Ukraina

Ukraina

Poroszenko: walka o niepodległość Ukrainy trwa, Noworosja jest jak Mordor

- Zwycięstwo jest możliwe poprzez połączenie wysiłków obronnych, sprytu dyplomatycznego i dialogu politycznego - powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas uroczystości z okazji 24. rocznicy niepodległości Ukrainy, podkreślając, że "wojna o niepodległość Ukrainy wciąż trwa". Poroszenko zaapelował do Ukraińców o konsolidację, która nie pozwoli Rosji na destabilizację sytuacji wewnątrz Ukrainy.

24. rocznica niepodległości Ukrainy. "Poparliby suwerenność ponownie"

Antyrządowe protesty na Majdanie w Kijowie, obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza, aneksja Krymu przez Rosję, konflikt zbrojny z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie - ukraińscy socjolodzy twierdzą, że te wydarzenia wywarły wpływ na świadomość obywatelską Ukraińców, którzy po 24 latach od uzyskania niepodległości ponownie poparliby suwerenność kraju i są dumni z symboli państwowych.

Duda: w Berlinie o zmianie formatu rozmów ws. Ukrainy

Podczas piątkowej wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda będzie chciał poruszyć temat zmiany formatu rozmów dotyczących Ukrainy. Mogłyby brać w nich udział także USA i sąsiedzi Ukrainy - powiedział prezydent dziennikarzom w niedzielę przed północą. Obecnie rozmowy odbywają się w tzw. formacie normandzkim, czyli przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Po starciach z kibicami Legii w Kijowie: 13 osób w areszcie, ranny poseł

Ukraińskie media podsumowały bójki w centrum Kijowa z udziałem kibiców Legii. Do aresztów trafiło 13 osób. Cztery osoby, w tym funkcjonariusz milicji, zostały ranne. Jednym z poszkodowanych jest także poseł ugrupowania prezydenta Petra Poroszenki, który - jak poinformowała telewizja Espreso - próbował uspokoić polskich fanów.

Pogarsza się sytuacja w Donbasie. Jest reakcja NATO

NATO przestrzegło w środę separatystów na wschodzie Ukrainy, którzy są wspierani przez Rosję, że jakiekolwiek próby zajmowania przez nich kolejnych terenów będą nie do przyjęcia. W ostatnich tygodniach sytuacja na wschodzie Ukrainy się zaostrza.

Putin na rozmowach ws. Ukrainy? Berlin: może później

W poniedziałek w Berlinie dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec i prezydentów Francji i Ukrainy. Tematem rozmów będzie zaostrzająca się sytuacja w Donbasie. W negocjacjach nie będzie uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin. Berlin nie wykluczył jednak, że może on zostać zaproszony na takie spotkanie w przyszłości. Z kolei szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zaapelował do przywódców Niemiec i Francji o wywarcie większej presji na Ukrainę ws. Donbasu.