i nielegalne przetrzymywanie w areszcie.

Policja w Windsor nie ustosunkowała się dotychczas do tej sprawy.

Według mediów incydent jest kolejnym przykładem brutalności policji wobec przedstawicieli mniejszości etnicznych. Obecnie trwa proces byłego policjanta Dereka Chauvina oskarżonego o spowodowanie śmierci podczas zatrzymania czarnoskórego George'a Floyda.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP