Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

"Putin gardzi Obamą, a do tanga trzeba dwojga". Zimnej wojny nie będzie, resetu też nie?

Nie będzie spotkania Obamy z Putinem na marginesie szczytu G20, choć na zimną wojnę pomiędzy USA a Rosją się nie zanosi. Doradca Putina zapewnił w Moskwie, że "kontakty pomiędzy państwami zostaną wznowione, bo ich brak prowadzi w ślepy zaułek". Komentatorzy są jednak zdania, że to Rosja ponosi winę za ochłodzenie stosunków. - Reset okazał się fiaskiem - przekonują.

Obama odwołał wizytę w Moskwie. Kreml jest "rozczarowany"

Biały Dom odwołał spotkanie Baracka Obamy i Władimira Putina w Moskwie. Jest to reakcja na udzielenie azylu w Rosji Edwardowi Snowdenowi, co wywołało serię krytycznych sygnałów z Waszyngtonu i ochłodzenie wzajemnych relacji. Kreml określił decyzję Białego Domu jako "rozczarowującą".

Zarzuty za zamach na konsulat w Bengazi. Wyjaśnią śmierć ambasadora?

Departament sprawiedliwości USA postawił zarzuty w sprawie ataku z 11 września ubiegłego roku na konsulat USA w Bengazi w Libii - podały we wtorek telewizja CNN i "Wall Street Journal". W ataku zginął ambasador USA Christopher Stevens i trzech innych Amerykanów. Nie jest jasne, ilu osobom postawiono zarzuty, ani jakiej są one natury.

Dwóch szefów Al-Kaidy planowało zamachy. Wywiad USA ujawnia treść przechwyconej korespondencji

Szef Al-Kaidy w Pakistanie i jego odpowiednik w Jemenie wspólnie planowali dokonanie serii zamachów na Bliskim Wschodzie i w Afryce - poinformował "The New York Times" w poniedziałek, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu. Przechwycona korespondencja Ajmana al-Zawahiriego i Abu Basira stała się powodem zamknięcia ponad 20 ambasad i konsulatów USA na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Co spowodowało alarm? Niemczyk: może duża transakcja broni

- Amerykanie mogli chcieć pokazać, że cały system szpiegowski NSA jest potrzebny i skuteczny - przypuszcza Piotr Niemczyk, były dyrektor w UOP, mówiąc o alarmie terrorystycznym wszczętym przez USA. Władze Stanów Zjednoczonych zamknęły w związku z nim ponad 20 placówek dyplomatycznych i ostrzegają przed zamachami.

"USA są w stanie pogotowia. Wydaje się, że zamach może nastąpić w każdej chwili"

19 ambasad na Bliskim Wschodzie i w Afryce pozostanie zamkniętych do soboty z powodu przechwyconej przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa korespondencji między przywódcami Al-Kaidy. Pakistan i Jemen są pod szczególnym nadzorem - w stolicach obu krajów znacznie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Zamach możliwy jest w każdej chwili. Sytuacja przypomina to, co działo się przed 11 września - przekonują politycy.

Ambasady USA zamknięte przez kolejny tydzień. Z powodu przechwyconej wiadomości Al-Kaidy

Część amerykańskich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie pozostanie zamknięta przez kolejny tydzień - podał Departament Stanu USA. Jak ujawniła CNN, to przechwycona wiadomość, którą przekazali sobie najwyżsi rangą dowódcy Al-Kaidy, skłoniła ostatecznie amerykański rząd do zamknięcia w niedzielę 22 placówek - głównie w krajach muzułmańskich.

"Za sprawą Snowdena kryje się gra wywiadów, której szczegółów nie znamy"

- Za sprawą Snowdena kryje się gra wywiadów, której szczegółów nie znamy - uważa amerykanista Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem ucieczki Amerykanina do Moskwy nie tłumaczy nic innego. - W ojczyźnie z pewnością miałby ucziwy proces - dodał gość programu "Horyzont". Zgodził się z nim Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. - Snowden z pewnością będzie służył pomocą rosyjskim służbom - powiedział.

Siły specjalne i wozy opancerzone przed ambasadami. Zachód boi się zamachów

Jemeńskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan pogotowia przed ambasadami państw zachodnich, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, które zamknięto tego dnia w Sanie w związku z ogłoszonym przez USA zagrożeniem zamachami. W sobotę wieczorem doradcy prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa omawiali "potencjalne zagrożenia na Półwyspie Arabskim lub z niego pochodzące".

Azyl dla Snowdena "nożem w plecy USA"

Rosja wbiła nam nóż w plecy, a każdy dzień pobytu pana Snowdena na wolności to dla nas kolejne przekręcenie tego noża - powiedział Charles Schumer, senator z Partii Demokratycznej oceniając przyznanie ściganemu Amerykaninowi azylu przez rosyjskie służby.

Obama i Karzaj: rozmowy z talibami będą kontynuowane

Prezydenci USA i Afganistanu Barack Obama i Hamid Karzaj potwierdzili we wtorek, że rozmowy z talibami będą kontynuowane mimo ataku talibów na obiekty w pobliżu pałacu prezydenckiego w centrum Kabulu. Zgodzili się też na utworzenie przedstawicielstwa talibów w Katarze.

Waszyngton wyciąga macki po Snowdena. Rozmawia "z wieloma krajami"

Barack Obama oświadczył w poniedziałek, że jego rząd wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, by sprowadzić do USA Edwarda Snowdena, który ujawnił tajny amerykański program inwigilacji elektronicznej. Prezydent dodał, że administracja USA współpracuje w sprawie Snowdena z innymi krajami, "by zapewnić przestrzeganie rządów prawa".

W Berlinie Obama tłumaczył się z PRISM

Podczas swej pierwszej prezydenckiej wizyty w Berlinie Barack Obama nie uciekł od afery PRISM. Po stwierdzeniu Angeli Merkel, iż w internetowej inwigilacji trzeba zachować równowagę pomiędzy pozyskiwaniem informacji a ochroną prywatności, prezydent USA powiedział, że jego zdaniem to właśnie się udało osiągnąć amerykańskiemu wywiadowi.