Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Dwóch amerykańskich żołnierzy zostało skazanych w czwartek przez japoński sąd na 10 i 9 lat więzienia za zgwałcenie w październiku ubiegłego roku Japonki na wyspie Okinawa - poinformowały w piątek japońskie media.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy oficjalnie zadeklarowały pomoc dla syryjskich rebeliantów, walczących przeciw reżimowi Baszara Asada. Jak zapowiedział John Kerry, wsparcie będzie miało formę środków medycznych i żywności. Ogólnie 11 państw uczestniczących w Rzymie w konferencji Przyjaciół Syrii obiecało więcej wsparcia politycznego i materialnego dla opozycji.

Nowy szef dyplomacji USA w mało dyplomatyczny sposób bronił przed niemieckimi studentami przywiązania Amerykanów do wolności słowa. - W USA masz prawo być głupim, jeśli tego chcesz. I my to tolerujemy - stwierdził John Kerry, wywołując salwę śmiechu na sali.

Senat USA zatwierdził we wtorek nominowanego przez prezydenta Baracka Obamę Chucka Hagla, byłego senatora z Nebraski, na stanowisku sekretarza obrony. Większość republikanów głosowała przeciw, argumentując, że Hagel będzie prowadził "miękką" politykę zagraniczną.

Główne ugrupowanie syryjskiej opozycji poinformowało w piątek wieczorem, że nie przyjmuje zaproszeń do złożenia wizyt w Waszyngtonie i w Moskwie w proteście przeciwko - jak to ujęto - systematycznemu niszczeniu Aleppo przez pociski rakietowe sił reżimowych.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone i Japonia zobowiązały się do zdecydowanych działań wobec Korei Północnej, która w ubiegłym tygodniu przeprowadziła kolejną próbę nuklearną - określoną przez Waszyngton jako prowokacja.

Być może w najbliższych miesiącach śledczy będą musieli umorzyć postępowanie w sprawie rzekomych tajnych więzień CIA w Polsce - dowiedziały się "Fakty" TVN. Śledztwo krakowskiej prokuratury stoi w miejscu, bo brak kluczowych dowodów na to, że Amerykanie - za wiedzą polskich służb - przetrzymywali i torturowali podejrzanych o terroryzm islamistów.

Amerykańskie myśliwce F-15 przechwyciły 12 lutego dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżające się do wyspy Guam na Pacyfiku - poinformowała rzeczniczka sił powietrznych USA kpt. Kim Bender. Wszystko w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa.

Władze USA stanowczo ostrzegły przywódców Albanii, by w kampanii przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi unikali podsycania nastrojów nacjonalistycznych, gdyż ryzykują w ten sposób destabilizację całego regionu - poinformowały w piątek albańskie media.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej spotkał się w piątek z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephenem D. Mullem. Tematem rozmowy były m.in. plany realizacji amerykańskiego programu budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland wezwała Koreę Płn., by powstrzymała się od "dalszych prowokacyjnych działań mogących oznaczać pogwałcenie jej zobowiązań międzynarodowych", czyli rezolucji RB ONZ zabraniających forsowania zbrojeń nuklearnych.

Elementy tarczy antyrakietowej znajdą się w Polsce zgodnie z planami - zapewniła w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN zastępca sekretarza obrony USA. Kilka dni temu agencja Associated Press informowała, że Pentagon może zrezygnować z tarczy.