Unia Europejska

Unia Europejska

"W Unii nie może być pracowników drugiej kategorii". Sześć wyzwań stojących przed Europą

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu w Parlamencie Europejskim o stanie Unii Europejskiej kreślił wizje, jaką stawia przed Wspólnotą. Poruszył najbardziej palące kwestie, jak temat pracowników delegowanych, oddzielny budżet strefy euro, cyberbezpieczeństwo. Jak deklarował, "mamy dwa wybory, albo połączymy się we wspólnocie europejskiej, albo każdy wycofa się do swojego narożnika".

Europarlament za przystąpieniem do konwencji antyprzemocowej

Parlament Europejski poparł przystąpienie Unii Europejskiej do konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Decyzję krytykuje PiS, które uważa, że to "ideologizacja" i "kolejna pomyłka UE". PO podkreśla, że konwencja nie narusza kompetencji państw, a zapewnia współpracę.

Unia Europejska nie uznaje wyborów na Półwyspie Krymskim

Wybory regionalne w Rosji, które odbyły się 10 września, nie mają zastosowania na terytorium Ukrainy. Unia Europejska nie uznaje wyborów przeprowadzonych na Półwyspie Krymskim - czytamy w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu unijnej dyplomacji.

Premier: nie ma mowy o polexicie

- Polski rząd nigdy nie zgodzi się na to, żeby rozmawiać o opuszczeniu przez Polskę Unii Europejskiej - oświadczyła premier Beata Szydło na czwartkowym spotkaniu z ambasadorami RP.

Polska vs. Unia Europejska. Wyjaśniamy procedury i konsekwencje

Co może zrobić Komisja Europejska i inne instytucje Unii Europejskiej w sprawie Polski? Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli, wyjaśnia, czym różnią się od siebie procedury naruszenia unijnego prawa i procedura ochrony praworządności oraz jak działa Artykuł 7.

Waszczykowski: trudno, będziemy się bronić

- Bezpieczeństwo Polski jest ważniejsze, niż nierozważne decyzje instytucji europejskich w sprawie uchodźców - oświadczył szef MSZ, Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, decyzja o relokacji uchodźców była podjęta niezgodnie z prawem. Jeśli Polska nie wykona zaleceń Unii Europejskiej, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości.

"Polska wspiera aspiracje europejskie Gruzji i Macedonii"

Unia musi pozostać otwarta na nowych członków, jeśli chce się rozwijać i konkurować z największymi mocarstwami świata - oświadczył na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Wskazał też na potrzebę reform w Unii Europejskiej wyciągnięcia przez nią wniosków z Brexitu.

Timmermans "wewnętrznym optymistą" w sprawie Polski

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył, że jest optymistą, jeśli chodzi o wypracowanie rozwiązania dotyczącego praworządności w Polsce, ale zastrzegł jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, UE użyje narzędzi, jakie ma do dyspozycji w tej sprawie.

"Modele integracji, o jakich myślą, są różne"

Francja i Niemcy są znów gotowe, by napędzać integrację w Europie - pisze brytyjski dziennik "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym, choć zaznacza, że modele integracji, za którymi opowiadają się te dwa kraje, są różne.

Trump ostrzega Koreę Północną: wszystkie opcje są na stole

Korea Północna okazała pogardę dla swoich sąsiadów. Teraz wszystkie opcje są na stole - we wtorek oświadczył Donald Trump w reakcji na najnowszą północnokoreańską próbę rakietową. Z kolei państwa europejskie potępiły i wyraziły swoje oburzenie po tym, jak pocisk z Korei Północnej przeleciał nad terytorium Japonii.

Odkurzacze o dużej mocy znikną ze sprzedaży. "Zyskają konsumenci"

Od 1 września odkurzacze wprowadzane na rynek unijny powinny mieć deklarowany pobór mocy niższy niż 900 watów. Samo zmniejszenie mocy silników odkurzaczy nie wpłynie na mniejszą skuteczność i jakość odkurzania - uspokajają eksperci. - Znikną z rynku odkurzacze zużywające duże ilości prądu przy słabej efektywności - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny związku pracodawców AGD.